Արմինե Առաքելյանին բռնության ենթարկողների նկատմամբ քրեական հետապնդում չի իրականցվի
2016 թվականի հունիսին Մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության ինստիտուտ (ՄԻԺԻ) ՀԿ հիմնադիր, իրավապաշտպան, քաղաքագետ Արմինե Առաքելյանի նկատմամբ իրավապահների, ապա հոգեբուժական հաստատության աշխատակիցների կողմից բռնություն կիրառելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում որոշվել է «Նուբարաշեն» հոգեբուժական կլինիկայի աշխատակիցների նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնել։ Այս մասին տեղեկացնում է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը։
2016 թվականի դեկտեմբերի 29-ին կայացրած իր որոշումը Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի ավագ քննիչ Գ. Մաթևոսյանը հիմնավորել է հանցակազմի բացակայությամբ՝ նշելով, որ հոգեբուժական հաստատության աշխատակիցների կողմից Արմինե Առաքելյանին ծեծի ենթարկելու մասին ապացույցներ ձեռք չեն բերվել, իսկ դրանք ձեռք բերելու հնարավորությունները սպառվել են:
Քննչական բաժինն իրավապաշտպանին բռնությամբ հիվանդասենյակ տեղափոխելն ու նրան կապելը համարել է օրինաչափ՝ պատճառաբանելով, որ վերջինս դրսևորել է ագրեսիվ վարքագիծ։
Գրասենյակի փոխանցմամբ՝ Առաքելյանի ներկայացուցիչ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի իրավաբան Արայիկ Զալյանը մի քանի անգամ դիմել է քննչական մարմնին, որպեսզի գործը հանձնվի ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայություն, սակայն քննչական մարմինը անընդհատ հետաձգում է հարցի լուծումը՝ փորձելով կոծկել իրավապահների կողմից հանցագործություն կատարելու փաստը։
Նշենք, որ մայիսի 17-ին Արմինե Առաքելյանը Հանրապետության հրապարակում մտել էր շատրվաններից մեկի մեջ, որտեղից էլ նրան ուժով, ձեռնաշղթաներ հագցնելով «շտապ օգնության» մեքենայով տեղափոխել էին «Նուբարաշեն» հոգեբուժական կենտրոն: Առաքելյանի խոսքով՝ իրեն հոգեբուժարանում ծաղրել, ծեծել, խոշտանգել, հոգեբանական ճնշման են ենթարկել։
Իրավապաշտպանն իր գործողությունները պարզաբանելու ժամանակ նշել էր, որ 2015 թվականի դեկտեմբերին ընդունված Սահմանադրական փոփոխություններից հետո Հայաստանը մտել է պետականաշինության երկրորդ փուլը, որը տանում է ոստիկանական համակարգի և այս պարագայում իրենց միայն մնում է ոչ իրավական պայքարի ձևերը։

Armenia's law enforcement authorities have decided not to initiate criminal proceedings against the staff of Yerevan's Nubarashen psychiatric clinic over political analyst and founder of the Institute for Democracy and Human Rights NGO (IDHR) Armine Arakelyan's allegations of torture and harassment at the clinic, the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor office (HCAV) reported today.
Erebuni and Nubarashen district senior investigator G. Matevosyan justified his December 29 decision not to prosecute the hospital staff by citing lack of criminal intent and insisting that investigators haven't found evidence to prove that Arakelyan was indeed subjected to beatings at the psychiatric facility. The investigator also said that tying Arakelyan up and taking her to a psychiatric ward against her will was not unlawful since “she had displayed aggressive behaviour.”
According to the HCAV statement, Arakelyan's lawyer, Arayik Zalyan, has repeatedly appealed to the investigative body with a request that the case be referred to Armenia's Special Investigation Service, however, “the investigative authority is continuously delaying the process, thereby trying to cover up the crime.”
Recall, on May 17, 2016, Armine Arakelyan got into a fountain basin at Yerevan’s Republic Square and was consequently handcuffed and forcibly taken in an ambulance to the Nubarashen psychiatric clinic. In a subsequent interview with 1in.am, Arakelyan claimed that she had been subjected to mockery, beatings, torture and harassment at the hands of the clinic staff.