6 զինծառայողի դատում են սպաների ցուցմունքի հիման վրա
Սիսիանի զորմասերից մեկում մայիսի 16-ին ալկոհոլի ազդեցության տակ գտնվող վեց զինծառայողների կողմից, համաձայն պաշտոնական վարկածի, 10 րոպե շարունակ ծեծի ենթարկված վաշտի հրամանատար Կարեն Խաչատրյանը գրեթե ոչ մի վնասվածք չի ստացել, կապտել է միայն նրա աչքի տակը, իսկ ծեծի մեջ կասկածվող բոլոր 6 զինվորներին առաջադրվել է մեղադրանք Քրեական օրենսգրքի 358-րդ հոդվածի 3-ի մասի 1-ին կետով (Պետի նկատմամբ բռնի գործողություններ կատարելը կամ դրանք կատարելու սպառնալիքը մի խումբ անձանց կողմից): Զինվորներին սպառնում է նվազագույնը՝ 4, առավելագույնը՝ 8 տարվա ազատազրկում:
Ձերբակալված զինվորներից մեկի՝ «Գորիսի» քրեակատարողական հիմնարկում պահվող 20-ամյա Արսեն Հակոբյանի մայրը` Անահիտ Հակոբյանը, Epress.am-ի հետ զրույցում պնդել է՝ եղել է թեթև միջադեպ սպայի և զինվորների միջև, սակայն «այնպես են անում, որ զինվորները ամեն ինչում մեղավոր դուրս գան, չարժի ջահել երեխաներին դատապարտել մինչև 8 տարի ազատազրկման»։
«Մեր երկրում չեն հարգում զինվորին: Ես հասկացել եմ, որ մեր երկրում ինչ էլ անում են, միշտ զինվորն է մեղավոր, ոչ թե սպաները, հիմա մեր բերդերում շատ զինվորներ կան: Ամեն անգամ մեր ղեկավարությունն էնպես է անում, որ զինվորը մեղավոր լինի, ինչքան կարելի է զինվորներին հալածել, երեխան ախ ու վախով պոստ ա պահում հերիք չի, վախենում է նաև սպայից», - ասել է զինվորի մայրը:
Նրա փոխանցմամբ՝ այդ օրը զինվորներից մեկի ծնունդ է եղել, երեխաները նշել են:
«Հետո սպա Կարեն Խաչատրյանը, եկել է, գիշերվա ժամին շարք է կանգնացրել, ասել՝ ովքեր հարբած են, թող շարքից դուրս գան։ Նա երեխեքից մեկին հայհոյել է... երևի, ում վիրավորել է, չի համբերել, պատասխանել է և քաշքշոց է սկսել, և մյուս երեխեքն էլ սկսել են բաժանել», - ասել է Հակոբյանը։
Նա ընդգծել է, որ, բժշկական փորձաքննության համաձայն, զինվորների հանձնած «արյան փորձանմուշի մեջ էթանոլ /էթիլ սպիրտ/ չի հայտնաբերվել»։
Ըստ Հակոբյանի, մեղադրանքը կազմվել է միայն 4-5 վկա սպաների պատմածների հիման վրա: Նրանց վկայությունների համաձայն, զինվորները սպային սկզբում 10 րոպե են ծեծել, ապա երբ իրենք Խաչատրյանին տեղափոխել են այլ տարածք, եկել են և նրանցից երեքը սպային ևս 10 րոպե հարվածներ են հասցրել։ Հակոբյանի խոսքով՝ Խաչատրյանը կոնկրետ չի հիշել, թե ով է իր վրա հարձակվել, սակայն վկաների ցուցմունքների հիման վրա են այդ վեց զինվորների ձերբակալել. «Կարծես, վկաների խոսքը ավելի մեծ կշիռ ունի»։
«Եթե 6֊ով մի հոգու գցեն գետնին և զինվորական սապոգներով ծեծեն, իրենց խոսքով 10 րոպե, առնվազն ի՞նչ կլինի էդ մարդու հետ, մեռած կլինի։ Սակայն իրենք էլ, փորձաքննության մեջ նշում են, որ միայն աչքի տակն է կապտել։ Եթե սպային երկու անգամ 10-10 րոպեով ծեծեին, ապա նա կունենա՞ր ընդամենը մեկ կապտուկ աչքի տակ։ Ինքը պետք է առնվազն կաթիլայինի տակ պառկած լիներ։ Բացի դրանից, եթե 10 րոպե նրանք կռիվ են արել... սպաները, որոնք հետո վկայություններ են տվել, կանգնած նայե՞լ են, չէ՞ին կարող զինվորներին նկատողություն անել, ամեն մեկի թևը ոլորել, ասել՝ ի՞նչ եք անում»,- ասել է Հակոբյանը: Նրա խոսքով՝ ծեծի ժամանակ կոտրվել է զինվորներից մեկի քիթը, սակայն նախաքննական մարմինը սպայի հարվածը որակել է որպես ինքնապաշտպանություն։
Հակոբյանը նշել է, որ իրեն հասած տեղեկություններով՝ Կարեն Խաչատրյանի վրա դրանից առաջ «գործ կար բացած»։
«Նա պայմանական ազատազրկման է դատապարտված՝ 1 տարի փորձաշրջանով: Ինչքանով լսել եմ՝ նա հրաժարվել է իր վրա դրված զինվորական ծառայության ինչ-որ պարտականությունները կատարելուց և, կարծեմ, ինքնակամ լքել է դիտակետը։ Եթե հոդված կա նրա վրա, ինչի՞ եք թողնում, որ նա աշխատի, նա երեխաների հետ գործ ունի…
էս ա մեր բանակը։ Ամեն պոստ բարձրանալիս մենք փող ենք տվել, դվիժոկի համար էլ են մենք փող հավաքել, ծնողի հաշվին մեր պետությունը զինվոր է պահում։ Սե՞նց է հատուցում մեր պետությունը», ֊ ասել է մայրը։

Six Armenian Conscripts on Trial Based Solely on Officers’ ‘False’ Testimonies, Mother Claims
Karen Khachatryan, the commander of a Sisian military unit who, according to army officials, was beaten by six drunk soldiers for nearly 10 minutes in May, 2016, did not suffer any injuries but for a black eye; the servicemen suspected of the beating, however, are facing charges under Article 358.3.1 of Armenia's criminal code (battery or other violent actions against the commander committed by a group of people with grave or medium gravity damage to the health) which carries a 4-year minimum and an 8-year maximum jail sentence.
Speaking to Epress.am, the mother of arrested 20-year-old Arsen Hakobyan, Anahit Hakobyan, insisted that there was only a “small argument” between the soldiers and the officer while authorities “are doing their best” to shift the entire blame to the soldiers. “People this young should not be sentenced to 8 years behind bars,” the woman said. “Soldiers are not respected in our country; [authorities] always blame conscripts when things go wrong but never officers. The country's prisons are filled with young soldiers.”
That day, according to Hakobyan, the young men were celebrating the birthday of one of the soldiers when commander Karen Khachatryan came and told them to stand in line. “He then demanded that drunk soldiers step forward. He cursed at one of the kids, initiated a brawl, and the other guys went in to separate them.” The soldier's mother added that the charges were based on the “false” testimonies of 5 other officers who claimed that the servicemen beat Khachatryan up for ten minutes continuously. The unit commander himself, however, has said that he didn't remember who had attacked him.
“These 6 soldiers were arrested based solely on witness testimonies,” Hakobyan said. “He would have died if he had been beaten and kicked non-stop for ten minutes. But according to forensic medical experts, he only suffered a black eye. How is that even possible? Besides, why didn't these witnesses intervene during these 10 minutes he was supposedly being beaten up?”
Prior to the incident, the interviewee stated, Karen Khachatryan had been given a suspended sentence with a one-year probation period for “improper performance of military service obligations and desertion.” “And they still allowed him to work with these kids… Such is our army. The parents would give money whenever the kids had to go to combat positions; we've even paid for their car's engine. The state supports its soldiers at our expense; is this how they repay us?”