Զինվորի հոր կարծիքով՝ որդուն հերթապահության ժամանակ դիտավորյալ սպանել են. news.am
Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի հյուսիս-արևելյան դիրքերից մեկում սեպտեմբերի 7-ին մահացած 19-ամյա Արման Ղանդիլյանը մահացել է ոչ թե «մարտական հերթապահության կրման կանոնների խախտման արդյունքում», ինչպես նշված էր պաշտոնական հաղորդագրության մեջ, այլ դիտավորությամբ արձակված կրակոցից: News.am- ի հետ զրույցում այս մասին ասել է մահացածի հայրը՝ Ալիկ Ղանդիլյանը:
Մահացած զինվորի հայրը օրերս ստացել է մի տեղեկագիր, որտեղ նշված է, որ Ղանդիլյանի մահվան գործով մեկ անձի մեղադրանք է առաջադրվել:
«Ես ստացել եմ տեղեկագիր, ըստ որի, ժամկետային զինծառայող Հայկ Սեյրանյանը, որպես դիտորդ նշանակված լինելով հերթապահության, «մարտական հերթապահության կանոնները խախտելով՝ թուլացրել է աչալրջությունը և դիտորդի պարտականությունները կատարել ոչ առույգ»։ Դրա հետևանքով չի տեսել մյուս դիտորդ Արման Ղանդիլյանին խրամատի աջ մասում կառուցված խրամաբջիջ բարձրանալիս ու քիչ անց, նկատելով հողաթմբի վրա Ղանդիլյանի գլխի սիլուետը, առանց նշանաբան պահանջելու կրակահրեթ է արձակել նրա ուղղությամբ»,- կայքի հետ զրույցում ասել է զինծառայողի հայրը:
Նա նշել է, որ որդու սպանության մեջ կասկածվող Սեյրանյանը ասել է, թե «վախից խփել է, իմացել է, թե թուրք է»:
«Բայց կասկածում եմ, որ տենց է եղել: Դրանից մի 20 օր առաջ երեխու մոտից փող էին գողացել, իրեր էին գողացել: Կասկածում եմ` վեճեր են առաջացել, որը տեղափոխվել է դիրք», - ասել է Ալիկ Ղանդիլյանը:
Նշենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության նախարարությունը դեպքից հետո հաղորդագրություն էր տարածել՝ նշելով, որ Ղանդիլյանը մահացել էր «մարտական հերթապահության կրման կանոնների խախտման արդյունքում»։
Մի քանի օր անց ՝ news.am-ի հետ զրույցում մահացած զինվորի բարեկամներից մեկը պատմել էր, որ Ղանդիլյանը «զուգարան գնալուց ճանապարհը խառնել է: Հակառակ կողմից է գնացել, գաղտնաբառ են հարցրել, չի պատասխանել, հետո մինչև ասել է՝ Արմանն եմ, խփել են»:

Отец армянского солдата уверен, что сына убили намеренно
19-летний Арман Гандилян, погибший 7 сентября на одной из северо-восточных позиций Армии Обороны Нагорного Карабаха, скончался не «вследствие нарушения правил несения боевого дежурства», как отмечалось в официальном сообщении, а от выстрела, совершенного намеренно. Об этом в беседе с News.am сказал отец погибшего Алик Гандилян.
На днях он получил справку, в которой говорится, что в рамках дела о смерти сына уже есть обвиняемый.
«Я получил справку, согласно которой, военнослужащий срочной службы Айк Сейранян, назначенный ответственным за дежурство, «нарушив правила несения боевого дежурства, ослабил бдительность и выполнял обязанности наблюдателя не должным образом». Вследствие этого он не заметил другого наблюдателя Армана Гандиляна и позднее, увидев силуэт его головы, не потребовав назвать позывной, открыл огонь», - сообщил отец военнослужащего.
По его словам, подозреваемый в убийстве Сейранян сообщил, что «выстрелил от испуга, подумав, что это турок» .
«Но я сомневаюсь, что было именно так. Дней за 20 до этого у ребенка украли деньги, какие-то вещи. Подозреваю, что были ссоры, которые продолжались и на позициях», - сказал собеседник ресурса.
В распространенном ранее сообщении Минобороны Карабаха говорилось, что Гандилян погиб «вследствие нарушения правил несения боевого дежурства». Через несколько дней родственник военнослужащего рассказал, что солдат заблудился по дороге в уборную, «пошел с другой стороны, спросили позывной, и до того, как он ответил, выстрелили».