3000 սպանված մարդիկ բավարար չեն․ Արսենյանը դեմ է Իրաքի դեպքերը «ցեղասպանություն» որակել
Երեկ՝ սեպտեմբերի 6-ին, ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների հանձաժողովը կրկին հետաձգել է «Իրաքի եզդիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին» նախագծի ընդունումը։ Օրինագիծը պետք է վերամշակվի և մի քանի շաբաթից նորից քննարկվի նույն հանձնաժողովում։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է «Սինջար եզդիների ազգային միավորում» հասարակական կազմակերպության նախագահ Բորիս Մուրազին։
Նրա խոսքով՝ քննարկմանը ներկա պատգամավորներից մի քանիսը առաջարկներ ու վերապահումներ ունեին, սակայն նրանցից մեկը՝ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը (լուսանկարում) ազգային խտրականություն պարունակող արտահայտություն է արել․ «Ասենք, 3000 եզդի էլ սպանվել է՝ ի՞նչ անենք»։ Ըստ Մուրազիի՝ այլ պատգամավորներն առաջարկել են օրինագծում փոփոխություններ մտցնել, սակայն չեն վիրավորել եզդի ժողովրդին։
«Սինջար եզդիների ազգային միավորում» ՀԿ֊ի կայքի հրապարակած տեսանյութում Գուրգեն Արսենյանն օրինագծին դեմ լինելը բացատրում է՝ ասելով, թե ցանկացած ազգի 3000 հոգու սպանելը ցեղասպանություն չէ, ոճիրը «ցեղասպանություն» անվանվելու համար ավելի շատ մարդ պետք է սպանվի։
«Այդ քանակը ցեղասպանության ֆորմատի մեջ չի տեղավորվում։ Եթե մեկ միլիոն եզդի ա ընկել այդ անհաջողությունների մեջ, սենց ձևակերպեմ, երկրում տեղի ունեցող փոփոխությունների հետևանքով... Եվ այդ ընթացքում 20-25 հազարն է դրա հետևանքները․․․ նմանատիպ հետևանքներ ուկրաինական֊ռուսական կոնֆլիկտի արդյունքում կա Դոնեցկում։ Քանակը ուժ ա ստեղ․․․»,֊ մասնավորապես, ասել է Գուգրեն Արսենյանը։
Պատգամավորի մյուս փաստարկն էլ այն է եղել, թե «Իսլամական պետության» դեմ հայտարարություն անելու դեպքում Հայաստանը իր վրա կգրավի այդ կազմակերպության ուշադրությունը։
Քննարկման ընթացքում ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր, «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանը և հանձնաժողովի ՀՀԿ֊ական նախագահ Արտակ Զաքարյանն առաջարկել են փոխել «ցեղասպանություն» ձևակերպումը՝ նշելով, որ Իրաքում ոճրագործությունն իրականացրած «Իսլամական պետությունը» կազմակերպություն է, ոչ թե պետություն, ապա ցեղասպանություն եզրի փոխարեն պետք է օգտագործել ՝«ցեղասպանական գործողություն» արտահայտությունը։
Հիշեցնենք, որ օրինագծի հեղինակներն են Նաիրիա Զոհրաբյանը, Միքայել Մելքումյանը, Վահե Էնֆիաջյանը, Արագած Ախոյանը, Լյովա Խաչատրյանը, Վահան Կարապետյանը, Թևան Պողոսյանը, Արմեն Ավետիսյանը: Оրինագիծը կոչ է անում ճանաչել եզդիների ցեղասպանությունը՝ հղում անելով ՄԱԿ֊ի և այլ միջազգային ակտերի սկզբունքներին՝ «կարևորելով մարդկության դեմ հանցագործությունների, ցեղասպանությունների դատապարտմանը և կանխարգելմանն ուղղված ջանքերում հայ ժողովրդի ներդրումը, և արժևորելով հայ և եզդի ժողովուրդների բազմամյա բարեկամական հարաբերությունները»։

«3000 убитых недостаточно». Парламент Армении обсуждает законопроект о геноциде езидов
На обсуждении законопроекта, осуждающего геноцид езидов в Ираке, депутат Гурген Арсенян (на фото), в частности, заявил, что убийство 3000 человек любой национальности не является геноцидом. Для признания преступления геноцидом, считает он, необходимо убийство большего числа людей.
6 сентября Комиссия по внешним отношениям Национального Собрания Армении снова отложила принятие проекта «Об осуждении геноцида иракских езидов». Законопроект будет переработан и внесен на обсуждение повторно. Об этом Epress.am сообщил председатель общественной организации «Национальное объединение езидов Синджар» Борис Мурази.
По словам собеседника, у некоторых депутатов были предложения и оговорки, но один из них – член второй по величине парламентской фракции «Процветающая Армения» Гурген Арсенян – сделал дискриминационное заявление. «Скажем, если и было убито 3000 езидов, и что?», - заявил депутат. Другие парламентарии, добавил Мурази, предложили внести поправки в законопроект, но не оскорбляли езидский народ.
На видео, размещенном на сайте «Национального объединения езидов Синджар», противник законопроекта Гурген Арсенян объясняет свою позицию. По его словам, убийство 3000 человек любой национальности не является геноцидом, для признания преступления геноцидом необходимо убийство большего числа людей.
«Это количество не умещается в формат геноцида. Если в эти неприятности попало миллион езидов - сформулирую так - в результате происходящих в стране изменений, и последствием этого становятся 20-25 тысяч... схожие последствия наблюдаются в Донецке в связи с украинско-российским конфликтом. Здесь сила в количестве», - в частности, заявил Арсенян.
Согласно другому аргументу депутата, в случае заявления против «Исламского государства» Армения привлечет к себе внимание этой организации.
В ходе обсуждения член фракции «Наследие» Александр Арзуманян и председатель Комиссии, представитель правящей Республиканской партии Армении Артак Закарян предложили заменить слово «геноцид», отметив, что совершившее преступление в Ираке ИГ – организация, а не государство, а значит, нужно использовать выражение «действия геноцидного характера».
Законопроект содержит призыв признать геноцид езидов, авторы ссылаются на международно-правовые акты ООН и другие документы.