Զինվորի հոր կարծիքով՝ որդուն հերթապահության ժամանակ դիտավորյալ սպանել են. news.am
Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի հյուսիս-արևելյան դիրքերից մեկում սեպտեմբերի 7-ին մահացած 19-ամյա Արման Ղանդիլյանը մահացել է ոչ թե «մարտական հերթապահության կրման կանոնների խախտման արդյունքում», ինչպես նշված էր պաշտոնական հաղորդագրության մեջ, այլ դիտավորությամբ արձակված կրակոցից: News.am- ի հետ զրույցում այս մասին ասել է մահացածի հայրը՝ Ալիկ Ղանդիլյանը:
Մահացած զինվորի հայրը օրերս ստացել է մի տեղեկագիր, որտեղ նշված է, որ Ղանդիլյանի մահվան գործով մեկ անձի մեղադրանք է առաջադրվել:
«Ես ստացել եմ տեղեկագիր, ըստ որի, ժամկետային զինծառայող Հայկ Սեյրանյանը, որպես դիտորդ նշանակված լինելով հերթապահության, «մարտական հերթապահության կանոնները խախտելով՝ թուլացրել է աչալրջությունը և դիտորդի պարտականությունները կատարել ոչ առույգ»։ Դրա հետևանքով չի տեսել մյուս դիտորդ Արման Ղանդիլյանին խրամատի աջ մասում կառուցված խրամաբջիջ բարձրանալիս ու քիչ անց, նկատելով հողաթմբի վրա Ղանդիլյանի գլխի սիլուետը, առանց նշանաբան պահանջելու կրակահրեթ է արձակել նրա ուղղությամբ»,- կայքի հետ զրույցում ասել է զինծառայողի հայրը:
Նա նշել է, որ որդու սպանության մեջ կասկածվող Սեյրանյանը ասել է, թե «վախից խփել է, իմացել է, թե թուրք է»:
«Բայց կասկածում եմ, որ տենց է եղել: Դրանից մի 20 օր առաջ երեխու մոտից փող էին գողացել, իրեր էին գողացել: Կասկածում եմ` վեճեր են առաջացել, որը տեղափոխվել է դիրք», - ասել է Ալիկ Ղանդիլյանը:
Նշենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության նախարարությունը դեպքից հետո հաղորդագրություն էր տարածել՝ նշելով, որ Ղանդիլյանը մահացել էր «մարտական հերթապահության կրման կանոնների խախտման արդյունքում»։
Մի քանի օր անց ՝ news.am-ի հետ զրույցում մահացած զինվորի բարեկամներից մեկը պատմել էր, որ Ղանդիլյանը «զուգարան գնալուց ճանապարհը խառնել է: Հակառակ կողմից է գնացել, գաղտնաբառ են հարցրել, չի պատասխանել, հետո մինչև ասել է՝ Արմանն եմ, խփել են»:

Father of Dead Armenian Soldier Believes Son Was Intentionally Killed
19-year-old soldier Arman Ghandilyan, who was fatally wounded on September 7 at one of the north-eastern combat positions of the Nagorno-Karabakh defense army, did not actually die “as a result of violation of combat duty rules,” as initially reported by NKR military authorities, but was “intentionally targeted,” the soldier's father, Alik Ghandilyan, said in conversation with News.am Tuesday.
The father of the deceased serviceman was informed recently by the NKR defense ministry that one person, a fellow soldier, has been arrested over the fatal shooting of his son. “According to the note, conscript Hayk Seyranyan, who had been appointed for guard duty that night, violated the rules of combat duty, relaxed his vigilance and failed therefore to carry out the responsibilities of a guard properly.' As a result, he did not notice the other guard, , climbing out of the fighting hole, and later, when he saw the silhouette of his head on the mound, Seyranyan opened fire on him, without asking for a password first,” Alik Ghandilyan told News.am.
The aggrieved father added that the suspect has said that he shot his fellow serviceman “out of fear, thinking was an .”
“I doubt that's true, though. Three weeks , my son was robbed of his money and other belongings. A conflict must have ensued, which subsequently continued at the positions,” the father alleged.