«Կաշառքի անուղղակի պահանջ»․ Գասպարին պնդում է՝ մաքսատունը խոչընդոտում է իր բիզնեսին
Գործարար, ինժեներ Վարդգես Գասպարիի համար կրկին խոչընդոտներ են ստեղծվել՝ այս անգամ «Զվարթնոց» մաքսատան պետի կողմից։ Epress.am֊ի հետ զրույցում գործարարը պատմել է, որ մաքսատունն ապրիլի 25֊ից հրաժարվում է իր «Վալ Օթոմեյշն» ընկերությանը ապրանքները՝ Վրաստան արտահանելու թույլտվություն տալ։ Հղում անելով Եվրասիական տնտեսական միության որոշ իրավակարգավորումներին՝ մաքսատունը պահանջել է նախ բերել եզրակացություններ, որոնք կապացուցեն, թե ապրապնքները ռազմական և երկակի նշանակություն չունեն։ Ընդ որում՝ Գասպարիին ուղղորդել են դիմել կոնկրետ մասնավոր ընկերություններ, որոնք պետք է այդ եզրակացությունները տան՝ միավոր ապրանքի համար կոնկրետ գումար գանձելով։
Գործարարը վստահ է, որ իր ներկրած ապրանքներն աղերս չունեն ռազմականության հետ, դրանք հաղորդալարերը կապող հանգույցներ են, էլեկտրական լարումը չափող սարքեր, ջերմությունը կարգավորող սարքեր և այլն։
Գասպարին հրաժարվում է այդ պահանջը կատարել, քանի որ վստահ է՝ դա կաշառք տալու անուղղակի պահանջ է։
«Այդ թույլտվություններից ամեն մեկը մի Ա4 ֆորմատի վրա արված գրություն է, որն արտահանողը ստանալու համար պետք է վճարի 20֊ից 100 հազար դրամ»,֊ ասել է գործարարը։
Նա համոզված է՝ նրանք, ովքեր համաձայնում են մաքսատան պետին կաշառք տալ, նման քաշքշուքների մեջ չեն ընկնում։ Այդ պատճառով, օգտվելով Տեղեկատվության ազատության մասին օրենքից, Գասպարին հարցում է ուղարկել մաքսատան պետին՝ Վ․ Թամրազյանին, հարցնելով՝ քանի միավոր ապրանք է արտահանվել 2016 թվականին և դրանցից քանիսի համար է մաքսատունը «Ռազմական նշանակության եզրակցություն» պահանջել։
Թամրազյանը գրել է, որ չի պատասխանի այդ հարցերին։ Գասպարին հարցը նորից է ուղարկել։
«Մենք գտնում ենք, որ ձեր կողմից ներկայացված պահանջները և մեր աշխատանքը խոչընդոտելը հետապնդում են կոռուպցիոն նպատակներ, ինչպես ձեր, այնպես էլ ձեզ նման պորտաբույծ, կաշառակեր և վաշխառու ղեկավարների, նաև նախարարների և վարչապետի ապօրինի շահերի սպասարկմանը», ֊ գրել է Գասպարին իր նամակում։
Հարցը չլուծվելու դեպքում նա սպառնում է խոչընդոտել «Զվարթնոց» մաքսատան աշխատանքը, ինչպես մաքսատան ղեկավարն է խոչընտոդում իր գործունեությունը։

The customs office of the Zvartnots airport in Yerevan is refusing to issue a permit for the export of VAL Automation products to Georgia, civic activist Vardges Gaspari, owner of the company, told Epress.am on Friday. Citing certain legal regulations of the Eurasian Economic Union, the customs house had been demanding since April 25 that the entrepreneur presents expert conclusions which would show that he was not exporting military or dual-use goods. Moreover, the head of the customs house has referred Gaspari to specific private expert companies which issue certificates in return for payment for every single product unit.
The entrepreneur, in turn, claims that his company's goods – nodes, voltage measuring devices, and thermostats - cannot be used for military or any related purposes and refuses to comply with the demand, being convinced that it is in fact an indirect demand for bribes.
“Each of these permits is a record on a plain A4 sheet, for which the exporter must pay between 20 and 100 thousand drams,” Gaspari told our reporter, adding that “those who choose to bribe the head of the customs house never face such problems.”
“Making use of the law on freedoms of information, I sent an appeal to customs head V. Tamrazyan to find out how many units of product were exported in 2016 and for how many of those the customs office demanded 'military use conclusions.' Tamrazyan, however, replied that he wound not answer the question,” the entrepreneur recalled.
After Tamrazyan's refusal to provide Gaspari with the required information, the entrepreneur sent him a second letter, in which he wrote; “We believe that your demands and the constant obstruction of our work pursue corrupt goals which serve your personal interests as well as those of your corrupt and usurer leaders.”