Վերաքննիչը հաստատեց․ մահացած զինվորի գործը պետք է վերաբացվի
Վերաքննիչ դատարանը դատավոր Սևակ Համբարձումյանի նախագահությամբ այսօր մերժել է ՀՀ դատախազության հայցը, որով վերջինս պահաջել էր բեկանել առաջին ատյանի դատարանի մարտի 18-ի որոշումը։ Այն ժամանակ դատարանը բավարարել էր 2007 թվականին բանակում ոչ մարտական պայմաններում զոհված զինծառայող Տիգրան Օհանջանյանի հոր՝ Սուրեն Օհանջանյանի բողոքը, որով վերջինս պահանջել էր վերացնել քննիչի և դատավորի՝ իր որդու մահվան գործի վարույթը կասեցնելու մասին որոշումը։
Դատավորի նման որոշումը դահլիճում ներկա գտնվող ոչ մարտական պայմաններում զոհված զինվորների ծնողները ծափերով են դիմավորել` ասելով՝ «վերջապես մի արդար որոշում եղավ»։
Նիստի ավարտից հետո Epress.am-ի հետ զրույցում մահացած զինծառայողի մայրը՝ Գոհար Սարգսյանը (լուսանկարում՝ աջից), ասել է, որ դատավորի այս որոշումը ամեն դեպքում ինչ-որ չափով հույս տվեց իրենց։
«Հույսը վերջինն է մեռնում։ Ես հուսով եմ, որ արդարացի լուծում եմ ստանալու։ Ուզում է տարիներ շարունակվի, ես հասնելու եմ արդարության։ Ես հասնելու եմ նրան, որ մեղավորը պատժվի, դա կլինի գեներալ, հրամանատար, ով կլինի։ Սա սպանություն է , որի հետևում կանգնած է գեներալ Հայկազ Բաղմանյանը։ Նա ու իր թիկնապահներն են սպանել իմ երեխային», - ասել է Օհանջանյանի մայրը։
Առաջին ատյանի որոշումը, ըստ դատախազ Արամ Խաչատրյանի և քննիչ Արսեն Մովսիսյանի, ընդունվել է մրցակցային սկզբունքի խախտմամբ։
«Դատավորը լսել է միայն հայցվոր կողմին, թույլ չի տվել, որ մենք պարզաբանումներ տանք․․․ դատարանի որոշման մեջ նշված է, որ կատարվել է թերի փորձաքննություն, սակայն չի ասված՝ որն է թերի։ Ինչքան հնարավոր փորձաքննություն կա, արվել է, գործով անցնող 40 վկա ենք հարցաքննել», - այսօրվա նիստին հայտարարել է դատախազը։
Վերջինիս խոսքերը դժգոհություն են առաջացրել դահլիճում ներկա գտնվողների շրջանում։
«Բան չունեին ասելու, չեն ասել, հազիվ կմկմում էին (նկատի ունի մարտի 18-ին դատախազի և քննիչի ելույթը-խմբ․)», -ասել է Գոհար Սարգսյանը։
Սուրեն Օհանջանյանը դատավորին է ներկայացրել այն հիմքերը, որոնք, ըստ նրա, ապացուցում են, որ իր որդին ոչ թե էլեկտրահարվել է, ինչպես պնդում է պաշտոնական վարկածը, այլ՝ դաժանորեն սպանվել է։
Օհանջանյանը նշել է, որ որդու շորերը նախաքննության ընթացքում մի քանի անգամ «փոխել են»։
«Ինձ մեկ ցույց են տալիս լրիվ նոր, չպատառոտված շորեր, հետո էլ տեսնում եմ փորձաքննության արդյունքների մեջ գրված է՝ հագուստները պատառոտված են․․․ դեպքի հաջորդ օրը գնացել եմ դեպքի վայր, տեսնեմ ցանկապատված չի էդ տարածքը, նշանակում է, ինչ ուզել էդ մասից վերացրել են, որ հետքերը վերացնեն։ Նորմալ փորձաքննություն չեն արել։ Որդուս մարմնի վրա եղել են բազմաթիվ վնասվածքներ, որոնք դատաբժիշկը չի արձանագրել․․․ տռոսը, որին իբր կպել է որդիս ու էլեկտրահարվել, էդ տռոսը չի ուղարկվել փորձաքննության, այլ քննիչը պահեստից ինչ-որ մի այլ տռոս է ուղարկել», - ասել է Օհանջանյանը։
Քննիչ Մովսիսյանի խոսքով՝ պատմության մեջ դեռ այնպիսի մի դեպք չի եղել, որ դեպքից հետո վայրը ցանկապատեն։ Ինչ վերաբերում է «տռոսի հարցին», ըստ քննիչի, կապ չունի, թե «ինչ տռոս է», փորձագետին հետաքրքրել է միայն ձգալարի ֆիզիկական տվյալները։
Դատավորը նախ զարմանք է հայտնել, թե ինչպես կարող է քննիչը որոշել, թե «Հռոմեական կայսրությունից սկսած» ինչպես են վարվել՝ դեպքի վայրը ցանկապատելու հարցում։
«Ինչ վերաբերում է տռոսին՝ քննի՞չը պետք է որոշի, թե ուղարկված տռոսը իսկական տռոսին նման է, թե ոչ։ Բա որ իսկական տռոսին նման չլինե՞ր», -ասել է դատավորը։

Апелляционный суд Армении постановил возобновить следствие по делу о смерти военнослужащего
Апелляционный суд Армении отклонил иск прокуратуры, требующей отменить решение суда первой инстанции от 18 марта. Тогда суд удовлетворил жалобу отца погибшего в армии в небоевых условиях Тиграна Оганджаняна. Сурен Оганджанян требовал отменить решение следователя и судьи о прекращении производства по делу о смерти сына.
Решение судьи Севака Амбарцумяна было встречено родителями погибших в ВС Армении солдат аплодисментами. «Наконец-то, одно справедливое решение», - говорили они.
После судебного заседания мать погибшего военнослужащего Гоар Саргсян (на фото справа) заявила в беседе с Epress.am, что решение судьи в некоторой степени их обнадежило.
«Надежда умирает последней. Надеюсь добиться справедливого решения. Пусть хоть годы пройдут, я добьюсь справедливости. Я добьюсь наказания виновного, будь он генерал, командир – кем бы он ни был. Это убийство, за которым стоит генерал Айказ Багманян. Моего ребенка убил он и его телохранители», - заявила мать военнослужащего.
Решение первой инстанции, по мнению прокурора Арама Хачатряна и следователя Арсена Мовсисяна, было принято с нарушением принципа конкуренции.
«Судья выслушал лишь истца, дать нам разъяснения не позволил. В решении суда говорится, что экспертиза была проведена не должным образом, однако не говорится, какая из них. Проведены все возможные экспертизы, в рамках дела допрошено 40 свидетелей», - сказал прокурор.
Его слова вызвали недовольство присутствовавших в зале. «Говорить было нечего, вот и не сказали, лепетали что-то », - заметила Гоар Саргсян.
Сурен Оганджанян представил судье основания, которые, по его словам, доказывают, что его сына не ударило током, как утверждает официальная версия, а он был жестоко убит. Отец военнослужащего заявил, что в ходе предварительного следствия одежду сына подменили несколько раз.
«То мне показывают совершенно новую, непорванную одежду, а то в заключении экспертизы я вижу: «одежда изорвана». На следующий день после инцидента я отправился на место происшествия, вижу – территория не ограждена, это значит, что с территории убрала все, что пожелали, чтобы избавиться от следов. Нормальной экспертизы не провели. На теле моего сына было множество повреждений, не зафиксированных судмедэкспертом. Трос, которого якобы коснулся сын и был убит током, не отправили на экспертизу, следователь прислал какой-то другой трос со склада», - сказал Оганджанян.
По словам следователя Мовсисяна, в истории нет ни одного случая того, чтобы после инцидента ограждали территорию. Кроме того, по его мнению, что это был за трос, значения не имеет, так как эксперта интересовали физические данные предмета.
Судья выразил удивление в связи со способностью следователя решать, как «со времен Римской империи» решался вопрос оцепления места происшествия.
«Касательно троса: разве следователю решать, похож ли присланный трос на настоящий? А если бы он не был похож?», - поинтересовался судья.