Փաշինյանն առաջարկում էր հաշվել պաշտոնյաների իրական փողերը․ ՀՀԿ֊ականները դեմ էին
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկում է ԱԺ-ում ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծել՝ ուսումնասիրելու բարձրաստիճան պաշտոնյաների և նրանց հետ փոխկապակցված անձանց եկամուտների ձևավորման աղբյուրները:
Այսօր իր ծրագիրը ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին ներկայացնելով՝ Փաշինյանն ասել է, որ թեև իր կողմից առաջարկվող հանձնաժողովի կարիքը վաղուց կար, նման նախաձեռնություն այս պահին ներկայացնելու առիթը «1000 դրամների» օրենքն է: Նրա խոսքով՝ այն ցույց է տալիս, որ պետությունը գումար չունի իր գործառույթները կատարել և հարկադրված է նոր հարկատեսակ սահմանել, քանի որ գումարներն այլ տեղ են գնում:
Նշենք, որ «1000 դրամների» օրինագիծը նախատեսում է 2017 թվականի հունվարի 28-ից հետո տեղի ունեցած մարտական գործողություններում սպանված կամ վիրավորված զինծառայողների ընտանիքներին դրամական օգնություն տալու համար հիմնադրամ ստեղծել: Հիմնադրամին պարտադիր կերպով 1000 դրամ են փոխանցում բոլոր աշխատողները: Օրենքը դժգոհություն էր առաջացրել, քննադատվել էր մի շարք պատգամավորների կողմից, սակայն Նիկոլ Փաշինյանը կողմ էր քվեարկել դրան՝ նշելով. որ հավաքված գումարները գնալու են ոչ թե իշխանությանը, այլ զոհված զինվորների ընտանիքներին:
Այսօրվա քննարկման ժամանակ Փաշինյանն ընդգծել է, որ նման հանձնաժողով ստեղծելու դեպքում Հայաստանի քաղաքացիներն «ի վերջո կունենան հարցի պատասխանը. թե ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաներից ով ինչքան ունեցվածք կամ գույք է կուտակել իր պաշտոնավարման ընթացքում»:
Ըստ պատգամավորի՝ ներկայումս գործող բարձրաստիճան անձանց եկամուտների և գույքի հայտարարագրման մեխանիզմը հարցը չի լուծում: Առաջին՝ չկա մեխանիզմ ստուգելու՝ արդյոք պաշտոնյաները ճիշտ տեղեկատվություն են հաղորդում: Երկրորդ՝ ներկայումս հայտարարագրման կարգով պաշտոնյայի հետ փոխկապակցված անձ են համարվում ամուսինը, պաշտոնյայի հետ համատեղ ապրող ծնողը, համատեղ ապրող զավակը միայն։
Հայտարարագրերը նաև չեն ներառում օֆշորային գործունեությունը և նոր գույք ձեռք բերելու փաստը:
ՀՀԿ-ական պատգամավորներից մի քանիսը, օրինակ, Հովհաննես Սահակյանը, Փաշինյանի այսօրվա նախաձեռնությունը որակել են որպես նախընտրական քայլ:
Փաշինյանը չի հերքել, որ սա կապ ունի նաև քաղաքական ակտիվության հետ: «Ընտրությունը քաղաքական բովանդակության քննարկում է: Բա ի՞նչ անենք, քաղաքական բովանդակությունը դարակներում պահենք, գնանք կանֆետ, բրինձ, տոլմայի ֆարշ տանե՞նք ընտրողներին», - ասել է Փաշինյանը:
Ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկն ի վերջո մերժվել է: Կողմ է քվեարկել միայն ՀԱԿ պատգամավոր Գագիկ Ջհանգիրյանը: Դեմ են քվեարկել 5 պատգամավորներ:

Армянские депутаты отказались определять реальный объем имущества чиновников
Депутат от оппозиционной фракции «Армянский национальный конгресс» Никол Пашинян предложил создать временную парламентскую комиссию для установления источников формирования доходов высокопоставленных чиновников и связанных с ними лиц.
Представляя свою программу на заседании постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам в пятницу, 3 февраля, парламентарий заявил, что хоть необходимость в такой комиссии существовала давно, поводом для подобной инициативы послужил закон «О 1000 драмов». Он, по словам Пашиняна, указывает на отсутствие денег у государства для выполнения своих функций, когда ему приходится внедрить новый налог, так как средства направляются не туда, куда надо.
Законопроект «О 1000 драмов» предусматривает создание фонда денежной помощи семьям военнослужащих, погибших или раненых в ходе боевых действий после 28 января 2017 года. С зарплат каждого трудящегося ежемесячно будут удерживать порядка $2.2. Закон вызвал недовольство ряда депутатов, однако сам Пашинян проголосовал за принятие закона, отметив, что собранные деньги уйдут не властям, а семьям погибших солдат.
В ходе сегодняшнего обсуждения депутат подчеркнул, что в случае создания такой комиссии граждане Армении «в конце концов, получат ответ на вопрос, какое имущество высокопоставленные чиновники Армении накопили за время пребывания на своих должностях».
Действующий механизм декларации о доходах и имуществе высокопоставленных лиц вопроса не решает, заявил Пашинян. Во-первых, отсутствует механизм проверки достоверности предоставленной информации. Во-вторых, в настоящее время взаимосвязанным с чиновником лицом считается супруг(а), проживающий совместно с ним родитель или ребенок.
Также декларации не включают в себя офшорную деятельность и факт приобретения нового имущества.
Некоторые депутаты от правящей Республиканской партии Армении, к примеру, Ованес Саакян назвал инициативу коллеги предвыборным шагом. Оппозиционер не стал отрицать, что это связано и с политической активностью: «Выбор – это обсуждение политического содержания. А что нам делать? Отложить политическое содержание в долгий ящик и раздавать избирателям конфеты, рис, фарш для долмы?».
Инициатива была отклонена. Ее поддержал только член фракции АНК Гагик Джангирян. Против проголосовали 5 депутатов.