«Նաիրիտի» անվտանգության աշխատողներին գործից ազատում են, աշխատավարձերը չեն տալիս
«Նաիրիտ» գործարանի անվտանգության ծառայության աշխատակիցները, ովքեր արդեն 5 ամիս է աշխատավարձ չեն ստացել, աշխատանքից ազատման ծանուցագրեր են ստացել։ Նրանց տեղեկացրել են, որ իրենք չեն աշխատելու դեկտեմբերի 1-ից։
Epress.am֊ի հետ զրույցում գործարանի անվտանգության աշխատակիցներից Գարիկ Հարությունյանը նշել է, որ իրենց այս պահին այդքան էլ չի հուզում աշխատանքից հեռացվելու փաստը և, առաջին հերթին, իրենք պահանջում են չվճարված աշխատավարձերը։
«Մենք էլ երեխա ունենք պահելու, բանկերում վարկեր ունենք։ Մենք չգիտենք էլ՝ ինչ անենք։ Հո ձրի աշխատելով չի, բա իրանք երեխա չունե՞ն։ Չգիտեմ էլ ինչ են մտածում»,- մեզ հետ զրույցում ասել է գործարանի անվտանգության ծառայության մեկ այլ աշխատակից Արտակ Ալեքսանյանը։
Անցած շաբաթ աշխատակիցներն իրենց պահանջները ներկայացրել էին Կառավարությանը, սակայն մինչև օրս ոչ մի պատասխան չեն ստացել։ Այսօր նրանք հավաքվել են Կառավարության հիմնական մասնաշենքից ոչ հեռու գտնվող Կառավարության 3-րդ մասնաշենքի մոտ, որտեղ տեղակայված է Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը։
«Անցած անգամ նամակ էինք հանձնել, բայց դեռ ոչ մի բան չկա։ Ասեցին՝ կտանք պատասխան, ու մինչև էսօր չենք ստացել՝ ոչ մեր աշխատավարձերի, ոչ էլ աշխատանքից ազատվելու վերաբերյալ պատասխաններ։ Մենք ընդհանրապես էլ ոչ մի բանի հույս չունենք։ Հավաքվել ենք, սպասում ենք, բայց հույս չունենք, որ ինչ֊որ մեկը մեզ կլսի կամ մեզ կմոտենա։ Ուղղակի հավաքվել ենք ու պահանջում ենք»,- նշել է Գարիկ Հարությունյանը։
Որոշ ժամանակ կանգնելուց հետո բողոքողներն իրենց խնդրին լուծում տալու պահանջով ներխուժել են Կառավարության 3-րդ մասնաշենքի առաջին հարկ և հանդիպում պահանջել Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի հետ: Սակայն ոստիկանները թույլ չեն տվել աշխատակիցներին վերև բարձրանալ՝ պատճառաբանելով, որ նախարարը Կառավարության հերթական նիստին է։
Գործարանի աշխատակիցներն էլ որոշել են շարունակել բողոքի ակցիան ՀՀ Կառավարության շենքի դիմաց։ Նրանք հերթապահություն են սահմանել կառավարության շենքի երկու մուտքերի մոտ և կարողացել են զրուցել նիստից դուրս եկող նախարարի հետ։ Գարիկ Հայրապետյանի փոխանցմամբ՝ Մանուկյանը, սակայն, ասել է, որ այս պահին խնդրի առնչությամբ կոնկրետ ոչինչ չի կարող անել։ Զրույցից հետո ակցիայի մասնակիցներից երեքը ուղևորվել են ՀՀ նախագահի նստավայր՝ Վերահսկողական ծառայության պետ Ֆելիքս Ցոլակյանի հետ հանդիպելու համար։

С работы увольняют сотрудников ереванского завода, требующих зарплат
Сотрудникам службы безопасности ереванского завода «Наирит», 5 месяцев не получавшим зарплату, пришел приказ об увольнении с 1 декабря.
В беседе с Epress.am работник службы безопасности предприятия Гарик Арутюнян заявил, что в настоящий момент факт увольнения их не особо волнует, и они, в первую очередь, требуют свои деньги.
«Нам тоже надо детей растить, на нас кредиты. Нельзя же работать бесплатно. У них самих детей нет? Мне неизвестно, о чем они думают», - в свою очередь, сказал Артак Алексанян.
На прошлой неделе требования сотрудников завода были представлены правительству. Не получив ответа, в пятницу, 18 ноября, они пришли к филиалу правительства.
«В прошлый раз мы передали письмо, но ответа нет. Сказали, что ответят, и до сих пор ничего не сказали ни о зарплатах, ни об увольнении. Мы уже вообще ни на что не надеемся. Собрались, ждем, но надежды на то, что кто-то нас услышит или подойдет к нам, нет. Просто собрались и требуем», - сказал Арутюнян.
Через некоторое время протестующие ворвались в здание филиала и потребовали встречи с министром энергитических инфраструктур и природных ресурсов Ашотом Манукяном. Но полицейские не разрешили им пройти дальше, сообщив, что министр на заседании правительства.
Тогда протестующие продолжили акцию снаружи. Они дежурили у двух входов в здание и сумели побеседовать с вышедшим с заседания министром. По словам Гарика Айрапетяна, министр сказал, что ничего конкретного ответить не может. По завершении беседы трое участников акции отправились к офису президента, чтобы встретиться с начальником Контрольной службы Феликсом Цолакяном.