4 դատապարտյալ հացադուլ են սկսել՝ վիրահատություն պահանջելով․ «Առավոտ»
«Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ֊ում պահվող 4 կալանավորներ՝ Վահե Անդրեասյանը, Արմեն Մկրտչյանը, Արթուր Գասպարյանը և Հարություն Կողբեցյանը երեկ հացադուլ են սկսել։ Մինչ հացադուլը նրանք նամակներ են ուղարկել նաև ՀՀ նախագահին, օմբուդսմենին, գլխավոր դատախազին, առողջապահության և արդարադատության նախարարներին, Քրեակատարողական վարչության պետին՝ հորդորելով․ «Մեզ մենակ չթողնեք»։ Այս մասին գրում է «Առավոտ» օրաթերթը։
Թերթի տեղեկություններով՝ հացադուլին ուղեկցելու է նաև ջրադուլը։ Կալանավորները լուրջ առողջական խնդիրներ ունեն, պահանջում են վիրահատել իրենց։
Ազատավանցի Արթուր Գասպարյանը դեռ 15 օր առաջ նամակ էր ուղղել Արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանին և ԱՆ քրեակատարողական ծառայության տեղաբաշխման հանձնաժողովի նախագահ Ռաֆայել Հովհաննիսյանին։ Կալանավորը պատասխան չի ստացել և հացադուլին դիմել է՝ ասելով, թե գնում է գիտակցված մահվան՝ պատասխանատվությունը թողնելով արդարադատության նախարարի վրա։
«Արթուրը կալանավորվել է այս տարվա հունիսի 27-ին։ Նրա առողջական վիճակը կտրուկ վատացել է հուլիսի 20-ին, այդ իսկ պատճառով նրան «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկից տեղափոխել են «Դատապարտյալների հիվանդանոց»։ Նա 2 ամիս գտնվել է հարկադիր բուժման մեջ, ինչպես ներկայացնում է՝ թմրամիջոցներից կախվածություն է ունեցել։ Ապա նրան տեղափոխել են «Դատապարտյալների հիվանդանոցի» վիրաբուժական բաժին։ Ըստ դատապարտյալի նշյալ պաշտոնատար անձանց ուղղված նամակների, իրեն անհրաժեշտ է անհապաղ վիրահատություն, սակայն քրեակատարողական հիմնարկը մերժում է։ Արթուրը նշել էր, թե իր վերին և ստորին ծնոտները փտել են, սևացել, ծնոտի շրջանում առկա է բաց վերք, ստորին ծնոտը կոտրված է։ Նրա դեմքը դեֆորմացված է, ուռած, ստորին ծնոտի շրջանում առկա է բաց վերք, ստորին ծնոտը կոտրված է։ Նրա ներքին օրգանները՝ երիկամներ, ստամոքս, լյարդ նույնպես շարքից դուրս են եկել։
Արմեն Մկրտչյանն ունի ոտքերի խնդիր։ Ըստ մտերիմների՝ նա չի ձգի անգամ երկու օր, եթե չդադարեցնի հացադուլը։ Նա նույնպես բարձրաձայնում է վիրահատության մասին։ 43-ամյա դատապարտյալը ասում է, որ իր ոչ մի օրգանը չի գործում, նույնիսկ ի վիճակի չէ հացի խմորը ծամել։
Դատապարտյալ հացադուլավորները բողոքով նշում են, թե իրենք հնարավորություն չունեն ցավազրկողներ գնել, խնդրում են հարազատներին, ընկերներին՝ ցավազրկողներ բերել», ֊ գրում է թերթը։

Арестанты армянской тюрьмы объявили голодовку, требуя операций
В четверг, 17 ноября, объявили голодовку четверо арестантов уголовно-исполнительного учреждения «Больница для заключенных» Ваге Андреасян, Армен Мкртчян, Артур Гаспарян и Арутюн Когбецян. До начала акции заключенные написали письма президенту Армении, Омбудсмену, генпрокурору, министрам здравоохранения и юстиции, начальнику Уголовно-исполнительного управления. «Не оставляйте нас одних!», - призывают осужденные.
Как пишет газета «Аравот», следующим их шагом будет сухая голодовка. У авторов писем серьезные проблемы со здоровьем, они требуют операции.
Уроженец села Азатаван Араратской области Артур Гаспарян написал министру юстиции Арпинэ Ованисян и председателю комиссии распределения уголовно-исполнительной службы при Минюсте Рафаэлю Ованисяну. Ответа не последовало, тогда арестант начал голодовку, заявив, что идет на осознанную смерть, возлагая ответственность на министра юстиции.
«Артура арестовали 27 июня. 20 июля его состояние резко ухудшилось, поэтому из УИУ «Армавир» его перевели в «Больницу для заключенных». 2 месяца он был на принудительном лечении, по его словам, имел наркотическую зависимость. Затем был переведен в операционное отделение «Больницы для заключенных». Согласно письмам Артура к отмеченным должностным лицам, ему необходима неотложная операция, однако уголовно-исполнительное учреждение отказывает ему в этом. Артур сообщил, что сгнила его челюсть, в области которой образовалась открытая рана, нижняя челюсть разбита. Лицо деформировано, опухло. Внутренние органы – почки, желудок, печень – также вышли из строя.
У Армена Мкртчяна проблемы с ногами. По словам родных, он и двух дней не протянет, если не прекратит голодовку. Мкртчян также заявляет о необходимости операции. 43-летний осужденный говорит, что ни один его орган не действует, и он даже не в состоянии прожевать мякоть хлеба.
В жалобе объявивших голодовку говорится, что они не в состоянии купить обезболивающие средства, с просьбой о приобретении которых они обращаются к родственникам и друзьям», - заключило издание.