Հիվանդ զինվորին ուղարկել են Ղարաբաղ, ահազանգում է եզդիական ՀԿ֊ն
Ժամկետային զինծառայող, Արագածոտնի մարզի Ճարճակիս գյուղի բնակիչ, ազգությամբ եզդի Տոսուն Ամոյանին առանց վիրահատելու և համապատասխան բուժօգնություն ցուցաբերելու ուղարկել են Լեռնային Ղարաբաղ: Այս մասին հաղորդում է «Սինջար եզդիների ազգային միավորում» հասարակական կազմակերպությունը։
Դեռևս մարտի 15-ին կազմակերպությունը բաց նամակով դիմել էր Պաշտպանության նախարարին՝ ուշադրությունը հրավիրելով զինվորի առողջական խնդիրների վրա։ Դիմումից մի քանի օր անց Ամոյանը տեղափոխել էր Երևանի Կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ։ 10 օր բուժելուց հետո զինվորին կրկին զորամաս են ուղարկել։ Զինծառայողի հոր՝ Ռզգան Ամոյանի խոսքով՝ որդին ունի ձեռքերի հետ կապված խնդիրներ և չի կարողանում ծանրություն բարձրացնել։
«Որդիս որևէ կերպ չի խուսափում ծառայությունից և միակ խնդրանքս է, որ նրան վիրահատության ենթարկեն։ Վիրահատության անհրաժեշտություն եղել է դեռևս զորակոչվելուց առաջ, սակայն որևէ քայլ չի ձեռնարկվել։ Զինվորական հավաքակայանում չեն ստուգել որդուս առողջական վիճակը։ Ուղարկել են մի հիվանդանոց, որտեղ ասել են՝ ոչ մի բան չկա, բարի ծառայություն։ Ես առանց իրենց ուղեգրի տարել եմ Մարգարյան հիվանդանոց, այնտեղ ասել են՝ երեխային պետք է վիրահատել։ Բայց որպեսզի անվճար կատարվեր, պետք էր ուղեգիր, սակայն Ապարանի զինկոմիսարիատը ինձ չտվեց ուղեգիր։ Ասացին՝ թող գնա, ծառայի, ամեն ինչ լավ ա։ Հետո վիճակը բարդացավ, մեր ահազանգից հետո բերեցին Մուրացանի հիվանդանոց, մի 10 օրից հետո էլի տարան Ղարաբաղ», - DengeEzdia.com-ի հետ զրույցում ասել է զինծառայողի հայրը։

“Sinjar” Yazidi National Union reports that Yazidi soldier Tosun Amoyan, born in the village of Charchakis in the Aragatsotn Province of Armenia, has been sent back to Nagorno-Karabakh without undergoing necessary surgery and treatment.
Back in March, Sinjar head Boris Murazi had addressed an open letter to Armenia's Minister of Defense Seyran Ohanyan alerting the official that the conscript was forced to continue military service despite having serious health problems. Several days later, Amoyan was transferred from a NKR military unit to the Central Military Hospital in Yerevan and was sent back to service after a 10-day treatment.
According to the conscript's father, Rzgan Amoyan, his son has hand problems and is unable to lift and carry heavy weights: “My son is not trying to escape from military service, and my only request is that he undergo surgery. He needed the surgery even before he was drafted, but nothing was done. My son's health condition was not checked at the military commissariat; he was sent to some hospital where they assured us that there was nothing wrong with him and wished him a good service,” the father told DengeEzdia.com.
Amoyan added that he a later check-up at Margaryan hospital showed that his son needed a surgery, but the commissariat refused to give the conscript a referral for free treatment and sent him to Karabakh, claiming that Amoyan was fine and there was nothing to keep him from service. “When his condition deteriorated, he was transferred to Muratsan hospital [in Yerevan] but was sent back to Karabakh 10 days later.”