«Հիվանդանոցում ավելի են հիվանդացնում»․ «Սասնա ծռերի» անդամի խնդիրները չեն լուծվում
Երևանի Էրեբունի համայնքում գտնվող ՊՊԾ գնդի մոտ ոստիկանների կրակոցից հրազենային վիրավորում ստացած, անազատության մեջ գտնվող «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Հովհաննես Հարությունյանը «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում ոչ թե բուժվում, այլ ավելի է հիվանդանում։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել նրա պաշտպան Հայարփի Սարգսյանը, որը երեկ՝ դեկտեմբերի 25-ին, այցելել էր Հարությունյանին։
Նրա խոսքով՝ Հարությունյանի հիվանդասենյակում շատ ցուրտ է եղել, որի հետևանքով կալանավորը մրսել է․
«Այնքան ցուրտ էր, ձեռքերս ձեռնոցներիս մեջ սառչել էին, հեռուստացույցի ալեհավաքը չկար, իր անձնական իրերից շատ բաներ անհետացել են, այդ թվում՝ հիգիենայի պարագաներ։ Սառնարանը դեռ միջանցքում է՝ «մաքրելու» նպատակով, վարագույրը պոկված է արդեն 16 օր, պատուհանից սառն է փչում, չի սնվում, հիվանդասենյակը չեն բարեհաճում մաքրել, սպասքը չեն լվանում, երևի մոռանում են, որ դա հիվանդանոց է, և այդտեղ պիտի բուժվեն, այլ ոչ թե հիվանդանան այնպես, ինչպես Հովհաննեսը, ով գիշերները ոտքի ցավից չի քնում։ Սիրտը ցավում էր, մրսել էր, հիվանդասենյակի լույսը շուրջօրյա միացված է այն դեպքում, երբ ինքն անգամ գիշերը չի սիրում լույսը միացված: Արտաքին աշխարհից այնքան է կտրված, որ անգամ ամսաթիվը չգիտի: Ես, բնականաբար, չեմ կարող ամբողջ օրը ֆիզիկապես գտնվել Հովհաննես Հարությունյանի կողքին, հետևաբար, չեմ կարող տեսնել, թե ովքեր են իրեն այցելում: Թե ինչպիսի ճնշումներ են գործադրվում հիմա և որ ժամերին, առայժմ հայտնի չէ», - գրել է Սարգսյանը։
Նա նշել է, որ դեռևս դեկտեմբերի 12-ին Հարությունյանի վիճակի և պայմանների մասին իրենք հաղորդում եմ ներկայացրել Հատուկ քննչական ծառայություն, սակայն մինչ օրս իրավիճակը փոխելու ուղղությամբ որևէ քայլ չի ձեռնարկվում:
Փաստաբանն այդ ամեն որակել է որպես պետության կողմից միտումնավոր քայլեր, որոնք ուղղված են Հարությունյանի առողջության և կյանքի անվտանգության դեմ:
Նշենք, որ Հովհաննես Հարությունյանը հուլիսի 26-ին ոստիկանների կողմից արձակված կրակոցների հետևանքով ոտքի երկու հատվածներում հրազենային վիրավորում է ստացել և մոտ 2 ժամ անց տեղափոխվել «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն։ Այնտեղ նրա ոտքից որոշ բեկորներ են հեռացրել: Ոտքի վիրահատություն չի իրականացվել։ Հայարփի Սարգսյանը բազմիցս ահազանգել է, որ այդպես էլ չիրականացված վիրահատության պատճառով այսօր նրա վիրավոր ոտքը ծայրահեղ վատ վիճակում է՝ բարակել է և գույնը փոխել, Հովհաննեսը չի կարողանում առանց հենակների տեղաշարժվել, պահանջում է անհրաժեշտ բուժում ապահովել։

Состояние раненого члена группы армянских мятежников продолжают игнорировать - адвокат
Член группы «Сасна Црер», получивший огнестрельное ранение от выстрела полицейских у полка патрульно-постовой службы полиции Еревана, арестованный Ованес Арутюнян не проходит лечение в УИУ «Больница для заключенных», а ему становится хуже. Об этом на своей странице в соцсети «Фейсбук» пишет адвокат Арутюняна Айарпи Саргсян. Она встретилась с подзащитным в воскресенье, 25 декабря.
По ее словам, в палате Арутюняна настолько холодно, что он простудился.
«Так холодно, что мои руки замерзли в перчатках. многие его личные вещи пропали, в том числе – средства гигиены. Холодильник все еще в коридоре, с целью «очистки», занавеска сорвана уже 16 дней, окно продувает, он не питается, палату не соблаговолили убрать, посуду не моют, наверное, забывают, что это больница, и здесь должны лечиться, не заболевать, как Ованес, который не спит по ночам от боли в ноге. У него болело сердце, он простыл. Свет в палате включен круглосуточно, это при том, что он не любит, чтобы свет горел даже ночью. Он настолько оторван от внешнего мира, что даже не знает, какое сегодня число. Я, естественно, не могу находиться рядом с Ованесом Арутюняном весь день, следовательно, не могу видеть, кто его навещает. Пока неизвестно, какое давление сейчас на него оказывается и в какие часы», - пишет Саргсян.
12 декабря, по словам адвоката, она подала сообщение в Специальную следственную службу о состоянии Арутюняна и условиях его содержания, однако никаких мер для изменения ситуации не предпринято. Саргсян квалифицирует это как преднамеренные действия со стороны государства, направленные против жизни и здоровья Арутюняна.
Напомним, что 26 июля Ованес Арутюнян получил два ранения в ногу вследствие обстрела со стороны правоохранительных органов группы, захватившей пост патрульно-постовой службы полиции в ереванском районе Эребуни. Через 2 часа после этого его доставили в медцентр. Здесь из ноги устранили некоторые осколки, но операции на ноге не провели. Айарпи Саргсян неоднократно заявляла, что раненая нога в крайне плохом состоянии именно из-за непроведенной операции: она стала тоньше и изменила цвет. Передвигаться без костылей Арутюнян не в состоянии, и требует обеспечить необходимое лечение.