Դատախազի տեղակալը չլսեց մահացած զինվորի մորը․ ակցիա կառավարության շենքի դիմաց
Բանակում ոչ մարտական պայմաններում մահացած մի քանի զինվորների ծնողներ, ովքեր պարբերաբար բողոքի ակցիաներ են անցկացնում պետական գերատեսչությունների շենքերի դիմաց, դեմ են «1000 դրամների» օրինագծին։ Այսօր ՀՀ կառավարության մոտ ակցիա անցկացնող ծնողները համոզմունք են հայտնել, որ քաղաքացիներից հավաքված գումարներն իրենց նպատակին չեն ծառայելու։ Նշենք, որ, ըստ նախագծի, այդ գումարներն ուղղվելու են մարտական գործողությունների ընթացքում զոհված կամ վիրավորված զինծառայողների ընտանիքներին։
«Դուք մի հատ նայեք՝ ինչեր ա կատարվում, ձեր գողացած գումարները բերեք, ոչ թե խեղճ ժողովրդից 1000-ական դրամներ հավաքեք։ Էդ էլ են իրանք լափելու։ Կասեն՝ սահմանում ինքնասպան ա էղել (զինվորը) ու էդ գումարն էլ կլափեն»,- ասել է 2010 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում մահացած Արթուր Ղազարյանի մայրը՝ Իրինա Ղազարյանը։
Ակցիայի ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում վերջինս անդրադարձել է նաև ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի խոստմանը՝ հանդիպել զոհված զինվորների ծնողներին և առանձին–առանձին քննարկել նրանց որդիների գործերը։
Ղազարյանի խոսքով՝ իր խոստումից հետո դատախազը նոյեմբերի 9-ին հանդիպել է 2010 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում ոչ մարտական պայմաններում մահացած զինվոր Վալերի Մուրադյանի մորը՝ Նանա Մուրադյանին։ Մյուսները մինչ օրս սպասում են դատախազի հետ հանդիպմանը, սակայն Գլխավոր դատախազությունից նշում են, որ իրենք անհատապես ուսումնասիրում են զինվորների գործերը, որից հետո միայն կընդունեն ծնողներին։
«Մինչև հիմա մեզանից ոչ մեկին չեն կանչում։ Թե ինչի՞ են էդքան ձգձգում, չեմ հասկանում։ Ինչի՞ն են սպասում, որ մի նորություն լինի՞, թե ինչ֊որ նոր բան են հնարելու, որ ծնողները չգիտեն։ Սկզբից մինչև վերջ կեղտ ա էլի։ Իբր Արթուր Դավթյանը տեղյակ չի՞ իմ որդու դեպքի մասին։ Էնտեղ բոլորն էլ լավ գիտեն մեր դեպքերի մասին։ Բայց թող լավ իմանան, քանի ես ողջ եմ, իմ որդու սպանությունը բոլորի քթից բերելու եմ ու չեն մարսելու իրանք տղայիս արյունը։ Իրանք ինչ ուզում են՝ անեն, ես մինչև վերջ գնալու եմ»,- ասել է Իրինա Ղազարյանը։
Ակցիայի ընթացքում կինը տեսել է ՀՀ կառավարության շենք մտնող ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արմեն Հարությունյանին և փորձել մոտենալ նրան։ Սակայն շենքի մուտքի մոտ Կառավարության անվտանգության աշխատակիցը խոչընդոտել է Ղազարյանի մուտքը, նրա ձեռքից խլել որդու նկարը, պատռել ու գցել գետնին։
«Հերիք չի տանում են, էրեխուս գլուխն ուտում են, հիմա էլ իրավունք չունեմ իմանալու, թե իմ էրեխուն ով ա սպանել։ Ես ուզում էի Հարությունյանին նորից իմ որդու խնդրով մոտենալ ու ասել, որ ժամանակին ինքն ա կոծկել տղայիս գործը, բայց ինքը արագ-արագ քայլելով մտնում էր առանց լսելու, թե ինչ ենք ասում։ Ես էլ մոտեցել էի մուտքի դռան մոտ, իսկ էդ դռնապահ էր, եսիմ ով էր, վերցրեց իմ էրեխու նկարը, քաշքելով ճղեց, գետնին քցեց, իսկ հետո, երբ ոստիկաններին ասում եմ՝ հենց հիմա դուրս կանչեք, թող էդ անողը գա, իրանք ինձ ասում են՝ տենց բան չի էղել»,- դժգոհել է Ղազարյանը։

Parents of Dead Armenian Soldiers Do Not Trust Government's Military Compensation Plan
The parents of several Armenian soldiers who regularly hold protest demonstrations outside state institutions demanding thorough and fair investigations into their sons' non-combat deaths denounced today the recently introduced government bill seeking a new tax for raising social benefits paid to the families of servicemen killed or seriously injured in action. According to the bill, the program will be financed from a fund to which every working Armenian citizen will be obligated to contribute 1,000 drams (about $2) per month.
The parents, who had gathered outside the government offices on Thursday morning, expressed skepticism over the plan, insisting that the citizens' contribution would hardly serve their actual purpose. “Look what's happening here! Let these officials with the money they have already looted and not ask for more from this poor people! These 1000 drams will also go to their pocket; they'll label the soldiers' deaths a suicide and take the money,” Irina Ghazaryan, the mother of conscript Artur Ghazaryan who died while serving in Nagorno-Karabakh in 2010, told reporters.
The woman also commented on Armenia's new Prosecutor General Artur Davtyan's promise to meet with the parents and discuss each of the cases individually. Since then, according to her, Davtyan has only met with soldier Valery Muradyan's mother, Nana Muradyan, while others are still waiting for their turn. “I don't understand what they are waiting for. They are not going to discover anything new; Artur Davtyan, along with everyone else there, is well aware of our cases. But I promise, whatever they do, I will fight for the truth to the end.”
During the protest action, Ghazaryan saw Deputy Prosecutor General Armen Harutyunyan entering the main government building and tried to follow him inside. However, her entry was prevented by a government security officer, who also took away her son's photo from the woman's hands and tore it to pieces. When Ghazaryan complained about the incident to other law enforcement officers, the latter denied that such a thing had happened.