Դատախազի տեղակալը չլսեց մահացած զինվորի մորը․ ակցիա կառավարության շենքի դիմաց
Բանակում ոչ մարտական պայմաններում մահացած մի քանի զինվորների ծնողներ, ովքեր պարբերաբար բողոքի ակցիաներ են անցկացնում պետական գերատեսչությունների շենքերի դիմաց, դեմ են «1000 դրամների» օրինագծին։ Այսօր ՀՀ կառավարության մոտ ակցիա անցկացնող ծնողները համոզմունք են հայտնել, որ քաղաքացիներից հավաքված գումարներն իրենց նպատակին չեն ծառայելու։ Նշենք, որ, ըստ նախագծի, այդ գումարներն ուղղվելու են մարտական գործողությունների ընթացքում զոհված կամ վիրավորված զինծառայողների ընտանիքներին։
«Դուք մի հատ նայեք՝ ինչեր ա կատարվում, ձեր գողացած գումարները բերեք, ոչ թե խեղճ ժողովրդից 1000-ական դրամներ հավաքեք։ Էդ էլ են իրանք լափելու։ Կասեն՝ սահմանում ինքնասպան ա էղել (զինվորը) ու էդ գումարն էլ կլափեն»,- ասել է 2010 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում մահացած Արթուր Ղազարյանի մայրը՝ Իրինա Ղազարյանը։
Ակցիայի ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում վերջինս անդրադարձել է նաև ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի խոստմանը՝ հանդիպել զոհված զինվորների ծնողներին և առանձին–առանձին քննարկել նրանց որդիների գործերը։
Ղազարյանի խոսքով՝ իր խոստումից հետո դատախազը նոյեմբերի 9-ին հանդիպել է 2010 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում ոչ մարտական պայմաններում մահացած զինվոր Վալերի Մուրադյանի մորը՝ Նանա Մուրադյանին։ Մյուսները մինչ օրս սպասում են դատախազի հետ հանդիպմանը, սակայն Գլխավոր դատախազությունից նշում են, որ իրենք անհատապես ուսումնասիրում են զինվորների գործերը, որից հետո միայն կընդունեն ծնողներին։
«Մինչև հիմա մեզանից ոչ մեկին չեն կանչում։ Թե ինչի՞ են էդքան ձգձգում, չեմ հասկանում։ Ինչի՞ն են սպասում, որ մի նորություն լինի՞, թե ինչ֊որ նոր բան են հնարելու, որ ծնողները չգիտեն։ Սկզբից մինչև վերջ կեղտ ա էլի։ Իբր Արթուր Դավթյանը տեղյակ չի՞ իմ որդու դեպքի մասին։ Էնտեղ բոլորն էլ լավ գիտեն մեր դեպքերի մասին։ Բայց թող լավ իմանան, քանի ես ողջ եմ, իմ որդու սպանությունը բոլորի քթից բերելու եմ ու չեն մարսելու իրանք տղայիս արյունը։ Իրանք ինչ ուզում են՝ անեն, ես մինչև վերջ գնալու եմ»,- ասել է Իրինա Ղազարյանը։
Ակցիայի ընթացքում կինը տեսել է ՀՀ կառավարության շենք մտնող ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արմեն Հարությունյանին և փորձել մոտենալ նրան։ Սակայն շենքի մուտքի մոտ Կառավարության անվտանգության աշխատակիցը խոչընդոտել է Ղազարյանի մուտքը, նրա ձեռքից խլել որդու նկարը, պատռել ու գցել գետնին։
«Հերիք չի տանում են, էրեխուս գլուխն ուտում են, հիմա էլ իրավունք չունեմ իմանալու, թե իմ էրեխուն ով ա սպանել։ Ես ուզում էի Հարությունյանին նորից իմ որդու խնդրով մոտենալ ու ասել, որ ժամանակին ինքն ա կոծկել տղայիս գործը, բայց ինքը արագ-արագ քայլելով մտնում էր առանց լսելու, թե ինչ ենք ասում։ Ես էլ մոտեցել էի մուտքի դռան մոտ, իսկ էդ դռնապահ էր, եսիմ ով էր, վերցրեց իմ էրեխու նկարը, քաշքելով ճղեց, գետնին քցեց, իսկ հետո, երբ ոստիկաններին ասում եմ՝ հենց հիմա դուրս կանչեք, թող էդ անողը գա, իրանք ինձ ասում են՝ տենց բան չի էղել»,- դժգոհել է Ղազարյանը։

Замгенпрокурора Армении не стал слушать матерей погибших в армии солдат - акция
Родители погибших в армянской армии в небоевых условиях военнослужащих, периодически пикетирующих госорганы, высказались против законопроекта о ежемесячном удержании с зарплат граждан по 1000 драмов (более $2) в пользу фонда содействия семьям раненых или погибших военнослужащих. На акции перед зданием кабинета министров в четверг, 24 ноября, матери выразили уверенность, что собранные средства не будут использованы по назначению.
«Посмотрите, что происходит. Пусть вернут то, что награбили, а не собирают по 1000 драмов с бедного народа. Они и это сожрут. Скажут, совершил самоубийство на границе, а деньги сожрут», - заявила Ирина Газарян, мать погибшего в 2010 году в Карабахе Артура Газаряна.
Также она прокомментировала обещание генпрокурора Армении Артура Давтяна встретиться с родителями погибших солдат и обсудить каждое из дел по отдельности. По словам Газарян, после данного обещания 9 ноября генпрокурор встретился с матерью погибшего в Карабахе в 2010-ом Валерия Мурадяна Наной Мурадян. Остальные ждут встречи, однако в генпрокуратуре, по словам собеседницы, говорят, что они занимаются каждым из дел и примут родителей только после рассмотрения всех материалов.
«Никого из нас до сих пор не пригласили. Не понимаю, почему они так с этим тянут. Чего они ждут? Каких-то новостей? Или выдумают что-то новое, о чем родителям неизвестно? Все грязь – от начала и до конца. Разве Артуру Давтяну неизвестно о случае с моим сыном? Там все хорошо знают о наших делах. Но пусть помнят: пока жива, я буду мстить за смерть сына, его кровь не сойдет им с рук. Что бы они ни делали, я пойду до конца», - заявила Газарян.
В ходе акции она увидела входившего в здание правительства заместителя генпрокурора Армена Арутюняна и решила подойти к нему. Однако ее входу воспрепятствовал сотрудник службы безопасности правительства, отобрал у Газарян фотографию сына, разорвал и бросил ее на землю.
«Мало того, что увозят, убивают моего ребенка, так теперь у меня нет права узнать, кто его убил. Я хотела снова обратиться к Арутюняну по вопросу сына и сказать, что в свое время именно он замял его дело, но он шел быстро, не слушая, что мы говорим. Я подошла к входной двери, а этот сторож – или кто он там – забрал фотографию моего ребенка, разорвал, бросил на землю. Затем, когда я призвала полицейских немедленно позвать его сюда, они ответили, что ничего подобного не произошло», - рассказала Ирина Газарян.