Գործարարն ընդդեմ կոռուպցիոն համակարգի. Չափագիտության ինստիտուտի մասին
Ինչ խոչընդոտների է հանդիպում գործարարը Հայաստանում, եթե այդ գործարարը նաև ունի քաղաքացիական պատասխանատվություն: Տեսանյութում իր փորձի մասին է պատմում գործարար, ինժեներ Վարդգես Գասպարին:
Ըստ նրա՝ գործարարն ունի երկու ճանապարհ. կամ իր գործունեության հանդիպած բյուրոկրատական խոչընդոտները լուծել «ախպերականով», լեգիտիմացված մաղարիչներ տալով չինովնիկներին, կամ օրինական ճանապարհով: Երկրորդ ճանապարհն ընտրելու դեպքում գործարարն ընկնում է քաշքշուկների մեջ՝ լավագույն դեպքում հարցերը լուծվում են տասնյակ դիմումներից ու պահանջներից հետո։ Դա երկար է տևում, գործարարին հասցվում է մեծ ֆինանսական վնաս, նա կորցնում է հաճախորդների վստահությունը։ Մաքսային մարմինների հետ շփումը, ըստ Գասպարիի, «առանց կանոնների մարտեր» են՝ նման ոստիկանական «բեսպրեդելի»:
Գասպարին պատմում է, թե ինչ խոչընդոտների է ներկրող գործարարը հանդիպում մաքսային մարմիններում, հարկային մարմիններում, և մի քանի մասնավոր կազմակերպություններում, որոնք ձեռնասուն կազմակերպություններ են և ստեղծված են մաքսային մարմինների կողմից կոռուպցիոն նպատակներով:
մանրամասները՝ տեսանյությում
Մաս 1. Չափագիտության ինստիտուտի մասին
Մաքսային մարմինները գործարարից երբեմն պահանջում են Չափագիտության ինստիտուտից տեղեկանքներ՝ ներկրվող ապրանքների ընդունված չափանիշներին համապատասխանության մասին։ Նման պահանջ ստանալուց հետո գործարարը գնում է Չափագիտության ինստիտուտ, որը, իր հերթին, «նմուշառման պահանջ» կոչվող գրություն է տալիս: Գործարարն այդ գրությունը տանում է մաքսատուն, վերցնում ապրանքներից մեկական նմուշ: Չափագիտության ինստիտուտը մի քանի օր հետո տալիս է տեղեկանք: Ամեն մի սարքի համար տեղեկանք ստանալու համար պահանջվում է 3000-5000 դրամ:
Մինչդեռ, նշում է Գասպարին, կա օրենքի կետ, որի համաձայն, եթե ապրանքների քանակը 10-ը չի գերազանցում, Չափագիտության ինստիտուտից տեղեկանք հարկավոր չէ: Մաքսային մարմինները Գասպարիին ասել են, որ Չափագիտության ինստիտուտը այդ դեպքում պետք է տա տեղեկանք այն մասին, որ տեղեկանք հարկավոր չէ:
«Էս սարքավորումները՝ Կորեայից, Թայվանից , շատ մեծ ճշտության սարքավորումներ են: Դուք ձեր 60-ականների չափիչ սարքերով ո՞նց եք ստուգելու սրանց ճշտությունը: Այդ հարցը, իհարկե, պատասխան չուներ: Ես պահանջեցի իրենց արած չափումների արդյունքները, ես դրանց համար վճարել եմ՝ իմանալով, որ իրենք այդ չափումները չունեն: Ընդամենը թղթի համար վերցված գումար է», - ասում է Գասպարին:
Նրա խոսքով՝ իր հետևողական լինելու արդյունքում իրենից այլևս նման տեղեկանքներ չեն պահանջում: Բայց Գասպարին տեղյակ է, որ այլ ներկրողներ դեռ այդ քաշքշուկով անցնում են․ «Ուղղակի ասում են՝ զահլա չկա: Էս մեկին թողեք»:

Home / Market / Entrepreneur Talks About the Corrupt System of Legalized Bribery in Armenia: Metrology Institute
Entrepreneur Talks About the Corrupt System of Legalized Bribery in Armenia: Metrology Institute
What obstacles do entrepreneurs in Armenia face when they also have civic responsibilities? In the first part of an upcoming series, entrepreneur, civic activist Vardges Gaspari talks to Epress.am about his experience.
According to Gaspari, in this scenario, an entrepreneur has only two options: either to solve his bureaucratic problems “in a brotherly way” and give officials legitimized bribes or to seek legal solutions. Should entrepreneurs decide to take the latter approach, they will inevitably get wound up in red tape, and at best the problems will get solved after dozens of appeals and complaints. This is a long and costly process, during which entrepreneur also lose the trust of their customers. The communication with customs authorities, Gaspari says, is a “no rules fighting,” similar to police lawlessness.
Gaspari talks about the obstacles that importing businessmen face in customs and tax authorities, as well as in several private organizations manually created by customs authorities for corrupt purposes.
Part 1: Institute of Metrology
At times, customs authorities require to be presented with references from the Institute of Metrology regarding the compatibility of imported goods with generally accepted standards. The entrepreneur then goes to the Metrology Institute, which, in turn, demands that the entrepreneur go back to the customs office and bring a single sample from each of the goods for sampling. In a few days, the Metrology Institute gives the necessary references, each of which cost from 3000 to 5000 drams (about $6-10).
Meanwhile, Gaspari stresses, there is a law clause, according to which, a Metrology Institute reference is not required if the quantity of the goods does not exceed 10. Customs authorities have told Gaspari that in this case, the Metrology Institute should issue him a reference stating that a reference is not required.
“The devices that I import from Korea and Taiwan are high precision devices. [So I asked the Metrology Institute], ‘how do you intend to determine their precision with your 60s equipment?’ This question, naturally, went unanswered. I demanded that they give me their sampling results, knowing, of course, that they did not have them. In the end, you only pay for that piece of paper,” Gaspari says.
Thanks to his persistence, the entrepreneur adds, he is no longer demanded to present such references; however, he knows that a number of importers still have to go through the red tape process.