Աշտարակի դպրոցներից մեկի ուսուցիչները գործադուլ արեցին
Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքի Վարդգես Պետրոսյանի անվան հիմնական դպրոցի ուսուցիչներն այսօր նախազգուշական գործադուլ են արել: Epress.am֊ի հետ զրույցում ուսուցիչներից Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ գործադուլի պատճառն իրենց դպրոցի անմխիթար վիճակի նկատմամբ պետական կառույցների անտարբերությունն է:
Ուսուցչի խոսքով՝ 600 աշակերտ ունեցող դպրոցը չունի բավարար դասասենյակներ, և երեխաները գերծանրաբեռնված դասասենյակներում են սովորում:
«Արդեն 25 տարի է երեխաները չունեն ֆիզկուլտդահլիճ, չունեն ինֆորմատիկայի սենյակ, գրադարան, հանդիսությունների դահլիճ, որովհետև այս բոլոր սենյակները, երեխաների թվի աճի հետ, ստիպված վերածվել են դասասենյակների: Դպրոցում չկան նաև բավարար թվով սանհանգույցներ: Երեխաները ստիպված են ֆիզկուլտուրայի դասերն անցկացնել դրսում, իսկ ձմռանը և անձրևին անում են դասասենյակում: Ինֆորմատիկայի դասը 21-րդ դարում անում ենք գրքով, գրատախտակի վրա»,- պատմել է ուսուցիչը:
Գրիգորյանի խոսքով՝ իրենք դիմել են բոլոր պետական կառույցներին, սակայն մինչև օրս ոչ ոք ոչինչ չի արել դպրոցի վիճակը բարելավելու համար:
Նրա փոխանցմամբ՝ իրենք դիմել են նաև Կրթութան և գիտութան նախարարութուն, սակայն այնտեղից պատճառաբանել են, որ այս պահին հիմնական դպրոցների համար հատկացված գումար չկա և չեն կարող դպրոցի հարցը լուծել:
«Մենք դիմել ենք նաև մարզպետարանին, բոլոր հնարավոր պետական մարմիններին, բայց ստացված բոլոր պատասխաններն ու խոստումները մնացել են թղթի վրա: Մենք 2015 թվականից սկսած անընդհատ բարձրաձայնել ենք մեր խնդիրը, բայց, թղթի վրա մնացած խոստումից բացի, ոչ մի բան չի արվում»,- ասել է դպրոցի ուսուցիչը:
Գրիգորյանը նշել է, որ իրենց այս քայլը նախազգուշական բնույթ է կրում, և իրենք պատրաստվում են հետևողականորեն պայքարել պետական կառույցների ուշադրությունն իրենց դպրոցի կողմը գրավելու համար:

Предупредительная рабочая забастовка учителей прошла в армянской школе
Учителя основной школы им. Вардгеса Петросяна в городе Аштарак Арагатонской области Армении провели предупредительную рабочую забастовку в четверг, 4 мая. В беседе с Epress.am учитель по шахматам Армен Григорян заявил, что поводом для акции послужило безразличие госструктур к состоянию учебного заведения. В школе не хватает места на 600 учеников, и ребятам приходится учиться в перегруженных классах. «Зала для физкультуры нет уже 25 лет, нет кабинета информатики, библиотеки, актового зала, потому что с ростом количества учеников все эти помещения пришлось превратить в классы. В школе нет и достаточного числа санузлов. Детям приходится проводить уроки физкультуры на улице, а зимой и в дождь – в классе. Урок информатики в 21-ом веке проводится с учебниками, у доски», - рассказал Григорян.
Сотрудники школы уже обратились во все государственные структуры, но для улучшения условий до сих пор никто ничего не сделал. По словам учителя, обращались они и в министерство образования и науки, где, однако, сказали, что на данный момент средств на основные школы не выделено и решить этот вопрос они не в состоянии.
«Мы обратились в областную администрацию, во всевозможные государственные органы, но все полученные ответы и обещания остались на бумаге. С 2015 года мы постоянно заявляем о проблеме, но, помимо обещаний на бумаге, никаких мер не предпринимают». Сегодняшняя акция учителей, по словам Григоряна, носит предупредительный характер: они намерены последовательно бороться, чтобы привлечь внимание госструктур к школе.