Դիտորդներն ընտրատեղամասերում առավոտից խախտումներ են արձանագրել
Ազգային ժողովի ընտրությունների քվեարկության մեկնարկից 3 ժամ անց Հայաստանի տարբեր ընտրատարածքներում «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնությունը, «Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքն ու Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեն արդեն գրանցել են մի շարք ընտրախախտումներ։
Ընտրախախտումների հետ կապված առավել մեծ ահազանգերը ստացվել են Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա 7/9, Էրեբունի 10/39, 10/5, Կենտրոնի 9/44, 9/36, 9/37, 9/35, 9/16, 9/30, Նոր Նորքի 2/30 հասցեներում (կուտակումներ, ընտրողների ուղղորդում, տեխնիակական սարքերի աշխատանքի խափանում կամ բացակայություն)։
Մասնավորապես, Կենտրոնի 9/44 ընտրատեղամասում գրանցվել է քվեարկության գաղտնիության խախտում, ընտրողի քվեարկության վերահսկողություն այլ անձի կողմից, ընտրողին քվեարկել օգնելու կարգի խախտում, օգնելու իրավունք չունեցող անձի կողմից ընտրողին օգնելը։ Կենտրոնի 9/52 ընտրատեղամասում եղել են բազմակի քվեարկության կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկության դեպքեր։
Էրեբունի 10/5 ընտրատեղամասում գրանցվել են քվեարկության գաղտնիության խախտում, ընտրողի քվեարկության վերահսկողություն այլ անձի կողմից, կողմնակի անձանց ներկայություն, վկայական չունեցող անձանց կամ թույլատրելիից ավելի ներկայացուցիչների ներկայություն տեղամասում, մարդկանց կամ մեքենաների կուտակումներ տեղամասի մոտակայքում։
Մալաթիա-Սեբաստիա 7/39 ընտրատեղամասում գրանցվել են տեխնիկական սարքի հետ կապված խնդիրներ․ տեխնիկական սարքի խափանում կամ բացակայություն։
Արաբկիրի 4/44 ընտրատեղամասում ընտրողներին ուղղորդում կամ հուշում են։
Վայոց ձորի մարզի Վերնաշեն համայնքի 36/29 ընտրատեղամասում բացակայում է թեքահարթակը․ «Դռները նույնպես բավականին նեղ են։ Անվասայլակով ընտրողները բառացիորեն չեն կարող մուտք գործել ընտրատարածք»։
Լոռու մարզի Վանաձորի 23/21 ընտրատեղամասում բազմաթիվ են ուղեկցող/օգնող անձինք, քվեարկողներ, որոնք օգնության կարիք չունեն: Դիտորդի դիտարկմանը, թե ինչ խնդիր ունեք, որ ձեզ ուղեկցում են, նա ասաց, որ ոչ մի, ուղղակի չեն վստահում, որ իրենց ուզած ձևով կքվեարկեմ: Նախագահը հեռացրել է այդ օգնողին՝ չթողնելով քվեախցիկ։

Наблюдатели сообщают о нарушениях на парламентских выборах в Армении
Инициатива "Гражданин наблюдатель", общественный союз "Независимый наблюдатель" и Хельсинкский комитет Армении зафиксировали ряд нарушений через три часа после начала голосования на парламентских выборах.
Максимальное количество сообщений поступает из участков в административных районах Еревана Малатиа-Себастиа (7/9), Эребуни (10/39, 10/5), Кентрон (9/44, 9/36, 9/37, 9/35, 9/16, 9/30), Нор Норк (2/30) - скопление людей, "направление" избирателей,неисправность или отсутствие технических устройств.
В частности, на избирательном участке 9/44 в районе Кентрон зафиксированы нарушения тайны голосования, контроль постороннего за голосованием, нарушение порядка оказания помощи избирателю, оказание помощи избирателю лицом, не имеющим соответствующего права. На участке 9/52 в районе Кентрон были случаи повторного голосования и голосования вместо другого.
На участке 10/5 в административном районе Эребуни: случаи нарушения тайны голосования, контроль за голосованием избирателей, присутствие посторонних, присутствие на избирательном участке непозволительно большого числа людей или лиц, не имеющих удостоверения, скопление людей или автомобилей на территории близ избирательного участка.
На участке 7/39 в Малатиа-Себастиа зафиксированы проблемы с техникой: отсутствие или неисправность. Участок 4/44 в Арабкире: направляют или подсказывают избирателям.
36/29 в селе Вернашен Вайоцдзорской области: отсутствует пандус для инвалидных колясок: "Также достаточно узки двери. Избиратели в инвалидных креслах буквально не могут проникнуть на избирательный участок".
Участок 23/21 в городе Ванадзор Лорийской области: множество сопровождающих/помогающих лиц, избирателей, не нуждающихся в помощи. На вопрос наблюдателя, в связи с чем избиратель прибыл в сопровождении посторонних, был ответ: "Просто не верят, что проголосую так, как они хотят". Председатель отстранил избирателя от голосования.
Напомним, что значимость проходящих выборов увеличилась после референдума по конституционным реформам в 2015 году: страна перешла на парламентскую систему правления.