Սյունիքի մարզում նոր հանք շահագործելու նախագիծը մտահոգում է բնապահպաններին
«Սոս-Սաքո» ՍՊԸ-ն մտադիր է բաց եղանակով շահագործել Սյունիքի մարզի Ալվանքի նեֆելինային սիենիտների հանքավայրը: Այս մասին գրում է բնապահպանական ecolur.org կայքը: Նեֆելինային սիենիտը ալյումինի հումքն է, որից կարելի է ստանալ նաև բարձրորակ ցեմենտ։
Ըստ ընկերության ներկայացրած հայտի՝ արդյունահանման տարեկան ծավալը 12000 խորանարդ մետր է, իսկ հանքի ծառայելու ժամկետը՝ 55 տարի: Նշվում է, որ տեղի կենդանական աշխարհը լայն տարածում ունի Հայաստանի տարածքում, իսկ բնության հատուկ պահպանվող տարածքներ հանքավայրի շրջանում չկան:
Բնապահպանները, սակայն, հանքի շահագործման վտանգներ են տեսնում, քանի որ հանքավայրը գտնվում է սեյսմիկ անկայուն գոտում, որտեղ երկրաշարժերի հնարավոր ուժգնությունը կարող է հասնել մինչև 9 բալի՝ ըստ Ռիխտերի 12 բալանոց սանդղակի:
Ecolur.org֊ը հիշեցնում է, որ 2013թ-ին Մեղրիի բնակիչները նամակով դիմեցին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին՝ դեմ արտահայտվելով նեֆելինային սիենիտների հանքավայրի շահագործմանը:
Կայքը հիշեցնում է, որ խորհրդային տարիներին իշխանությունները Հայաստանում ցանկացել են շահագործել Կոտայքի մարզի Թեժ Սարի նեֆելինային սիենիտների հանքավայրը, սակայն հետ են կանգնել իրենց որոշումից, քանի որ մասնագետներն ապացուցել են, որ եթե ալյումինի ստացման կոմբինատ կառուցվի, ապա ողջ բուսականաությունը մինչև 15-20 կմ շառավղով կոչնչանա: Թեժ Սարի հանքավայրը ցանկացան շահագործել նաև 2012թ-ին: Սակայն բնապահպանները դեմ հանդես եկան այս նախաձեռնությանը հանքավայրի շահագործման բարձր ռիսկերի պատճառով: Բնապահպնության նախարարությունը «Ալյումինա Քորփորեյշն» ՍՊԸ-ին լրամշակման համար հետ վերադարձրեց հանքի շահագործման նախագիծը: Այնուհետև նոր նախագիծ չշրջանառվեց:

Армянские экологи обеспокоены проектом эксплуатации нового рудника в Сюнике
ООО «Сос-Сако» намерено открыто эксплуатировать Алванское месторождение нефелиновых сиенитов в Сюникской области Армении. Об этом сообщает экологический ресурс Ecolur.am. Нефелиновый сиенит – алюминиевое сырье, из которого можно получить высококачественный цемент.
Согласно поданой компанией заявке, годовой объем добычи составляет 12 000 кубометров, а срок годности рудника – 55 лет. Отмечается, что местный животный мир имеет широкое распространение на территории Армении, а особо охраняемых природных территорий рядом с месторождением нет.
Экологи, однако, заявляют об угрозах эксплуатации рудника, так как он расположен в сейсмически нестабильной зоне, где возможная сила землетрясения может достигнуть 9 баллов по 12-балльной шкале Рихтера.
Ресурс напоминает, что в 2013-ом жители города Мегри написали экс-премьеру Тиграну Саркисяну, выразив несогласие с экплуатацией месторождения нефелиновых сиенитов.
При Советском Союзе, пишет ресурс, власти хотели эксплуатировать месторождение нефелиновых сиенитов в Теж Саре Котайкской области, однако передумали, так как эксперты доказали, что в случае строительства комбината для получения алюминия будет уничтожена вся флора в радиусе 15-20 километров. Желание эксплуатировать Тежсарское месторождение появилось и в 2012 году, однако экологи выступили против этой инициативы из-за высоких рисков. Министерство охраны природы вернуло проект эксплуатации рудника ООО «Алюмина Корпорейшн» для внесения изменений, после чего был составлен новый.