Էլէներգիայի սակագինը 5 տոկոսով նվազեց 15 տոկոս բարձրանալուց հետո
Էլեկտրաէներգիայի սակագինը օգոստոսի 1-ից նվազելու է 5.3 տոկոսով, մինչդեռ նախորդ տարի այն բարձրացվել էր 15 տոկոսով։ Այս մասին այսօր «Մեդիա կենտրոնում» լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը։ Նշենք, որ օգոստոսի 1-ից բնակչության համար ցերեկային սակագինը կազմելու է 46.2 դրամ մեկ կվտ/ժ֊ի համար նախկին 48.78-ի փոխարեն, իսկ գիշերային սակագինը՝ 36.2 դրամ 38.78-ի փոխարեն։
«Անցած տարի ասացին՝ սա ժամանակավոր երևույթ է, ՀԵՑ-ում ֆինանսական խնդիրներ կան։ Եվ այդ ճեղքվածքը կփակենք սակագնի բարձրացումով, սակայն դա ժամանակավոր երևույթ է, ասացին։ Ժամանակավոր ասելով՝ հասկանում էինք, երբ այդ ճեղքվածքը փոքրանար, սակագինը կիջներ», ֊ նշել է տնտեսագետը։
Նա նաև շեշտել է, որ ՀԷՑ֊ի կուտակած 250 միլիոն դոլարի պարտքը բնակչության պատճառով չէր, և մարդիկ ընդհանրապես չպետք է այն փոխհատուցեին։
Վահագն Խաչատրյանն ընդգծել է, որ էլէներգիայի սակագինը կարող էր ավելի շատ նվազեցվել, մինչդեռ այս պարագայում իջեցումը քաղաքացիների համար գրեթե ազդեցություն չի ունենա՝ գուցե չեզոք կամ շատ աննշան։
Տնտեսագետ Վիլեն Խաչատրյանն էլ ընդգծել է, որ տվյալ պարագայում սակագնի իջեցում չի եղել նաև այն պատճառով, որ եթե պետությունը օգոստոսի 1-ից դադարեցնի փոխհատուցման վճարումը բնակչությանը, դա կնշանակի, որ մարդկանց համար սակագինն իրականում բարձրանալու է։
Նշենք, որ ՀՀ կառավարությունը անցյալ տարվա օգոստոսին որոշել էր, որ այն տնային տնտեսությունները, որոնք սպառում են ոչ ավել քան 500 կՎտժ էլեկտրական էներգիա մինչև 250 կՎտժ էլեկտրական էներգիայի սպառման մասով կվճարեն նախկին սակագնով՝ 42 դրամով:

5 Percent Reduction in Armenian Electricity Rates Offers No Benefits for Consumers, Economists Believe
Slightly reduced electricity rates – by 5.3 percent – for Armenian households will come into force on  August 1, 2015: it was reported earlier that the Public Services Regulatory Commission (PSRC) had decided tolower the daytime and nighttime tariffs from 48.78 drams to 46.2 drams and from 38.78 drams to 36.2 drams, respectively. Economist Vahagn Khachatryan, however, is convinced that the 5 percent reduction is not enough since last year the rates were increased by nearly 15 percent.
“They had said it was a temporary measure aimed at solving Armenia's Electric Networks' financial issues. Once the debts were paid, we were to assume, the prices would be back to normal again,” Khachatryan said at a press conference on Friday.
The economist stressed that Armenia's people had had nothing to do with ENA's 250 million dollar debt and they therefore should not have had to be forced to make up for it. The tariff, he added, could have been reduced even further since the current reduction offered small, if any, benefit for the population.
Economist Vilen Khachatryan, for his part, noted that in reality the lowered prices did not mean anything because “if the state stops on August 1 subsidizing the increase, the rates will actually go up for the people.”