Սեյրան Օհանյանի անվտանգության պետը գործ է սարքել չարաշահումը բացահայտած գնդապետի դեմ․ «Ժողովուրդ»
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում աղմկալի դեպք է տեղի ունեցել, որի հետ անմիջական առնչություն ունի ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի անվտանգության պետ Սերգեյ Հայրապետովը։ Այս մասին գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը։
«Ամեն ինչ սկսվել է այս տարվա մարտից, երբ դեռ ՊՆ-ում կոռուպցիոն բացահայտումները  հրապարակային ընթացք չունեին, ապրիլյան 4-օրյա պատերազմն էլ չէր սկսվել։
Այսպիսով, ՀՀ ՊՆ վերահսկիչ վարչության ընդհանուր վերահսկման բաժնի պետ, գնդապետ Սամվել Խաչատրյանը բացահայտել է, որ «Էլ թեք քոմփ» ՍՊԸ-ի կողմից ՊՆ-ին մատակարարվող տեխնիկայի գները ուռճացված են։ Խաչատրյանի գործունեության արդյունքների մասին ՊՆ-ում սկսել են խոսել, Սերգեյ Հայրապետովը նրան զգուշացրել է, որ վերը նշված ընկերության մասին մոռանա և չզեկուցի վերադասին, այլապես «կփոշմանի»։ Սակայն Խաչատրյանը չի լսել «խորհուրդը» և իր կողմից հայտնաբերված չարաշահման մասին վերադասին զեկուցել է։ Արդյունքը եղել է այն, որ Սամվել Խաչատրյանն այսօր կալանքի տակ է։ Իսկ Սեյրան Օհանյանը, նրա անվտանգության պետն էլ շարունակում են պաշտոնավարել, ընկերություններն էլ իրենց ուզած գներով ինչ-որ բաներ են վաճառում ՀՀ ՊՆ-ին ու սրընթաց հարստանում», ֊ գրում է թերթը։
«Ժողովուրդ»֊ի պնդմամբ՝ Խաչատրյանի հարազատներն ասել են, որ իրենց ազգականի դեմ մեղադրանք սարքելու գործով Սերգեյ Հայրապետովը անձամբ է զբաղվել։ Թերթին հայտնի դարձավ, որ ՀՀ ՊՆ նյութատեխնիկական դեպարտամենտի տեխնիկական ապահովման վարչության գլխավոր մասնագետ Արսեն Ղարիբջանյանը, որը այս տարվա մարտի 15-ին 5 մլն դրամ կաշառք վերցնելու մեղադրանքով կալանավորվել է, պատմել է քննիչներին, որ Սերգեյ Հայրապետովը անձամբ է իրեն հայհոյել, սպառնացել, հարվածել՝ ստիպելով ցուցմունք տալ Խաչատրյանի դեմ։ Ընդ որում, ծեծի գործընթացը ծավալվել Է ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության վարչության շենքում։

На армянского полковника сшили дело за выявление злоупотреблений в Минобороны - «Жоховурд»
В министерстве обороны Армении произошел громкий инцидент, который непосредственно связан с начальником безопасности министра Сейрана Оганяна Сергеем Айрапетовым, пишет газета «Жоховурд».
«Все началось в марте этого года, когда случаи коррупции еще не получили публичную огласку, а апрельская 4-дневная война не началась.
Полковник контрольного управления министерства обороны Самвел Хачатрян установил, что цены на технику, поставляемую в оборонное ведомство ООО «Эл тек комп», завышены. О результатах деятельности Хачатряна заговорили, Сергей Айрапетов предупредил его о необходимости забыть об отмеченной компании и не докладывать вышестоящим, иначе «пожалеет». Однако Хачатрян не прислушался к «совету». В итоге в настоящее время Самвел Хачатрян под арестом. А Сейран Оганян и его начальник безопасности остаются на своих должностях, компании по удобным им ценам продают что-то Минобороны и стремительно богатеют», - отмечает издание.
Родные Хачатряна, по сообщению «Жоховурд», заявили, что фабрикованием дела против него занимался лично Сергей Айрапетов. Издание выяснило, что сотрудник департамента Минобороны Арсен Гарибджанян, арестованный 15 марта этого года по обвинению в получении взятки, рассказал следователям, что Сергей Айрапетов лично обругал его, угрожал, бил, заставив дать показания против Хачатряна. Причем, избиение происходило в здании управления военной полиции Минобороны.