«Ասեկոսեներն անտեղի են». ՀՀ ԱԳՆ֊ն՝ Ղարաբաղը ճանաչելու օրինագծի և Ադրբեջանի մասին
ՀՀ Ազգային ժողովի երկու պատգամավորների` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման մասին նախաձեռնության վերաբերյալ կառավարության եզրակացության շուրջ ասեկոսեներն անտեղի են: Կառավարության եզրակացությունը չի նշանակում հավանություն այդ նախաձեռնությանը։ Այս մասին ասված է ՀՀ ԱԳ նախարարության տարածած հայտարարության մեջ, որը վերաբերում է ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի և ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանի հեղինակած «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին։ Նշենք, որ այսօր կառավարությունը հավանություն է տվել նախագծին և այն ուղարկվելու է Ազգային ժողով։
«Հայաստանը բազմիցս հստակ հայտարարել է, թե որ դեպքում կճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը։
Որպես կանխատեսելի և վստահելի գործընկեր՝ նման կարևոր որոշման կայացման պարագայում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը նախապես կտեղեկացնի իր գործընկերներին, առաջին հերթին` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարներին:
Մենք հուսով ենք, որ Ադրբեջանն իր մեջ բանականություն կգտնի և զերծ կմնա ապրիլի սկզբին սանձազերծած արկածախնդրության կրկնությունից: Ղարաբաղյան խնդրի խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանքի բացակայության գիտակցմամբ է միայն հնարավոր վերադարձնել գործընթացը բանակցային դաշտ և գտնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք իրագործման արդար և արդյունավետ ուղին», ֊ ասված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

«Кривотолки неуместны». МИД Армении о проекте признания Карабаха и Азербайджане
Кривотолки вокруг заключения правительства об инициативе двух депутатов парламента Армении по признанию Нагорно-Карабахской Республики неуместны. Заключение кабинета министров не означает одобрения данной инициативы. Об этом говорится в заявлении министерства иностранных дел Армении по поводу законопроекта «О признании Республики Арцах», подготовленного депутатом от партии «Наследие» Заруи Постанджян и членом фракции «Армянский национальный конгресс» Грантом Багратяном. Напомним, что правительство одобрило проект, который теперь будет отправлен в Национальное Собрание.
«Армения неоднократно четко заявляла, в каком случае она признает Нагорно-Карабахскую Республику.
Как предсказуемый и надежный партнер, в случае принятия подобного важного решения, президент Республики Армения заранее известит своих коллег, в первую очередь, глав стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Мы надеемся, что Азербайджан проявит разумный подход и воздержится от повторения инициированной им в начале апреля авантюры. Вернуть процесс в переговорное русло и найти справедливый и эффективный путь для полноценного осуществления права народа Нагорного Карабаха на самоопределение можно лишь осознанием отсутствия альтернативы мирному урегулированию карабахской проблемы», - говорится в заявлении внешнеполитического ведомства.