Սեյրան Օհանյանի անվտանգության պետը գործ է սարքել չարաշահումը բացահայտած գնդապետի դեմ․ «Ժողովուրդ»
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում աղմկալի դեպք է տեղի ունեցել, որի հետ անմիջական առնչություն ունի ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի անվտանգության պետ Սերգեյ Հայրապետովը։ Այս մասին գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը։
«Ամեն ինչ սկսվել է այս տարվա մարտից, երբ դեռ ՊՆ-ում կոռուպցիոն բացահայտումները  հրապարակային ընթացք չունեին, ապրիլյան 4-օրյա պատերազմն էլ չէր սկսվել։
Այսպիսով, ՀՀ ՊՆ վերահսկիչ վարչության ընդհանուր վերահսկման բաժնի պետ, գնդապետ Սամվել Խաչատրյանը բացահայտել է, որ «Էլ թեք քոմփ» ՍՊԸ-ի կողմից ՊՆ-ին մատակարարվող տեխնիկայի գները ուռճացված են։ Խաչատրյանի գործունեության արդյունքների մասին ՊՆ-ում սկսել են խոսել, Սերգեյ Հայրապետովը նրան զգուշացրել է, որ վերը նշված ընկերության մասին մոռանա և չզեկուցի վերադասին, այլապես «կփոշմանի»։ Սակայն Խաչատրյանը չի լսել «խորհուրդը» և իր կողմից հայտնաբերված չարաշահման մասին վերադասին զեկուցել է։ Արդյունքը եղել է այն, որ Սամվել Խաչատրյանն այսօր կալանքի տակ է։ Իսկ Սեյրան Օհանյանը, նրա անվտանգության պետն էլ շարունակում են պաշտոնավարել, ընկերություններն էլ իրենց ուզած գներով ինչ-որ բաներ են վաճառում ՀՀ ՊՆ-ին ու սրընթաց հարստանում», ֊ գրում է թերթը։
«Ժողովուրդ»֊ի պնդմամբ՝ Խաչատրյանի հարազատներն ասել են, որ իրենց ազգականի դեմ մեղադրանք սարքելու գործով Սերգեյ Հայրապետովը անձամբ է զբաղվել։ Թերթին հայտնի դարձավ, որ ՀՀ ՊՆ նյութատեխնիկական դեպարտամենտի տեխնիկական ապահովման վարչության գլխավոր մասնագետ Արսեն Ղարիբջանյանը, որը այս տարվա մարտի 15-ին 5 մլն դրամ կաշառք վերցնելու մեղադրանքով կալանավորվել է, պատմել է քննիչներին, որ Սերգեյ Հայրապետովը անձամբ է իրեն հայհոյել, սպառնացել, հարվածել՝ ստիպելով ցուցմունք տալ Խաչատրյանի դեմ։ Ընդ որում, ծեծի գործընթացը ծավալվել Է ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության վարչության շենքում։

A scandalous incident has occurred in Armenia's Ministry of Defense, involving the chief of Minister Seyran Ohanyan's security, Sergey Hayrapetov, cooking up a case against an army colonel, according to the local Zhoghovurd newspaper.
“It all started in March 2016 – before corruption-related investigations in the ministry were even made public and the 4-day April war had not yet begun.
“Thus, Colonel Samvel Khachatryan, the head of general control division of the defense ministry's control department, discovered that the prices of equipment supplied by 'El Tech Comp' LLC to the ministry were inflated. After rumours started to go around in the ministry about Khachatryan's activities, Sergey Hayrapetov warned the Colonel to forget the above-mentioned company and not to report his discoveries to the superiors, because otherwise he'd 'regret it.'
“However, Khachatryan ignored the 'advice' and is currently behind bars as a result. Meanwhile, Seyran Ohanyan and his security chief remain in their positions and companies continue to sell goods to the ministry at their desired prices,” Zhoghovurd writes.
Khachatryan's relatives, the paper continues, have told Zhoghovurd's reporters that Hayrapetov was personally involved in framing the colonel up with allegedly fabricated corruption charges. The paper has also learned that Arsen Gharibjanyan, chief specialist of the ministry's technical department – also behind bars for reportedly assisting Khachatryan in receiving 5 million drams in bribe – has told investigators that Sergey Hayrapetov had threatened him and had beaten him up to force him to testify against Khachatryan. Moreover, according to Zhoghovurd, the beating occurred in the headquarters of the defense ministry's military police administration.