Տուն չեն տալիս, բայց բանակ տանում են․ վթարային շենքերի բնակիչները կրկին պետք է սպասեն
Արմավիրի մարզի Լենուղի գյուղի 22 ընտանիք տարիներ շարունակ ապրում է բնակության համար ոչ պիտանի երկու կիսախարխուլ շենքերում։ 1988 թվականին շենքերը ճանաչվել են 4-րդ կարգի վթարային, իսկ իշխանությունները պարբերաբար բնակիչներին խոստացել են նոր բնակարաններ տրամադրել։ Այս տարի մարզը հրատապ ծրագրով բնակիչներին պետք է գումար հատկացներ, սակայն մարզպետարանն այն ծախսել է այլ նպատակով։ Այս ամսվա սկզբին Կառավարությանը դիմած բնակիչներին ուղարկել են մարզպետարան, իսկ այնտեղ էլ կրկին ասել են՝ սպասե՛ք։
Նոյեմբերի 18-ին Լենուղի մեկնած Epress.am֊ի լրագրողներին բնակիչները դիմավորեցին վթարային շենքերի բակում։ Առաջին իսկ հայացքից երևում էր՝ շենքերը բնակեցման համար պիտանի չէին․ տպավորություն կար, որ նրանք կքանդվեն անգամ թույլ քամու դեպքում։ Մարդիկ իրար հերթ չտալով պատմում էին, որ շենքերը փայտերի վրա են կանգնած, կոյուղի չկա, երկրորդ հարկ վախենալով են բարձրանում, բնակարաններում զգուշությամբ են քայլում։
Բնակիչներն այլևս չեն հավատում չինովնիկների խոստումներին․ հավաստիացումներով նամակներ շատ են ստացել, բայց մինչ օրս իրենք ապրում են կիսավեր բնակարաններում։
«Ամեն անգամ գնում ենք մարզպետարան, ասում են՝ էս ամիս կլինի, մյուս ամիս կլինի, 88 թվականից մեզ անընդհատ խաբում են, անցած տարի պիտի տային, ասացին՝ չենք կարող տալ, քանի որ ցրտահարություն է եղել, պետք է նրանց օգնենք, փաստորեն ցրտահարության մարդկանց են օգնել, բայց ինչ են օգնել՝ չգիտեմ», - ասում է Անուշ Թովմասյանը, որը բազմամարդ ընտանիքով ապրում է շենքի առաջին հարկում։
Վերջին նամակը մարզպետարանից ստացել են նոյեմբերի 10-ին։ Դրանում նշված է, որ հարցն ընդգրկված է մարզի 2016 թվականի հրատապ ծրագրերի ցանկում, սակայն խնդրին լուծում կտրվի «ֆինանսավորման առկայության դեպքում»։
Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանի օգնական Նվեր Պետրոսյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ 2016 թվականի հրատապ ծրագրերի շրջանակում մարզպետարանն արդեն իսկ գումար է հատկացրել մարզի կարկտահարությունից տուժածներին։ Հաջորդ տարվա՝ 2017 թվականի հրատապ ծրագրերի մեջ է ներառվել Լենուղու բնակիչների խնդիրը․ «Կառավարությունը մարզին բյուջե է հատկացնում, մենք որոշում ենք, թե ինչի վրա ենք ծախսելու, իսկ Կառավարությունը այն հաստատում է»։
«Կարկտահարվածներին ոչ մի բանով էլ չեն օգնել», - հերքում է մեր զրուցակիցներից մեկը, վթարային շենքերից մեկի բնակիչ Թամարա Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ ինքը նույնպես ունեցել է կարկտահարված այգիներ, սակայն պետությունն իրեն չի օգնել․ «Անցած տարի մարզպետարանից մեզ ասին, որ կարկտահարվածներին փող են տվել, դրա համար էլ մեզ չեն կարող գումար տալ։ Մեկը իմն ա, կարկուտը տվել ա, հա՛մ ջրի հարկն են ուզում, հա՛մ էլ հողի հարկն են ուզում։ Հենց հիմա պարտքը ուզում են․․․ Ոչ մի բան չեն արել...
Հետո գալու են, իմ երեխային բանակ տանեն, ու՞մ համար իմ երեխեն ծառայի, եթե ինձ տուն չեն տալիս, իմ երեխեն ինչի՞ պիտի գնա ծառայի»։
Կառավարության կողմից Արմավիրի մարզին տրամադրված բյուջեի շրջանակներում 2015 թվականի նոյեմբերին Լենուղու վթարային 3 շենքերից մեկի բնակիչներին գումար է տրամադրվել՝ յուրաքանչյուր ընտանիքին մոտ 6 միլիոն 600 հազար դրամ։
«Մարզպետը եկավ, ասաց՝ մենք կբաժանենք փուլերի 3 շենքին գումար տալը։ Սկզբնական շրջանում տվեցին մեջտեղի շենքը, նրանք գնացին, մենք սենց մնացինք», - պատմել է բնակիչներից Գայանե Պողոսյանը։
Մարզպետարանում, բնակիչների խոսքով, իրենց առաջարկել են տեղափոխվել վարձով բնակարաններ մինչև «շտապ կարգով» կտան իրենց հասանելիքը։
«Ասացին՝ կարող եք վարձով վերցնել, հետո մենք տների փողերը կտանք։ Մարդ կար, էնքան համոզված էր, որ կտան, նոր տան փող ա վերցրել, հիմա փողն էլ չեն տալիս, ու էդ տանից հրաժարվել ա։ Մարդ կա հիմա ընկել ա տոկոսի տակ», ֊ ասել է Մկրտիչ Սահարյանը։
1935 թվականին կառուցված շենքը չի ունեցել ջրագծեր։ Տարիներ շարունակ բնակիչները ձեռքով ջուր են կրում։ Վթարային լինելու պատճառով շենքում արգելված է նաև բնական գազի խողովակներ անցկացնել։
«Շենքի հարկերը պանելի վրա չեն, գերանների վրա են, դրա համար էլ ո՛չ ջրային, ո՛չ ջեռուցման համակարգ կա», - ասում են բնակիչները։
Անուշ Թովմասյանի ընտանիքը շենքի քիչ թե շատ «լավ վիճակում» գտնվողներից է, քանի որ առաջին հարկում են ապրում, ունեն դրսի զուգարան, որից օգտվում է մոտ 20 մարդ։ Երկրորդ հարկում ապրող ընտանիքներից մեկի համար որպես զուգարան է ծառայում շենքի միջանցքում դրված դույլը։
«Վարագույրը քաշում ես, իբր էդ զուգարանի դուռ ա, հետո էլ տանում ենք հեռու, թափում ենք, խոլերայի բուն ա», - պատմում են բնակիչները։
Անձնական միջոցներով նրանք որոշակիորեն ամրացրել են շենքի հիմքերը, սակայն անձրևաջրերից, այնուամենայնիվ, դժվար է պաշտպանվելը։
«Երեխեն ձեն ա տալիս գիշերը՝ մամա՛, մամա՛, լույսը վառեմ, տեսնեմ վրեն ջուր ա կաթացել վերմակով, բանով թաց ա․․․ Սաղ տարին երեխեքը բռոնխիտով հիվանդ են, բացի դա՝ տան մեջ լիքը կռիսներ են», - ասում է Նարինե Սահարյանը։
Բնակիչները նշում էին, որ «քեֆ-ուրախության ժամանակ էլ, տանը ուտում ենք, իսկ դրսում պարում ենք, որ շենքը չփլվի»։

Tenants of Dilapidated and Unsafe Buildings in Armenian Village Still Waiting for New Apartments
For years, 22 families of the village of Lenughi in Armenia's Armavir province have been living in two buildings unfit for human habitation; in 1988, the buildings were recognized as being of 4th degree emergency, while authorities periodically promise to provide the tenants with new apartment. This year, the regional administration was supposed to initiate a priority program and provide the villagers with money for new housing; however, the desigated funds were redirected to other projects. In early November, the residents of the buildings appealed to government officials but were sent back to the regional administration, where they were once again urged to wait.
On November 18, Epress.am reporters visited Lenughi and were greeted by the villagers in the courtyards of the dilapidated buildings. It was obvious at first glance that the apartment buildings were unsafe and unfit for living: they looked as if they would collapse from a light breeze. The tenants were interrupting each other telling that the buildings were wood-based, did not have a functioning sewer system, that they were too scared to go up to the second floor and that they had to move gingerly in their apartments.
0lenughi
The villagers no longer believe the promises of officials; they have received numerous letters of assurances from authorities, but nothing ever changes, they say.
“Every time we go to the regional administration, they promise to resolve the issue 'next month.' They have been lying to us since 1988; we were to be provided with apartments in the past year, but they said they had to redirect the money to help frost-affected farmers,” Anush Tovmasyan told Epress.am.
The tenants received the latest letter from regional officials on November 10; it said that the issue was included in the highest priority programs for 2016 and would be resolved as soon as funds became available. Speaking to Epress.am, Armavir governor Ashot Ghahramanyan's assistant, Nver Petrosyan, insisted that the regional administration had to allocate the entire 2016 “high priority” budget to farmers who had suffered hail damage, and that the 2017 funds would be used only for helping the Lenughi residents. “The regional budget is allocated by the government; we decide what to spend the money on,” he added.
“Hail-affected farmers received no help from them,” Tamara Khachatryan, another resident of the dilapidated buildings, told us, claiming that her crops had also been damaged by hail and she personally received no money from regional authorities. “They claim that they can't help us because they have given the entire money to those affected by hail. I, for one, have yet to receive any aid. But they will be sure to draft my son into the army. Why should my child serve this country when he is not even provided with proper housing?”
1lenughi
Residents of the third emergency building in Lenughi were given money from the 2015 regional budget – 6,6 million drams  (about $13 700) per family, villager Gayane Poghosyan said; “The governor said then that the allocations would be made in 3 stages. Residents of the building in the middle received their money in the first stage and left, while we are still stuck here.”
The buildings, which were build in 1935, have no running water, no toilet facilities, and no heating system. Anush Tovmasyan's family are believed to some of the “lucky ones” because they live on the ground floor and have access to an outdoor toilet used by a total of 20 people. The tenants on the second floor, meanwhile, have to use a bucket toilet placed in the hallway.
The residents say they have somewhat strengthened the foundation of the building by their own means, but repairing roof damage was too costly; “Rainwater pours into the apartments through the ceiling; kids suffer from bronchitis year round; houses are full of rats...”