Գործարարն ընդդեմ կոռուպցիոն համակարգի. Չափագիտության ինստիտուտի մասին
Ինչ խոչընդոտների է հանդիպում գործարարը Հայաստանում, եթե այդ գործարարը նաև ունի քաղաքացիական պատասխանատվություն: Տեսանյութում իր փորձի մասին է պատմում գործարար, ինժեներ Վարդգես Գասպարին:
Ըստ նրա՝ գործարարն ունի երկու ճանապարհ. կամ իր գործունեության հանդիպած բյուրոկրատական խոչընդոտները լուծել «ախպերականով», լեգիտիմացված մաղարիչներ տալով չինովնիկներին, կամ օրինական ճանապարհով: Երկրորդ ճանապարհն ընտրելու դեպքում գործարարն ընկնում է քաշքշուկների մեջ՝ լավագույն դեպքում հարցերը լուծվում են տասնյակ դիմումներից ու պահանջներից հետո։ Դա երկար է տևում, գործարարին հասցվում է մեծ ֆինանսական վնաս, նա կորցնում է հաճախորդների վստահությունը։ Մաքսային մարմինների հետ շփումը, ըստ Գասպարիի, «առանց կանոնների մարտեր» են՝ նման ոստիկանական «բեսպրեդելի»:
Գասպարին պատմում է, թե ինչ խոչընդոտների է ներկրող գործարարը հանդիպում մաքսային մարմիններում, հարկային մարմիններում, և մի քանի մասնավոր կազմակերպություններում, որոնք ձեռնասուն կազմակերպություններ են և ստեղծված են մաքսային մարմինների կողմից կոռուպցիոն նպատակներով:
մանրամասները՝ տեսանյությում
Մաս 1. Չափագիտության ինստիտուտի մասին
Մաքսային մարմինները գործարարից երբեմն պահանջում են Չափագիտության ինստիտուտից տեղեկանքներ՝ ներկրվող ապրանքների ընդունված չափանիշներին համապատասխանության մասին։ Նման պահանջ ստանալուց հետո գործարարը գնում է Չափագիտության ինստիտուտ, որը, իր հերթին, «նմուշառման պահանջ» կոչվող գրություն է տալիս: Գործարարն այդ գրությունը տանում է մաքսատուն, վերցնում ապրանքներից մեկական նմուշ: Չափագիտության ինստիտուտը մի քանի օր հետո տալիս է տեղեկանք: Ամեն մի սարքի համար տեղեկանք ստանալու համար պահանջվում է 3000-5000 դրամ:
Մինչդեռ, նշում է Գասպարին, կա օրենքի կետ, որի համաձայն, եթե ապրանքների քանակը 10-ը չի գերազանցում, Չափագիտության ինստիտուտից տեղեկանք հարկավոր չէ: Մաքսային մարմինները Գասպարիին ասել են, որ Չափագիտության ինստիտուտը այդ դեպքում պետք է տա տեղեկանք այն մասին, որ տեղեկանք հարկավոր չէ:
«Էս սարքավորումները՝ Կորեայից, Թայվանից , շատ մեծ ճշտության սարքավորումներ են: Դուք ձեր 60-ականների չափիչ սարքերով ո՞նց եք ստուգելու սրանց ճշտությունը: Այդ հարցը, իհարկե, պատասխան չուներ: Ես պահանջեցի իրենց արած չափումների արդյունքները, ես դրանց համար վճարել եմ՝ իմանալով, որ իրենք այդ չափումները չունեն: Ընդամենը թղթի համար վերցված գումար է», - ասում է Գասպարին:
Նրա խոսքով՝ իր հետևողական լինելու արդյունքում իրենից այլևս նման տեղեկանքներ չեն պահանջում: Բայց Գասպարին տեղյակ է, որ այլ ներկրողներ դեռ այդ քաշքշուկով անցնում են․ «Ուղղակի ասում են՝ զահլա չկա: Էս մեկին թողեք»:

Бизнесмен против коррупционной системы. Об Институте метрологии Армении
С какими препятствиями сталкивается предприниматель в Армении, если он обладает гражданской ответственностью. О своем опыте рассказывает предприниматель, инженер Вардгес Гаспари.
У бизнесмена, по словам собеседника, два пути: либо решать бюрократические проблемы «по-братски», давая чиновникам легитимизированный магарыч, либо законным путем. Во втором случае бизнесмен вовлекается в волокиту: в лучшем случае вопросы решаются после десятка заявлений и требований. Это длится долго, бизнесмен несет большие финансовые убытки, теряет доверие клиентов. Общение с таможенными органами Гаспари назвал боями без правил, похожими на полицейский беспредел.
Собеседник рассказывает, с какими препятствиями сталкивается, в частности, бизнесмен-импортер в таможенных, налоговых органах, нескольких частных «ручных организациях», созданных таможенными органами в коррупционных целях.
Часть I. Институт метрологии
Временами таможенные органы требуют от предпринимателей справок из Института метрологии, который, в свою очередь, выдает письмо. Предприниматель несет письмо на таможню, забирает по одному образцу товаров. Спустя несколько дней Институт метрологии выдает справку. Для справки на каждое устройство требуется по 3000-5000 драмов ($6.1-$10.3).
Между тем, отмечает Гаспари, существует пункт закона, согласно которому, если количество товаров не превышает 10, справка из Института не нужна. В таможенных органах Гаспари сообщили, что в таком случае Институт метрологии должен выдать справку о том, что справка не требуется.
«Это оборудование из Кореи, Тайваня, устройства очень точные. Как вы будете определять их точность своими измерительными приборами 60-х годов? Ответа на этот вопрос, конечно, не было. Я потребовал результатов их измерений, я за них заплатил, зная, что у них их нет. Эта сумма была взята лишь за бумагу».
Благодаря его последовательности, говорит собеседник, справок с него больше не требуют. Но Гаспари известно, что другие импортеры все еще проходят через эту волокиту: «Просто говорят: не охота, этого пропускайте».