Գործարանը մարել է խաղողի դիմաց ունեցած պարտքի մի մասը
Քաղցրաշեն գյուղի և հարակից մի քանի համայնքի խաղողագործներին հունիսի 3-ին վճարել են մթերված խաղողի դիմաց առկա ամբողջական պարտքից 60 միլիոն դրամը և խոստացել մնացած պարտքը մարել մինչև այս ամսվա վերջ։
Epress.am֊ի հետ զրույցում խաղողագործներից Զաքար Պետրոսյանը նշել է, որ պարտքի հիմնական մասը դեռ չի մարվել․ «Պարտքի մեծ մասը դեռ մնացել ա, բայց գործարանի ղեկավարությունը մարզպետի մոտ խոստացել է, որ այս ուրբաթ օրն էլ ինչ-որ գումար նորից կբերի, կբաժանի, իսկ մինչև ամսվա վերջ լրիվ կմարի պարտքերը»։
Խաղողագործը, սակայն, այդ խոստումներին չի հավատում։
«Դե 6 ամիս ա նույն բանն են ասում, դրա համար էդքան էլ չենք հավատում, բայց սպասում ենք, տեսնենք ինչ կլինի»,- ասել է Զաքար Պետրոսյանը։
Հիշեցնենք, որ Արարատի մարզի Քաղցրաշեն գյուղի բնակիչներն 2015 թվականի աշնանն առատ բերքի պայմաններում ստիպված են եղել խաղողի կիլոգրամը Քաղցրաշենի գինու գործարանին հանձնել անգամ 40 դրամով, սակայն մինչ օրս գումարները չեն ստանում։ Նրանք պարբերաբար բողոքի ցույցեր են անցկացնում ՀՀ կառավարության շենքի և նախագահական նստավայրի մոտ։ Գյուղացիների հավաստմամբ՝ գործարանի տնօրինությունից իրենց ասել էին, թե գումարները կտան 2016 թվականի՝ մարտ-ապրիլ ամիսներին։ Քաղցրաշենում խաղողը մթերել էր «Վինար» գործարանը, որի սեփականատերը ԱԺ պատգամավոր Կարո Կարապետյանն է։

Армянский винный завод продолжает расплачиваться с сельчанами
3 июня виноградарям села Кахцрашен и нескольких прилегающих общин выплатили 60 млн. драмов (порядка $125 523) из всего долга за поставленный товар и обещали погасить весь долг до конца июня.
Закар Петросян сообщил Epress.am, что большую часть долга еще не выплатили. «Но на встрече с губернатором руководство завода пообещало, что в пятницу принесет еще какую-то сумму, а весь долг покроет до конца этого месяца».
Виноградарь, однако, по-прежнему не верит обещаниям: «6 месяцев говорят одно и то же, поэтому и не верим, но ждем».
Осенью 2015 года жители Кахцрашена вынужденно сдавали виноград местному заводу по цене 40 драмов ($0.083) за килограмм. Периодически проводились протесты перед зданием правительства и резиденцией президента Армении. По заверению сельчан, руководство завода обещало выплатить весь долг в марте-апреле 2016-ого.