Մարդկանց բերման են ենթարկել Հռոմի պապի այցելության ընթացքում ֆլեշմոբ անցկացնելու մտադրության համար
Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի Հայաստան կատարած այցի ընթացքում Երևանում և Գյումրիում շաբաթ օրը՝ հունիսի 25-ին, ձերբակալվել են շուրջ երկու տասնյակ քաղաքացիներ։ Ֆիզիկական բռնություն գործադրելով և հարվածներ հասցնելով՝ նրանց տարել են ոստիկանության տարբեր բաժիններ։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ընդդիմադիր «Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնությունը։
Հայտարարության մեջ նշված է, որ Հռոմի Պապի՝ Հայաստան կատարած այցի ծրագրով Գյումրի քաղաքում և Երևանի Հանրապետության հրապարակում կազմակերպվող միջոցառումների ժամանակ նախաձեռնությունը առաջարկել էր ցուցապաստառներով ֆլեշմոբ անցկացնել, որը նպատակ ուներ Հռոմի Պապին տեղեկացնել Հայաստանում առկա 14 քաղբանտարկյալների մասին։
Ըստ նախաձեռնության հաղորդագրության, տեղեկանալով ֆլեշմոբի մասին, ոստիկանությունը հերթապահել է «Հիմնադիր խորհրդարանի» գրասենյակի մուտքի մոտ և բերման է ենթարկել բոլոր նրանց, ովքեր դուրս են եկել գրասենյակի շենքից։
«Ոստիկանությունն իրեն, ըստ էության, օրենքից դուրս հայտարարելով և քողարկվելով Պապի այցելության ընթացքում հասարակական անվտանգության ապահովման արձանագրային արտակարգ ծառայություն անցկացնելու հանգամանքով՝ զանգվածաբար խախտել է հարյուրավոր քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի իրավունքը», - ընդգծել են հայտարարության հեղինակները։
«Հիմնադիր խորհրդարանը» ոստիկանության նման գործելաոճը որակել է որպես «քրեական հանցագործություն» և շեշտել է, որ ֆլեշմոբի ենթադրյալ մասնակիցները քաղաքական նպատակներով են հալածանքի ենթարկվել։
Ոստիկանությունն իր հայտարարության մեջ նշված ֆլեշմոբը գնահատել է որպես «օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ հավաք կազմակերպել և անցկացնել»։ Իրավապահները նշում են, որ բերման են ենթարկվել 6 անձինք:
Նշենք, որ նույն օրը Գյումրիում առանց որևէ հիմքի բերման է ենթարկվել Շահեն Հարությունյանը՝ քաղբանտարկյալ Շանթ Հարությունյանի որդին։
Ոստիկանությունը ավելի ուշ հայտարարություն է տարածել Շահեն Հարությունյանի դեպքի մասին․ «Ոստիկանները նկատել են Շահեն Հարությունյանին՝ վերնաշապիկի մեջ իր թաքցնելիս․․․Հաշվի առնելով վերջինիս կողմից նախկինում դրսևորված խուլիգանական վարքագիծը և ոստիկանության ծառայողների նկատմամբ անհնազանդության բազմաթիվ դեպքերը՝ ոստիկանները նրանից պահանջել են գտնվել պատարագի վայրից ողջամիտ հեռավորության վրա»:
«Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ» իրավապաշտպան կազմակերպությունը Հարությունյանի ձերբակալությունը որակել է որպես առևանգում և դատապարտել է ոստիկանության գործողությունները։
«ՀՀ ոստիկանությունը, իրեն դնելով օրենքից դուրս, հանդես է եկել որպես կազմակերպված բանդիտական խմբավորում, որը օրը ցերեկով առևանգում է ՀՀ քաղաքացուն՝ թույլ չտալով նրան իրականացնել իր կարծիքի արտահայտման ազատության իրավունքը», - նշված է կազմակերպության հայտարարության մեջ։

'Dozens' Detained in Yerevan and Gyumri During Pope's Visit
About two dozen members of Founding Parliament anti-government movement were subjected to violence and forcibly detained on June 25 for planning to organize a flash mob in support of 14 Armenian political prisoners in Yerevan's central Republic Square where Pope Francis was to hold a prayer service during his three-day visit to Armenia, according to a media statement issued by the opposition group.
The Police, having learned about the movement's intention, waited at the entrance to the Founding Parliament's office and detained all those who came out of the building, the group said. “The Police, placing themselves outside the law and acting under the pretext of ensuring public safety during the Pope's visit, massively violated the right to freedom of movement of hundreds of people.”
Founding Parliament added that they considered the police actions a criminal offence and stressed that the participants of the potential flash mob had been “persecuted for political reasons.”
The Police, for their part, issued a statement to say that six members of Founding Parliament had been detained “for planning to organize and conduct an illegal assembly.”
Recall that on the same day, Police in Armenia’s second largest city of Gyumri detained the teenage son of Armenian oppositionist and political prisoner Shant Harutyunyan, Shahen Harutyunyan, for allegedly hiding a suspicious item under his clothing and refusing to stay at a “reasonable distance” from the city's Vardanants square where Pope Francis was to hold an open-air mass.
Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office, however, claimed in a statement that Harutyunyan had been kidnapped and that “the Police, putting themselves above the law, acted as an organized criminal group and kidnapped an Armenian citizen, preventing him from exercising his right to freedom of expression.”