«Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Սմբատ Բարսեղյանը 5-րդ օրն է հացադուլ է անում
«Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Սմբատ Բարսեղյանն արդեն 5-րդ օրն է հացադուլ է անում «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում։ Epress.am-ի հետ զրույցում Բարսեղյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանն ասել է, որ Բարսեղյանը պահանջում է պատշաճ բուշօգնություն ապահովել «Սասնա ծռեր» խմբի վիրավոր անդամների համար և տեղափոխել նրանց քաղաքացիական հիվանդանոցներ։
Ալումյանը նշել է, որ ինքն այսօր պատրաստվում է տեսակցել Սմբատ Բարսեղյանին և տեղեկանալ նրա առողջական վիճակի մասին։
Նշենք, որ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամների փաստաբանները մամուլում բազմիցս բարձրաձայնել են բժշկական ոչ պատշաճ օգնության մասին՝ որոշ դեպքերում «Սասնա ծռերի» ներկայացուցիչների նկատմամբ վերաբերմունքը որակելով որպես խոշտանգում։
Սմբատ Բարսեղյանը «Սասնա ծռեր» խմբի կազմում այս տարվա հուլիսի 17-ին մուտք էր գործել Երևանի Էրեբունի համայնքում գտնվող Ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գունդ։ Խումբը պահանջում էր Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը և քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը։ Խմբի անդամները զենքերը վայր են դրել հուլիսի 31-ին։ Բարսեղյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի երկու հոդվածներով՝ 218՝ պատանդ վերցնելը և 235՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը:

Arrested Armenian Gunman on Hunger Strike to Demand Proper Medical Care for Injured Allies
Smbat Barseghyan, a member of the “Daredevils of Sasun” armed group that kept a Yerevan police station under siege for two weeks in July, has been on a hunger strike continuously for 5 days to demand that the injured members of the armed group be provided with proper medical care and be transferred to civilian hospitals, Hayk Alumyan, a lawyer for Barseghyan, told Epress.am Tuesday.
Alumyan added that he intended to visit his client today to make sure Barseghyan did not have any health issues.
Lawyers for the arrested gunmen have repeatedly voiced concerns over inadequate medical treatment provided to their clients. Some have gone so far as to say that the “Daredevils of Sasun” members were being tortured
The siege of the Erebuni police station began on July 17 as a group of armed men calling themselves the “Daredevils of Sasun” stormed the building, killing a police colonel in the process, wounding several others and taking the remaining personnel hostage. The initial demand of the gunmen affiliated with radical anti-government movement Founding Parliament was the release of its jailed leader, Karabakh war veteran Zhirayr Sefilyan and a number of other jailed oppositionists. They subsequently announced that they also wanted Armenia’s president Serzh Sargsyan to step down.
The standoff ended on July 31, as the group announced that they were laying down their arms and would instead continue their fight as “prisoners of war.”