Աշտարակի դպրոցներից մեկի ուսուցիչները գործադուլ արեցին
Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքի Վարդգես Պետրոսյանի անվան հիմնական դպրոցի ուսուցիչներն այսօր նախազգուշական գործադուլ են արել: Epress.am֊ի հետ զրույցում ուսուցիչներից Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ գործադուլի պատճառն իրենց դպրոցի անմխիթար վիճակի նկատմամբ պետական կառույցների անտարբերությունն է:
Ուսուցչի խոսքով՝ 600 աշակերտ ունեցող դպրոցը չունի բավարար դասասենյակներ, և երեխաները գերծանրաբեռնված դասասենյակներում են սովորում:
«Արդեն 25 տարի է երեխաները չունեն ֆիզկուլտդահլիճ, չունեն ինֆորմատիկայի սենյակ, գրադարան, հանդիսությունների դահլիճ, որովհետև այս բոլոր սենյակները, երեխաների թվի աճի հետ, ստիպված վերածվել են դասասենյակների: Դպրոցում չկան նաև բավարար թվով սանհանգույցներ: Երեխաները ստիպված են ֆիզկուլտուրայի դասերն անցկացնել դրսում, իսկ ձմռանը և անձրևին անում են դասասենյակում: Ինֆորմատիկայի դասը 21-րդ դարում անում ենք գրքով, գրատախտակի վրա»,- պատմել է ուսուցիչը:
Գրիգորյանի խոսքով՝ իրենք դիմել են բոլոր պետական կառույցներին, սակայն մինչև օրս ոչ ոք ոչինչ չի արել դպրոցի վիճակը բարելավելու համար:
Նրա փոխանցմամբ՝ իրենք դիմել են նաև Կրթութան և գիտութան նախարարութուն, սակայն այնտեղից պատճառաբանել են, որ այս պահին հիմնական դպրոցների համար հատկացված գումար չկա և չեն կարող դպրոցի հարցը լուծել:
«Մենք դիմել ենք նաև մարզպետարանին, բոլոր հնարավոր պետական մարմիններին, բայց ստացված բոլոր պատասխաններն ու խոստումները մնացել են թղթի վրա: Մենք 2015 թվականից սկսած անընդհատ բարձրաձայնել ենք մեր խնդիրը, բայց, թղթի վրա մնացած խոստումից բացի, ոչ մի բան չի արվում»,- ասել է դպրոցի ուսուցիչը:
Գրիգորյանը նշել է, որ իրենց այս քայլը նախազգուշական բնույթ է կրում, և իրենք պատրաստվում են հետևողականորեն պայքարել պետական կառույցների ուշադրությունն իրենց դպրոցի կողմը գրավելու համար:

Teachers of the Vardges Petrosyan basic school in the Armenian town of Ashtarak boycotted work on Thursday to protest against the state authorities indifference towards the “wretched state” of the school building. Speaking to an Epress.am reporter, one of the boycotting teachers, Armen Grigoryan, said that the school, which houses approximately 600 students, does not have enough classrooms, and the teachers are forced to hold classes in overcrowded rooms.
“The school hasn't had a PE hall in 25 years; there are no computer labs, no library, no performance hall: all these rooms have been turned into classrooms due to the increase in student numbers. It's the 21st century, but our PE lessons are conducted in the yard, while IT lessons are held with a book and a blackboard. The school building does not have enough toilets either,” Grigoryan complained.
According to the teacher, the school staff have appealed to all possible state institutions for help, but officials have yet to do anything to improve the situation. The education ministry, Grigoryan added, has told the staff that currently the ministry does not have funding envisaged for basic schools.
“We have even turned to the regional administration, but none of their promises ever get fulfilled. We've been raising this issue since 2015, but no actual steps have been taken by the authorities to resolve it,” the teacher said. He added that today's boycott “was only a warning,” and the staff intend to fight consistenly to attract the state authorities' attention to the miserable state of their school.