Վերնիսաժը մաքրում են «ալկոհոլիկներից»՝ թողնելով «արվեստը»
Քաղաքապետարանի կողմից նախաձեռնված՝ Երևանի կենտրոնում գտնվող Վերնիսաժը «բարեկարգելու» գործողությունները, որոնց հետևանքով մոտ 200 մարդ զրկվել է աշխատանքից, վերնիսաժցիների շրջանում արդարացվում է երկու հիմնավորմամբ՝ քաղաքապետարանը Վերնիսաժը «մաքրում է» ալկոհոլիկներից, թողնում է միայն «արվեստային» գործերի վաճառքը։
Սեպտեմբերի 13-ին Երևանի քաղաքապետարանն իր ավագանու նիստում որոշել էր «Վերնիսաժ» ցուցահանդես֊վաճառքի կենտրոնում արգելել գյուղատնտեսական և պարենային մթերքների, պարֆումերիա-կոսմետիկական ապրանքների, համակարգչային, կենցաղային տեխնիկայի, կենցաղային քիմիայի ապրանքների, կենդանիների, բույսերի, ծաղիկների, դեղերի և բժշկական նշանակության արտադրանքի, ոչ հուշանվերային բնույթի հին կենցաղային իրերի, հագուստի վաճառքը։
Այս պահի դրությամբ Վերնիսաժից արդեն «մաքրվել են» շորեր, պայուսակներ, տնտեսական գործիքներ ու իրեր, շներ վաճառողները։
«Արվեստայինի» շեմը հաղթահարած վաճառողներից շատերը ոչ միայն գոհ են, այլև՝ շոյված իրենց արվեստի հետ կապը ճանաչելու համար։
«Վերնիսաժը քրչի շուկա չէ, այլ արվեստային գործերի շուկա։ Դրական է այս բարեկարգումը»,֊ մեզ հետ զրույցում ասաց արծաթյա ականջօղեր վաճառող մի կին։ Զարդեղենից բացի, իրենց տեղը Վերնիսաժում պահպանել են նաև փորագրված փայտյա շախմատները, ծաղկամանները, ժամացույցները և այլ փայտե իրերը, հայկական նախշերով գորգերը։
Դեռևս վաճառվում են այնպիսի շորեր, որոնց տերերը կարող են դրանց արվեստային լինելը ապացուցել։ Այսպես՝ շարֆեր վաճառող մի կին ինձ համոզիչ տոնով ասաց, որ իր շարֆերը ձեռքի աշխատանք են, հատուկ խորհուրդ ունեցող ուզորներով և դա շատ նոր արվեստի մի ճյուղ է։
Ինչևէ, դեռևս կան վաճառողներ, որոնք չգիտեն՝ կմնան Վերնիսաժում, թե ոչ։ Մորթու վաճառքով զբաղվող տիկին Լյուդմիլան նշեց, որ մեր այցից քիչ առաջ իրեն են մոտեցել երկու տղամարդ և ասել, որ հնարավոր է՝ այլևս մորթու վաճառքն արգելվի։ Լյուդմիլան, սակայն, վստահ չէր, որ այդ մարդիկ քաղաքապետարանից էին, ոչ թե ինքնակոչեր։ Սպասք վաճառողներից մեկը, ով նախընտրեց չնշել իր անունը, պատմեց, որ այդ երկու մարդիկ ասել են՝ այսուհետ թույլատրվելու է սպասքի վաճառքը, եթե սպասքը անտիկվարիատ է։ Իսկ ինչպես է անտիկվարությունը որոշվելու՝ չգիտեն։
Վերնիսաժի կենտրոնում կառուցվող սրճարան
Վաճառողներից ևս մեկը, ով նույնպես չներկայացավ, ասաց, որ ինքը Վերնիսաժի հիմնադիրներից է, մասնագիտությամբ ինժեներ։ Այժմ վաճառում է ինքնաշեն հաստոցներ։
«Սովետի ժամանակ ոսկի, արծաթ վաճառելը արգելված էր։ Մենք գործիքներ էինք վաճառում, քիչ֊քիչ արծաթը եկավ, կանգնեց մեր կողքին։ Ես ձեզ ասեմ, եթե տուրիստի մասին եմ մտածում, տուրիստին ավելի շատ հետաքրքիր են ինքնաշեն սարքավորումները, որ մենք ենք սարքել, ոչ թե չինական են։ Գալիս են, էս սարքերը վերցնում, նայում նկարում են, փորձում։ Իմ հարևանությամբ, տեսե՛ք, կինը վաճառում է հին ատամնաբուժական իրեր։ Գալիս են, որպես սուվենիր հարցնում «Նիկուլինի շպրիցը», ատամնաբուժական հին իրեր, որոնք հիմա գործածությունից դուրս են, բայց օգտագործվել են խորհրդային տարիներին։ Արտասահմանցի տուրիստին դրանք հետաքրքիր են ավելի շատ, քան փայտերը», ֊ պատմել է նա։
Ինժեների խոսքով՝ իրեն հուզում է նաև այն, որ ծառահատում են արել՝ Վերնիսաժում 3-4 սրճարան կառուցելու համար, քանի որ այդ ծառերը իրենք էին տնկել։ Մի սրճարանի շինարարության տեղը, ըստ մեկ այլ զրուցակցի, 27 վաճառական էր աշխատում։
Ծառահատված հատվածում կառուցվող սրճարան
«Բազմապատկեք իրենց ընտանիքներով, տեսեք՝ քանի մարդ սոված մնաց։ Ասում են՝ «քիմիկոսներն» էլ չպիտի լինեն։ Քանի որ ավագանու անդամներն անգրագետ են, ուզում են քիմիան իսպառ սպանեն էս երկրում։ Մենք վաճառող չենք միայն, օրական 20-30 խորհուրդ ենք տալիս մարդկանց»,֊ ասել է Վերնիսաժում 18 տարի խեժ, կոլբաներ, քիմիական իրեր վաճառողներից մեկը։

Home / Video / Yerevan Authorities Ridding Vernissage of ‘Alcoholics’ for Sake of ‘Art’
For the past several months, the Yerevan Municipality has undertaken an “improvement and modernization” project at the Vernissage open-air market designed to promote tourism development; the project, which prohibits the sale of agricultural and food goods, cosmetics, perfumery, tobacco, household and computer appliances, household chemistry goods, animals, plants, flowers, medicine and medical appliances, and other goods of not souvenir character, has already left nearly 200 vendors jobless since its launch in September. Those who have to date been successful in keeping their stalls up believe the initiative to be justified since it is supposedly “getting rid of” alcoholics and making sure that only “artworks” and handmade items are sold at the market.
9vern
Vernissage has so far been “cleared of” vendors selling most types of clothes, bags, household appliances, and dogs. Many sellers who have managed to step over the threshold of “artisticism” are not only satisfied, but are also flattered for the acknowledgement of their association with art. “Vernissage is not a flea market; it’s a place for artists to sell their art. This is a positive change,” a woman selling silver jewellery told our reporter.
Hand-carved wood chess and backgammon boards, flower vases, clocks, Armenian embroidered carpets and other handicrafts are still allowed to be sold at the market. Some clothing items have also been considered worthy enough to have a place at the newly-improved Vernissage. A lady selling scarves, for instance, sounded almost convincing when explaining that the embroidery on her her hand-made scarves had special significance, and that it was a “new branch of art.”
1vern
Still, there are also those who are not quite sure yet whether they are going to stay at the Vernissage or not. According to fur saleswoman Lyudmila, shortly before our visit two men had come to tell her that fur might soon be included in the list of prohibited items. The woman, however, was not convinced that these men did in fact work for the city hall and were not imposters. A kitchenware vendor, for her part, added that these very men had told her that she could still be authorized to sell her goods if the latter were considered antiques; and she did not know how it would be decided whether the kitchenware was “antique enough.”
A café is being built in the center of Vernissage.
7vern
Another interviewee, a professional engineer who did not want to be named, said that he was one of the founders of the open-air market and was currently selling home-made machines at Vernissage.
“In Soviet years, the sale of silver and gold was prohibited. We used to sell tools, and then there came silver. If [the authors of the project] are in fact thinking about boosting tourism, then let me tell you this: tourists are more interested in our home-made equipment, and not the kind imported from China. They come here, pick the stuff up, examine it, take pictures, try it out. The lady next to me, for example, is selling vintage dental tools; Soviet-era instruments that have fallen into disuse. A foreign tourist is interested in buying this kind of souvenirs, and not woodwork.”
2vern
The engineer added that he was also concerned about the felling of trees for the sake of building 3-4 cafés in Vernissage. On the site of each of the soon-to-be-ready cafés, he said, there used to work 27 vendors; “Multiply that by the number of their family members and see how many people have been left with no money for food.”
Construction of another café on the site of cut-down trees.
4vern
A chemist who has been selling resin and different kinds of chemical apparatus for 18 years, in turn, accused the members of Yerevan municipality of being “functionally ignorant” and wanting to “kill chemistry in this country.”
“We’re not just sellers: we offer advice to 20-30 people on a daily basis,” he said, adding that the remaining 8 “chemists” in Vernissage have already been told by authorities that they could sell their stuff wherever they wanted but here.