Խաբված քաղցրաշենցիները թույլ չեն տալիս՝ աշակերտները դպրոց գնան
Արարատի մարզի Քաղցրաշեն գյուղի խաղողագործներն այսօր փակել են գյուղի դպրոցի մուտքը՝ թույլ չտալով աշակերտներին մտնել շենք։ Այդ կերպ քաղցրաշենցիներն արտահայտել են իրենց բողոքը մթերված խաղողի դիմաց մինչ օրս գումարնեը չստանալու վերաբերյալ։ Epress.am-ի հետ զրույցում Քաղցրաշենի բնակիչ Զաքար Պետրոսյանն ասել է, որ գյուղացիները պատրաստվում են նույն քայլին դիմել նաև վաղը, եթե չստանան իրենց գումարները։
«Լիքը մարդիկ են հավաքվել գյուղում, միլիցայություն, քրեականից, բան։ Սաղ էլ ասել են՝ հարցին լուծում կտան։ Բայց մենք ասում ենք՝ վերջին զանգին էլ ենք տենց անելու»,- նշել է Պետրոսյանը։
Հիշեցնենք, որ Արարատի մարզի Քաղցրաշեն գյուղի բնակիչները 2015 թվականի աշնանն առատ բերքի պայմաններում ստիպված են եղել խաղողի կիլոգրամը Քաղցրաշենի գինու գործարանին հանձնել անգամ 40 դրամով, սակայն մինչ օրս գումարները չեն ստացել։ Նրանք պարբերաբար բողոքի ցույցեր են անցկացրել ՀՀ կառավարության շենքի և նախագահական նստավայրի մոտ։ Գյուղացիների հավաստմամբ՝ գործարանի տնօրինությունից իրենց ասել էին, թե գումարները կտան 2016 թվականի՝ մարտ-ապրիլ ամիսներին։ Քաղցրաշենում խաղողը մթերել էր «Վինար» գործարանը, որի սեփականատերը ԱԺ պատգամավոր Կարո Կարապետյանն է։

Обманутые жители армянского села грозят сорвать занятия в школе
Виноградари села Кахцрашен Араратской области Армении блокировали вход в местную школу, не пропуская учеников в здание. Таким образом сельчане в очередной раз выразили протест в связи с невыплатой им денег за виноград, который был сдан осенью прошлого года. Местный житель Закар Петросян сообщил Epress.am, что в случае невыплаты денег, сельчане намерены повторить свою акцию.
«Собралась куча народу, из полиции, из уголовной. Все сказали, что вопрос решат. Но мы ответили, что и на последний звонок так сделаем», - сообщил Петросян.
Осенью 2015 года жители Кахцрашена вынужденно сдавали виноград местному заводу по цене 40 драмов ($0.083) за килограмм. Периодически проводились протесты перед зданием правительства и резиденцией президента Армении. По заверению сельчан, руководство завода обещало выплатить весь долг в марте-апреле 2016-ого. Отметим, что в Кахцрашене виноград принял завод «Винар», принадлежащий депутату Каро Карапетяну.