Արթուր Դավթյանին հաստատեցին Գլխավոր դատախազի պաշտոնում
Հայաստանի նոր գլխավոր դատախազն է Արթուր Դավթյանը։ Այսօր Ազգային ժողովում փակ քվեարկությանը մասնակցած 103 պատգամավորից Դավթյանի թեկնածության օգտին են քվեարկել 97-ը, դեմ՝ 3-ը, 3 քվեաթերթիկ անվավեր է ճանաչվել։
Նշենք, որ երեկ ԱԺ-ում ՀՀ գլխավոր դատախազի թեկնածուի հարցի քննարկման ժամանակ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը հայտարարել էր, որ խմբակցությունը մասնակցելու քվերակությանը, քանի որ չի հավատում, թե Արթուր Դավթյանն այդ պաշտոնում կկարողանա անկախ և արդար գործել։
ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ֊ական Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարել էր, որ ՀՀԿ֊ն հավատում է Դավթյանին ու սատարում է նրա թեկնածությունը։

Кандидата правящей партии утвердили на должности генпрокурора Армении
Новым генпрокурором Армении стал Артур Давтян. В четверг, 15 сентября, 97 из 103 депутатов Национального Собрания поддержали его кандидатуру, 3 бюллетеня признаны недействительными, трое парламентариев проголосовали против.
Ранее в ходе обсуждения кандидатуры секретарь оппозиционной фракции «Армянский национальный конгресс» Арам Манукян заявил, что представляемая им сила не примет участия в голосовании, так как не верит, что Давтян сумеет действовать независимо и справедливо на должности генпрокурора.
Вице-премьер парламента, член правящей РПА Эдуард Шармазанов вчера, 14 сентября, заявил, что Республиканская партия верит в Давтяна и поддерживает его кандидатуру.