Վիգեն Սարգսյանը լավ ելույթներ է ունենում, իսկ բանակում սպանդ է․ մահացած զինվորի ծնողներ
Երկու ամսից կլրանա Տավուշի մարզի զորամասերից մեկի ժամկետային զինծառայող 19-ամյա Արսեն Մխիթարյան մահվան 1 տարին։ Ամիսներ շարունակ ձգձգվող նախաքննությունը զինծառայողի ծնողներին ստիպել է վերջնականապես համոզվել, որ բարձրաստիճան պաշտոնյաները որդու սպանության հետքերն են փորձում թաքցնել։ Կասկածները, ծնողների խոսքով, ավելի քան հիմնավոր են․ չկա մահվան պատճառ հանդիսացած գնդակը, զենքի վրա մատնահետքեր չկան, խոսակցություններ կան, որ Արսենին զորմասում նեղել են։ Epress.am-ին տված վերջին հարցազրույցից հետո էլ ծնողներին հասկացրել են՝ հարցազրույցներ մի՛ տվեք։
«Էս ամենադաժան ցավն է...Հիմա մեզ ուժեղի տեղ ենք դրել, պայքարում ենք, վազում ենք, ինչի՞ համար, հա՛մ ես որդի կորցնեմ, հա՛մ արդարությու՞ն պահանջեմ․․․ Ես այն ժամանակ, երբ տեսա սևազգեստ մայրերին, որոնց վերցնում են, շպրտում են, ասում էի՝ վա՜յ մա՞րդ էլ էս երկրում որդուն բանակ կուղարկի... Մենք էլ ասացինք՝ դե տեր կկագնենք , բայց չպատկերացրինք, որ սենց դաժան կլինի իրականությունը։ Ես գիտեի, բայց փաստորեն հերթականն էլ ես եղա», - պատմում է զինծառայողի մայրը՝ Լուսինե Մխիթարյանը:
Մահացած զինվորի մայրը կոչ է անում բոլոր նորակոչիկների ծնողներին այս պայմաններում իրենց որդիներին չուղարկել բանակ, իսկ եթե հնարավորություն չունեն, թող հենց սկզբից պահանջեն, որպեսզի իրենց երեխաների կյանքի ապահովման համար պատասխանատուներ լինեն։
Մխիթարյաններն ընդգծում են՝ իրենց որդու գործով «ձգձգվող և խաբող» նախաքննությունը թույլ չի տալիս հավատալ Պաշտպանության նախարարի ելույթներին․ «Վիգեն Սարգսյանը լավ ելույթներ է ունենում, իսկ ներսում սպանդ է»:
Արսենի ծնողներին հատկապես զայրացրել է զորամասի հրամանատար Սամվել Մինասյանի կողմից շրջանառվող այն վարկածը, թե իբր ընտանեկան խնդիրների պատճառով է Արսենն ինքնասպանություն գործել։
Ինքնասպանություն որակված մահվան հետ կապված ծնողներն ունեն են մի շարք անպատասխան հարցեր․
Դեպքի օրը՝ 2016 թվականի հուլիսի 3-ին, Տավուշի մարզի «Մեհրաբ» զորամասի «Լույս» մարտական հենակետում, ծնողների տեղեկություններով, Արսենի հետ եղել են ևս մի քանի զինվորական, որոնք միաբերան պնդում են, թե ոչնչից տեղյակ չեն, կրակոցի ձայներ չեն լսել։
Զինծառայողի հայրը՝ Արթուր Մխիթարյանը, պատմում է, որ որդու մահվանից հետո ինքը գնացել է մարտական դիրքեր, որտեղ պատահել էր դեպքը։ Այնտեղ հոր ներկայութամբ փորձաքննություն են իրականացրել, որ տեսնեն՝ եթե Արսեն Մխիթարյանի գտնվելու վայրից կրակոց արձակվեր, արդյոք կլսվե՞ր այն տեղում, որտեղ կանգնած են եղել մյուս զինծառայողները։
«Էն էլ փուստ պատրոններով են կրակել, որն ավելի կամաց էր կրակում։ Մեկ է՝ լսվել է, սակայն այդ զինծառայողներն ասում են՝ մենք չենք լսել», - պատմում է Մխիթարյանը՝ պնդելով, որ անգամ այն փաստը, որ ինքը փորձաքննության ժամանակ հստակ լսել է կրակոցի ձայներ, ոչինչ չի փոխի նախաքննության ընթացքի մեջ․ «Մեկ է՝ իրենք ինչ ուզում են, անում են։ Ուզում ես դու ասա՝ լսել եմ, իրենց ձեռքին է ամեն ինչ»։
Ծնողների տեղեկություններով՝ այդ օրն իրենց որդու հետ դիրքերում եղած զինվորականներից ոչ մեկի շորերը փորձաքննության չեն ուղարկել։
Երբ վերջին անգամ Լուսինե Մխիթարյանը գնացել է դատախազություն և հետաքրքրվել, թե ինչ նորություն կա որդու հեռախոսազանգերի վերծանումից, նրան ասել են․ «Դա մեր ցավոտ կողմն է, մասնագետները էնքան քիչ են։ Ես էլ ասում եմ՝ դե հա, բոլոր երեխեքը գնում են բանակ, ինքնսպան են լինում, դեպքերը էնքան շատ են, որ մասնագետները չեն հերիքում, չեք հասցնում վերծանեք, բացահայտեք»։
Դատախազությունում ասել են նաև, որ Արսենը գործ անել չէր սիրում։
«Իմ երեխեն, ես գիտեմ իր գործը արել է, ինքը ուրիշների գործը չպետք է աներ։ Ինչ-որ կոնֆլիկտ է եղել», -ծնողներին դատախազությունում լսած այդ նախադասությունը համոզում է, որ դրա համար էլ սպանել են։
Ծնողներին ասել են, որ Արսենի մահը վրա է հասել իրեն ամրակցված զենքի կրակոցից։ Զենքի վրա, սակայն, պատմում են ծնողները, առհասարակ մատնահետքեր չկան․ «Քննիչներն ասում են՝ համեմատության համար ոչ մի պիտանի մատնահետքեր չկան․․․ Ո՞նց կարա ոչ մի մատնահերտք չլինի․ գործն արել են, զենքը մաքրել են, դրել են այնտեղ»։
Դատախազը, մոր խոսքով, իրենց այդ ամենը այսպես է բացատրել․ «Դատախազը ասում է՝ ասենք թե էս ակնոցն է, իմն է, որ ես անընդհատ վերցնում եմ, դնում եմ, իմ մատնահետքերը վրեն չի մնում, բայց թե հանկարծ դուք վերցնեք նոր կմնա: Տենց հեքիաթ ո՞վ է լսել»։
Գնդակը, որից վրա է հասել Արսենի մահը, չի հայտնաբերվել․ «Ասում են՝ գնդակը դուրս է եկել, գնացել, իսկ պարկուճը այստեղ գցած է։ Ա՜յ քեզ բան, դու պարկուճը կարող ես Գերմանիա կրակել, բերել այստեղ գցել, ասես՝ դա է»:
Զինծառայողի ծնողները պատմում են, որ երբ իրենց որդին նոր էր գնացել բանակ «վատ վաշտ էր ընկել» և նրանք փորձել են Արսենին տեղափոխել այլ վաշտ։
«Ինչ գործ կար, անում էր․․․ Ասում էր, մա՛մ, չգիտեմ՝ բանակ եմ եկել, թե խոպան․․․ Ոնց որ երեխեքին գցում են էդ վատ տեղը, ինչ ծանր աշխատանք կա , որ երեխեն ծնողներին ասի՝ ինձ ստեղից ավելի հանգիստ տեղ տարեք․․․», - պատմում է զինվորի մայրը:
Նրա խոսքով՝ այդ ընթացքում հայտնվել է Մեղրիի զորամասից Վահան Յայլոյան անունով մի ծանոթ փոխգնդապետ, որը խոստացել է Արսենին ավելի լավ վաշտ տեղափոխել։ Դրա համար, ծնողների խոսքով, Յայլոյանը խոստացել է գումարը տալ Արսենի հրամանատար Գեորգիին, որ այդ գործը անի։
«Յայլոյանը եկավ մեր տուն, իր անձնագրի տվյալները գրեց, 700 դոլար փող ես անձամբ իմ ձեռքով բանկով փոխանցել եմ, կվիտանցիաները կան», - մոր տեղեկություններով, սակայն, Յայլոյանը ոչ մի գումար չի փոխանցել հրամանատարին․ «Դու մի ասա, իրանք էնքան լավ փոխհարաբերությունների մեջ են եղել, որ առանց գումարը տալու տեղափոխել են Արսենին»:
Մայրը պատմում է, որ որդու դեպքից հետո իր ամուսինը հրամանատարի հետ խոսել է, վերջիս լացելով ասել է․ «Ինձ ոչ մեկը ոչ մի գումար չի տվել»։
Արսենի ծնողները վստահ են, որ եթե գումարը, որ նախատեսված էր նրան այլ վաշտ տեղափոխելու համար, հասներ նպատակին, գուցե որդու դեպքը տեղի չունենար․ «Հրամանատարն իր երեխու պես կնայեր Արսենին»։
Հարցազրույցի վերջում Լուսինե Մխիթարյանը հատուկ ընդգծել է, որ Հայաստանում իրենք այլևս իրենց ապահով չեն զգում․ «Եթե մեր ընտանիքի անդամների հետ մի բան եղավ, ուրեմն իմացե՛ք էս իրանց գործերն է»:

Armenia’s Defense Minister Talks Big While Soldiers Are Slaughtered in the Army, Parents of Dead Conscript Say
It will be a year in two months since Arsen Mkhitaryan, a 20-year-old conscript of Armenia’s armed forces, was found dead with a single gunshot wound through his chin in a fighting position of a Tavush military unit. The investigation into the soldier’s death - which was quickly ruled a suicide by Armenia’s military authorities - has dragged on for nearly a year, and Mkhitaryan’s parents have become irrevocably convinced that their son was in fact killed and that “high-ranking army officials are trying to hide the traces of the murder.” Their suspicions, according to the Mkhitaryans, are more than justified: the fatal bullet has not been found, there are no fingerprints on the weapon, and there is a rumor circulating that Arsen was being harassed in the military unit; and what’s more, after their last conversation with Epress.am, the Mkhitaryans were “advised” by officials not to talk to the media.
“It’s the cruelest pain imaginable… We pretend to be strong, we fight… What for? I’ve lost a son; I shouldn’t also have to fight for and demand justice. I remember seeing those poor mothers being brutally thrown to the ground and dragged by and thinking how one could send a son to the army in this country… But then we told ourselves that we would look after our son, that we would be able to protect him; we couldn’t have imagined that the reality would turn out to be this cruel,” the grieving mother, Lusine Mkhitaryan, says, urging all parents to at all costs avoid sending their sons to the army. “And if they don’t have such an opportunity, then they should demand from the very beginning that assume full responsible for the life of their child.”
According to the Mkhitaryans, the "protracted and deceitful" preliminary investigation into their son’s death has made the speeches of the Armenian Minister of Defense untrustworthy: “Vigen Sargsyan is a great orator; he likes to talk big, while are being slaughtered in the army.”
The parents have been particularly outraged by unit commander Samvel Minasyan’s claims that Arsen committed suicide because of problems in the family. Meanwhile, the Mkhitaryans have a number of unanswered questions in connection with the suicide version. They have learned that on the day of the incident, July 3 2016, along with Arsen there were other soldiers in the fighting position who now unanimously say that they do not know anything and did not hear any gunshots. After his son’s death, however, Artur Mkhitaryan went to the fighting position where in his presence a test was conducted to find out whether the other soldiers would have been able to hear the gunshot from their positions.
“They shot blanks, and although the sound was quiet, it was still clearly audible, These soldiers, meanwhile, insist that they did not hear anything,” Mkhitaryan tells Epress.am. The man, however, is convinced that his hearing the test gunshots will be given no importance in terms of the investigation: “They will still do whatever they want. No matter what you say you heard - it’s all in their hands.”
Investigators have told the parents that Arsen was shot from his own service weapon, but they have failed to find any fingerprints thereon: “They say there are no fingerprints suitable for comparison. How can there be no prints on ? It can only mean that they have been wiped away.”
According to the mother, the prosecutor has explained the absence of the prints on the weapon in the following way; “He says to me, ‘Let’s take these glasses, for example; they are mine, right? I touch them constantly, I put them on and take them off… But my fingerprints do not remain on them. However, if you were to touch them, yours would definitely be on them.’ What kind of gibberish is this?”
The bullet which killed Arsen has not been found either; “They say the bullet exited his body and disappeared, but the shell was still lying there. What nonsense! You can shoot a shell in Germany, then bring it here and say ‘This is the one!’,” the mother argues.
The Mkhitaryans recall that when their son was only drafted into the army, he “ended up in a bad troop,” and the family tried their best to transfer Arsen to a different unit. “He was doing all the work. He would say to me, ‘Mom, I don’t even know what to call this - army service or an overseas job?’ They take the kids to this horrible place, make them do all the hard work, and the poor kid sees no other way than to beg his parents to get him transferred to a different unit,” Lusine Mkhitaryan says.
In an attempt to somehow better their son’s condition, the Mkhitaryans turned to their acquaintance Vahan Yayloyan, a colonel from the Meghri military unit, who promised to ensure that Arsen was transferred to a better troop. To make this possible, though, Yayloyan told the parents, he had to give some money to Arsen’s commander Georgi.
“Yayloyan came to our house and wrote down his passport details. I personally went to the bank and transferred 700 dollars to him - I have all the receipts. But Yayloyan never gave this money to the commander; turns out they were on such good terms that he agreed to organize the transfer without any money,” the mother says. After Arsen’s death, she continues, the commander tearfully told her husband that he hadn’t even been offered any money by Yayloyan.
The parents are convinced that their son would still be alive had the money envisaged for his transfer been used for its intended purpose: “The commander would have looked after Arsen like his own son .”
At the end of our conversation, Lusine Mkhitaryan admitted that the family no longer felt safe in Armenia and said: “If someone from our family gets hurt, you can be sure it’s doing.”