Վերնիսաժը մաքրում են «ալկոհոլիկներից»՝ թողնելով «արվեստը»
Քաղաքապետարանի կողմից նախաձեռնված՝ Երևանի կենտրոնում գտնվող Վերնիսաժը «բարեկարգելու» գործողությունները, որոնց հետևանքով մոտ 200 մարդ զրկվել է աշխատանքից, վերնիսաժցիների շրջանում արդարացվում է երկու հիմնավորմամբ՝ քաղաքապետարանը Վերնիսաժը «մաքրում է» ալկոհոլիկներից, թողնում է միայն «արվեստային» գործերի վաճառքը։
Սեպտեմբերի 13-ին Երևանի քաղաքապետարանն իր ավագանու նիստում որոշել էր «Վերնիսաժ» ցուցահանդես֊վաճառքի կենտրոնում արգելել գյուղատնտեսական և պարենային մթերքների, պարֆումերիա-կոսմետիկական ապրանքների, համակարգչային, կենցաղային տեխնիկայի, կենցաղային քիմիայի ապրանքների, կենդանիների, բույսերի, ծաղիկների, դեղերի և բժշկական նշանակության արտադրանքի, ոչ հուշանվերային բնույթի հին կենցաղային իրերի, հագուստի վաճառքը։
Այս պահի դրությամբ Վերնիսաժից արդեն «մաքրվել են» շորեր, պայուսակներ, տնտեսական գործիքներ ու իրեր, շներ վաճառողները։
«Արվեստայինի» շեմը հաղթահարած վաճառողներից շատերը ոչ միայն գոհ են, այլև՝ շոյված իրենց արվեստի հետ կապը ճանաչելու համար։
«Վերնիսաժը քրչի շուկա չէ, այլ արվեստային գործերի շուկա։ Դրական է այս բարեկարգումը»,֊ մեզ հետ զրույցում ասաց արծաթյա ականջօղեր վաճառող մի կին։ Զարդեղենից բացի, իրենց տեղը Վերնիսաժում պահպանել են նաև փորագրված փայտյա շախմատները, ծաղկամանները, ժամացույցները և այլ փայտե իրերը, հայկական նախշերով գորգերը։
Դեռևս վաճառվում են այնպիսի շորեր, որոնց տերերը կարող են դրանց արվեստային լինելը ապացուցել։ Այսպես՝ շարֆեր վաճառող մի կին ինձ համոզիչ տոնով ասաց, որ իր շարֆերը ձեռքի աշխատանք են, հատուկ խորհուրդ ունեցող ուզորներով և դա շատ նոր արվեստի մի ճյուղ է։
Ինչևէ, դեռևս կան վաճառողներ, որոնք չգիտեն՝ կմնան Վերնիսաժում, թե ոչ։ Մորթու վաճառքով զբաղվող տիկին Լյուդմիլան նշեց, որ մեր այցից քիչ առաջ իրեն են մոտեցել երկու տղամարդ և ասել, որ հնարավոր է՝ այլևս մորթու վաճառքն արգելվի։ Լյուդմիլան, սակայն, վստահ չէր, որ այդ մարդիկ քաղաքապետարանից էին, ոչ թե ինքնակոչեր։ Սպասք վաճառողներից մեկը, ով նախընտրեց չնշել իր անունը, պատմեց, որ այդ երկու մարդիկ ասել են՝ այսուհետ թույլատրվելու է սպասքի վաճառքը, եթե սպասքը անտիկվարիատ է։ Իսկ ինչպես է անտիկվարությունը որոշվելու՝ չգիտեն։
Վերնիսաժի կենտրոնում կառուցվող սրճարան
Վաճառողներից ևս մեկը, ով նույնպես չներկայացավ, ասաց, որ ինքը Վերնիսաժի հիմնադիրներից է, մասնագիտությամբ ինժեներ։ Այժմ վաճառում է ինքնաշեն հաստոցներ։
«Սովետի ժամանակ ոսկի, արծաթ վաճառելը արգելված էր։ Մենք գործիքներ էինք վաճառում, քիչ֊քիչ արծաթը եկավ, կանգնեց մեր կողքին։ Ես ձեզ ասեմ, եթե տուրիստի մասին եմ մտածում, տուրիստին ավելի շատ հետաքրքիր են ինքնաշեն սարքավորումները, որ մենք ենք սարքել, ոչ թե չինական են։ Գալիս են, էս սարքերը վերցնում, նայում նկարում են, փորձում։ Իմ հարևանությամբ, տեսե՛ք, կինը վաճառում է հին ատամնաբուժական իրեր։ Գալիս են, որպես սուվենիր հարցնում «Նիկուլինի շպրիցը», ատամնաբուժական հին իրեր, որոնք հիմա գործածությունից դուրս են, բայց օգտագործվել են խորհրդային տարիներին։ Արտասահմանցի տուրիստին դրանք հետաքրքիր են ավելի շատ, քան փայտերը», ֊ պատմել է նա։
Ինժեների խոսքով՝ իրեն հուզում է նաև այն, որ ծառահատում են արել՝ Վերնիսաժում 3-4 սրճարան կառուցելու համար, քանի որ այդ ծառերը իրենք էին տնկել։ Մի սրճարանի շինարարության տեղը, ըստ մեկ այլ զրուցակցի, 27 վաճառական էր աշխատում։
Ծառահատված հատվածում կառուցվող սրճարան
«Բազմապատկեք իրենց ընտանիքներով, տեսեք՝ քանի մարդ սոված մնաց։ Ասում են՝ «քիմիկոսներն» էլ չպիտի լինեն։ Քանի որ ավագանու անդամներն անգրագետ են, ուզում են քիմիան իսպառ սպանեն էս երկրում։ Մենք վաճառող չենք միայն, օրական 20-30 խորհուրդ ենք տալիս մարդկանց»,֊ ասել է Վերնիսաժում 18 տարի խեժ, կոլբաներ, քիմիական իրեր վաճառողներից մեկը։

Ереванский Вернисаж «очищают от алкоголиков», оставляя «искусство»
«Благоустройство» мэрией Еревана расположенного в центре столицы Вернисажа, вследствие чего работы лишились порядка 200 человек, сами работники объясняют желанием городских властей очистить место от алкоголиков и оставить только «художественные» работы.
На заседании Совета старейшин мэрии 13 сентября было решено запретить в центре выставки «Вернисаж» продажу сельхоз и продовольственных товаров, парфюмерии, косметики, компьютерных товаров, бытовой техники и химии, животных, растений, цветов, медикаментов, одежды и товаров медицинского назначения.
На данный момент Вернисаж уже «очистили» от одежды, сумок, хозяйственных товаров и предметов, продавцов собак.
Многие продавцы, переступившие рубеж «художественных работ», не только довольны, но им также льстит признание их связи с искусством.
«Вернисаж – не блошиный рынок, а рынок произведений искусства. Это благоустройство оцениваю положительно», - сказала продавщица сережек. Помимо украшений, свое место на Вернисаже сохранили деревянные выгравированные шахматы, цветочные вазы, ковры с армянскими узорами. часы и другие изделия из дерева.
Пока разрешено продавать одежду, владельцы которой могут доказать их связь с искусством. Так, продавщица шарфов очень убедительно говорила, что этот товар – ручная работа, с узорами, имеющими особое значение, «это новая ветвь в искусстве».
Есть и такие, кто не знает, продолжат ли работать на Вернисаже. По словам продавщицы меха Людмилы, незадолго до нас к ней подошли двое мужчин и сказали, что продажа меха может быть запрещена. Женщина, однако, не уверена, работают ли эти мужчины в мэрии. Работники рассказывают, что, по словам прибывших мужчин, отныне будет разрешена продажа только антикварной посуды. А как будет определена антикварность, они не знают.
В центре Вернисажа строят кафе
Другой собеседник, не назвавший своего имени, представился одним из основателей Вернисажа, по профессии – инженер. Он продает самодельные станки.
«В советское время запрещалось продавать золото и серебро. Мы продавали инструменты, со временем появилось серебро. Если они думают о туристах, скажу вам, туристам интереснее самодельное оборудование, сделанное нами, а не китайская продукция. Они покупают эти станки, фотографируют. Посмотрите, рядом со мной женщина продает стоматологические инструменты. У нее спрашивают о шприце Никулина , о старых инструментах, которые вышли из употребления. Это туристам интереснее, чем дерево», - сказал собеседник.
По словам инженера, они обеспокоены вырубкой деревьев ради строительства нескольких кафе, так как сами продавцы их и сажали.
На месте строительства одного кафе работали 27 продавцов.
Строительство кафе на месте вырубленных деревьев
«Возьмите их семьи и посчитайте, сколько человек остались без средств на пропитание. Говорят, что и «химиков» здесь быть не должно. Члены Совета старейшин безграмотны, поэтому и хотят окончательно убить в стране химию. Мы не только продавцы, мы даем людям по 20-30 советов в день», - сказал мужчина, 18 лет продающий на Вернисаже смолу и различные химические приборы.