Հիվանդ զինվորին ուղարկել են Ղարաբաղ, ահազանգում է եզդիական ՀԿ֊ն
Ժամկետային զինծառայող, Արագածոտնի մարզի Ճարճակիս գյուղի բնակիչ, ազգությամբ եզդի Տոսուն Ամոյանին առանց վիրահատելու և համապատասխան բուժօգնություն ցուցաբերելու ուղարկել են Լեռնային Ղարաբաղ: Այս մասին հաղորդում է «Սինջար եզդիների ազգային միավորում» հասարակական կազմակերպությունը։
Դեռևս մարտի 15-ին կազմակերպությունը բաց նամակով դիմել էր Պաշտպանության նախարարին՝ ուշադրությունը հրավիրելով զինվորի առողջական խնդիրների վրա։ Դիմումից մի քանի օր անց Ամոյանը տեղափոխել էր Երևանի Կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ։ 10 օր բուժելուց հետո զինվորին կրկին զորամաս են ուղարկել։ Զինծառայողի հոր՝ Ռզգան Ամոյանի խոսքով՝ որդին ունի ձեռքերի հետ կապված խնդիրներ և չի կարողանում ծանրություն բարձրացնել։
«Որդիս որևէ կերպ չի խուսափում ծառայությունից և միակ խնդրանքս է, որ նրան վիրահատության ենթարկեն։ Վիրահատության անհրաժեշտություն եղել է դեռևս զորակոչվելուց առաջ, սակայն որևէ քայլ չի ձեռնարկվել։ Զինվորական հավաքակայանում չեն ստուգել որդուս առողջական վիճակը։ Ուղարկել են մի հիվանդանոց, որտեղ ասել են՝ ոչ մի բան չկա, բարի ծառայություն։ Ես առանց իրենց ուղեգրի տարել եմ Մարգարյան հիվանդանոց, այնտեղ ասել են՝ երեխային պետք է վիրահատել։ Բայց որպեսզի անվճար կատարվեր, պետք էր ուղեգիր, սակայն Ապարանի զինկոմիսարիատը ինձ չտվեց ուղեգիր։ Ասացին՝ թող գնա, ծառայի, ամեն ինչ լավ ա։ Հետո վիճակը բարդացավ, մեր ահազանգից հետո բերեցին Մուրացանի հիվանդանոց, մի 10 օրից հետո էլի տարան Ղարաբաղ», - DengeEzdia.com-ի հետ զրույցում ասել է զինծառայողի հայրը։

Солдата с проблемами со здоровьем отправили в Карабах – объединение езидов
Военнослужащего срочной службы, уроженца села Чарчакис (Арагацотн), езида по национальности Тосуна Амояна снова отправили в Нагорный Карабах, не сделав операцию и не предоставив соответствующую медпомощь. Об этом сообщает общественная организация «Национальное объединение езидов «Синджар»».
Еще 15 марта организация написала открытое письмо министру обороны, заявив о проблемах со здоровьем солдата. Через несколько дней после обращения Амояна доставили в ереванский Центральный клинический военный госпиталь. После 10-дневного лечения солдата вернули в военчасть. По словам отца военнослужащего Рзгана Амояна, у сына проблемы с руками, он не в состоянии поднимать тяжести.
«Мой сын никоим образом не уклоняется от службы, единственное, о чем я прошу, - прооперировать. Необходимость в операции была еще до того, как его призвали, но никаких мер не предприняли. Состояние здоровья сына не проверили на сборном пункте. Отправили в больницу, где сказали: ничего нет, доброй службы. Я без их направления отвез его в маргаряновскую больницу, а дней через 10 его снова отвезли в Карабах», - в беседе с DengeEzdia.com рассказал отец военнослужащего.