Հաց բերողին նվիրված երթի ժամանակ ոստիկանները բռնության են ենթարկել նաև փաստաբանի
Հաց բերող Արթուր Սարգսյանին նվիրված մարտի 19-ի երթի ժամանակ ոստիկանները բռնություն են կիրառել մասնակիցների նկատմամբ։ Հանրապետության հրապարակում բռնության է ենթարկվել նաև Հելսինկյան ասոցացիայի փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը։
«Նրանք կոպտորեն սահմանափակել են իմ ազատ տեղաշարժման իրավունքը։ Հրմշտոցի ժամանակ ուղղակի փակել են ճանապարհը, որով ես կարող էի լքել այդ տարածքը։ Բազմաթիվ անգամ խնդրել եմ, որ ճանապարհ բացեն դուրս գալու համար, նրանք չհամաձայնեցին։ Այդ հրմշտոցի հետևանքով ունեցել եմ ֆիզիկական ցավ», -կազմակերպության կողմից պատրաստված տեսանյութում պատմել է փաստաբանը։
Վերջինս նշել է, որ բացի իր գրավոր դիմումից, տվյալ տեսանյութը իրավապահ մարմինները կարող են ընդունել որպես հանցագործության մասին հաղորդում։ Պապիկյանը պահանջել է քրեական պատասխանատվության ենթարկել առնվազն երկու ոստիկանի, որոնք իրեն ներկայացել են որպես կրտսեր սերժանտ Խաչատրյան և ենթասպա Մարտիրոսյան։
Նշենք, որ Արթուր Սարգսյանի մահվանից հետո երթեր և ակցիաներ են կազմակերպվում Երևանի տարբեր հատվածներում։ Երեկ՝ մարտի 19-ին, Ազատության հրապարակից մեկնարկել է ամենօրյա երթը Մաշտոցի պողոտայով դեպի Հանրապետության հրապարակ։ Ցուցարարները նստացույց են փորձել կազմակերպել Հանրապետության հրապարակում՝ Տիգրան Մեծ պողոտա տանող հատվածում, սակայն ոստիկանները ցրել են նստացույցը: Այնուհետև երթի մասնակիցները շարժվել են Թումանյան փողոցով դեպի Ազատության հրապարակ։ Այնտեղ էլ շուրջօրյա նստացույց են սկսել։

Полицейские применили насилие к ереванским демонстрантам. Пострадал адвокат
19 марта полицейские применили насилие к участникам шествия, посвященного Артуру Саргсяну. В частности, пострадал адвокат Хельсинкской ассоциации Араик Папикян.
«Они грубо нарушили мое право на свободное передвижение. Во время потасовки просто блокировали путь, по которому я мог покинуть территорию. Я множество раз просил открыть путь, они не соглашались. Вследствие этой толкотни я ощутил физическую боль», - говорит адвокат в распространенном организацией ролике.
Помимо письменного заявления, по словам Папикяна, правоохранительные органы могут принять за сообщение о преступлении данное видео. Он требует привлечь к уголовной ответственности по крайней мере двух полицейских, представившихся ему в качестве младшего сержанта Хачатряна и ефрейтора Мартиросяна.
После смерти обвиняемого в пособничестве группе «Сасна Црер» Саргсяна в Ереване начались акции протеста. В воскресенье шествие началось с площади Свободы. Демонстранты пытались организовать сидячую забастовку на центральной Площади Республики, однако стражи правопорядка разогнали людей. Затем участники шествия двинулись обратно к площади Свободы, где начали круглосуточную сидячую забастовку.