Էլէներգիայի սակագինը 5 տոկոսով նվազեց 15 տոկոս բարձրանալուց հետո
Էլեկտրաէներգիայի սակագինը օգոստոսի 1-ից նվազելու է 5.3 տոկոսով, մինչդեռ նախորդ տարի այն բարձրացվել էր 15 տոկոսով։ Այս մասին այսօր «Մեդիա կենտրոնում» լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը։ Նշենք, որ օգոստոսի 1-ից բնակչության համար ցերեկային սակագինը կազմելու է 46.2 դրամ մեկ կվտ/ժ֊ի համար նախկին 48.78-ի փոխարեն, իսկ գիշերային սակագինը՝ 36.2 դրամ 38.78-ի փոխարեն։
«Անցած տարի ասացին՝ սա ժամանակավոր երևույթ է, ՀԵՑ-ում ֆինանսական խնդիրներ կան։ Եվ այդ ճեղքվածքը կփակենք սակագնի բարձրացումով, սակայն դա ժամանակավոր երևույթ է, ասացին։ Ժամանակավոր ասելով՝ հասկանում էինք, երբ այդ ճեղքվածքը փոքրանար, սակագինը կիջներ», ֊ նշել է տնտեսագետը։
Նա նաև շեշտել է, որ ՀԷՑ֊ի կուտակած 250 միլիոն դոլարի պարտքը բնակչության պատճառով չէր, և մարդիկ ընդհանրապես չպետք է այն փոխհատուցեին։
Վահագն Խաչատրյանն ընդգծել է, որ էլէներգիայի սակագինը կարող էր ավելի շատ նվազեցվել, մինչդեռ այս պարագայում իջեցումը քաղաքացիների համար գրեթե ազդեցություն չի ունենա՝ գուցե չեզոք կամ շատ աննշան։
Տնտեսագետ Վիլեն Խաչատրյանն էլ ընդգծել է, որ տվյալ պարագայում սակագնի իջեցում չի եղել նաև այն պատճառով, որ եթե պետությունը օգոստոսի 1-ից դադարեցնի փոխհատուցման վճարումը բնակչությանը, դա կնշանակի, որ մարդկանց համար սակագինն իրականում բարձրանալու է։
Նշենք, որ ՀՀ կառավարությունը անցյալ տարվա օգոստոսին որոշել էր, որ այն տնային տնտեսությունները, որոնք սպառում են ոչ ավել քան 500 կՎտժ էլեկտրական էներգիա մինչև 250 կՎտժ էլեկտրական էներգիայի սպառման մասով կվճարեն նախկին սակագնով՝ 42 դրամով:

Электроэнергия для населения Армении подешевела на 5% после 15-процентного подорожания
С 1 августа тариф на электроэнергию в Армении снизится на 5.3%, между тем, в прошлом году подорожание составило 15%. Об этом на пресс-конференции в пятницу, 17 июня, заявил экономист Ваагн Хачатрян. С 1 августа дневной тариф для населения составит 46.2 драма за кВт/час вместо 48.78, ночной – 36.2 вместо 38.78.
«В прошлом году сказали, что это временное явление, в «Электросетях Армении» (ЭСА) финансовые проблемы, брешь будет покрыта благодаря повышению тарифа, однако это временное явление, говорили они. Под временным мы понимали следующее: с уменьшением бреши тариф должен был снизиться», - заявил Хачатрян.
Долг в размере $250 миллионов ЭСА накопила не по вине населения, добавил он, и оно вовсе не должно было компенсировать его. Кроме того, экономист считает, что тариф на электроэнергию мог быть еще ниже, между тем, в этом случае население практически не ощутит понижения.
По мнению экономиста Вилена Хачатряна, в данном случае понижения тарифа не произошло еще и потому, что если с 1 августа государство прекратит выплату компенсации населению, это будет означать, что на самом деле электроэнергия для них подорожает.
В августе прошлого года правительство Армении постановило, что домашние хозяйства, потребляющие до 500 кВт/ч электроэнергии, будут выплачивать половину суммы по прежнему тарифу (42 драма).