Նախկին օդաչուից պահանջում են «ավել վճարված» 1․5 միլիոն դրամ թոշակը
Երևան քաղաքի բնակիչ, նախկին ռազմական օդաչու 82-ամյա Միքայել Պողոսյանը (լուսանկարում) այս տարվա ապրիլին նամակ է ստացել, համաձայն որի՝ պարտավոր է տարիներ շարունակ ստացած թոշակի մի մասը՝ շուրջ 1․5 միլիոն դրամ,  վերադարձնել պետությանը։ Չվերադարձնելու դեպքում՝ գումարը քաղաքացուց սպառնում են գանձել դատական ճանապարհով։
«Չեմ չափազանցի, եթե ասեմ, որ հայրս Հայաստանում լավագույն ռազմական օդաչուներից էր։ Նա որպես լավ մասնագետ աչքի է ընկել և՛ խորհրդային շրջանում, և՛ մասնակցել է ղարաբաղյան պատերազմին»,- Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Պողոսյանի որդին՝ Կարեն Պողոսյանը։
Երկար տարիներ աշխատելուց հետո, Պողոսյանը հիվանդության պատճառով անցել է թոշակի և պարտաճանաչ ստացել է այն։ «Սկզբում սովորական, ստանդարտ թոշակ է ստացել, ոնց մյուս  բնակիչների համար է նախատեսված, հետո Կառավարությունը 2007 թվականին օրենք ընդունեց, համաձայն որի՝ օդաչուներին պետք է հատուկ թոշակ նշանակել՝ կախված օդում եղած նրանց թռիչքի ժամանակից»,- պատմել է Պողոսյանը։
Այդ ժամանակ կատարված հաշվարկների համաձայն՝ Պողոսյանին նշանակվել է թոշակ՝ ամսական 180 հազար  դրամի չափով։ 2011 թվականին, սակայն թոշակառուն գրություն է ստացել, ըստ որի՝  ինչ-որ սխալի պատճառով տարիներ շարունակ ավել գումար են վճարել իրեն, և իջեցրել են թոշակի չափը՝ հասցնելով 120 հազար դրամի։ Հետագայում, Պողոսյանի խոսքով, պահանջել են նաև հետ տալ ավել վճարված գումարը։
«Իրանք սկսել են հեռախոսով տեռորի ենթարկել հորս՝ ասելով, որ պետք է հետ տա թոշակը։ Հայրս ասել է, որ ինքը ոչ մի միջոց չունի այդ թոշակը վերադարձնելու, և իր մեղքը չէ, որ սխալվել են ու այդքան թոշակ են տվել։ Երկար շուկայական բանավեճ է ընթացել։  Ասել են՝ ամեն ամիս 5000 դրամ կամ 10000 դրամ պահենք թոշակից։ Վերջը հայրս այնքան զայրացած է եղել, որ ասել է՝ իմ առողջությունը ինձ համար ավելի թանկ է․ ինչ ուզում եք հանեք»,- պատմել է Պողոսյանը։
Առանց որևէ օրինական հիմքեր ներկայացնելու, պնդում է Պողոսյանը,  սկսել են թոշակից ամեն ամիս 2000 դրամի չափով գանձումներ անել։ 1 տարի անց, սակայն, անհայտ պատճառներով դադարեցրել են գանձումները։ Իսկ արդեն այս տարվա ապրիլին Միքայել Պողոսյանը նամակ է ստացել ՀՀ Աշխատանքի և Սոցիալական հարցերի նախարարությունից, ըստ որի՝ ինքը պարտք է շուրջ 1․5 միլիոն դրամ ու պարտավոր է հետ վճարել այդ գումարը։

Ministry Tells 82-Year-Old Retired Military Pilot to Pay Back Part of Pension
82-year-old Yerevan resident Mikayel Poghosyan, a former military pilot, received in April a letter from Armenia's Ministry of Labor and Social Affairs, notifying that he was required to return a portion of his pension, nearly 1,5 million drams (about US$ 3 125) to the state. Otherwise, officials said, they would recover the money through the courts.
“It is no exaggeration to say that my father was one of the best military pilots in Armenia. As a good specialist, he stood out in the Soviet times, and even participated in the Karabakh war,”Karen Poghosyan, the son of the former pilot, told Epress.am.
After many years of service, Mikayel Poghosyan was forced to retire on grounds of ill health: “At first, he was receiving a standard retirement pension, but in 2007 the Government passed a law to appoint a special pension to former pilots, based on their time spent in the air,” Poghosyan said.
The retired military pilot was then appointed a monthly pension of 180 thousand drams (about $ 375). However, in 2011, he received a letter, according to which, over the years, the pensioner, for some unknown reason, had been receiving more money than he was eligible to, and his pension was reduced to 120 thousand drams. Subsequently, according to the interviewee, officials even demanded that Poghosyan return the “extra” money to the state.
“They started to terrorize my father on the phone, saying that he should return the pension back. My father replied that he had no way to return the money, and that it was not his fault he had mistakenly been given that much money. After a long dispute, they offered to collect 5 to 10 thousand drams monthly from his pension, and my father told them to do what they wanted.”
Without providing any legal basis, the speaker added, authorities began to collect 2000 drams from the retiree's pension every month. However, for some reason, they stopped charging him a year later, and in April, 2016, Poghosyan received an AMD 1,5 million debt notification and was told to pay the money voluntarily if he wanted to avoid court proceedings.