Շիրակի մարզի գյուղերը բողոքում են համայնքների խոշորացման դեմ
Շիրակի մարզի Ջրառատ և Բասեն համայնքների բնակիչները բողոքում են համայնքային խոշորացման դեմ։ Նրանց խոսքով՝ Կառավարության առաջ քաշած ծրագիրը ոչ միայն չի լուծի համայնքի խնդիրները, այլև դրանք ավելի աչքաթող կարվեն դրանք։ Խոշորացման դեմ բողոքող բնակիչները մտադիր են հանդիպել անգամ վարչապետ Կարեն Կարապետյանին։ Մարզային
ներկայացրել է բնակիչների մտահոգությունները։
«Մեծական խոսք է՝ ամեն մարդ կրակը պետք է իր բաղաջի տակը կքաշի։ Կյանքում մեծ համայնքները չեն մտածի փոքրերի մասին։ Առաջնահերթ կմտածեն իրենց մասին, նոր մեր մասին», -տեսանյութում պատմում է Ջրառատի բնակիչներից մեկը։
Գյուղացիների խոսքով՝ ավելի հարուստ համայնքներն իրենց համայնքային բյուջեից ջրառատցիներին բաժին չեն հանի, իսկ իրենց գյուղը այդքան չունի «որ նրանց փոխարենը տա։ Մենք ուզում ենք՝ մեր համայնքով մնալ, մեր յուղով տապակվենք։ Ջրառատցու խնդիրները, միայն ջրառատցիները կհասկանան»։
Ջրառատցիները խոշորացման վատ փորձն արդեն ունեն։ Տասնամյակներ առաջ իրենց գյուղին միացված հարևան համայնքի տեղն էլ չի երևում։
«Մեր գյուղից վերև էլի գյուղ է եղել, կոչվել է Խանվալի, 53 թվականի Կառավարության որոշմամբ միացվել է մեր գյուղին։ Արդեն 56 թվականին այդտեղ ո՛չ բնակիչ է եղել, ո՛չ շինություն», -նշել է բնակիչներից մեկը։
Միավորման մասին չեն ուզում լսել նաև Բասենում․ «Համայնքով քննարկել ենք, մենք չենք ուզում խոշորացում էղնի»։
Բասենի համայնքապետ Համլետ Պետրոսյանի խոսքով՝ օրինակելի չէ խոշորացված համայնքների նախադեպը, դրական տեղաշարժ չկա։
Նշենք, որ 1000 բնակիչ ունեցող Ջրառատը և 1650 բնակիչ ունեցող Բասենն ըստ ծրագրի միանալու են 9000 բնակիչ ունեցող Ախուրյանին։

Села Ширакской области против увеличения общин
Увеличением общин недовольны жители сел Джрарат и Басен Ширакской области Армении. По их словам, программа правительства не только не решит проблем общины, а их совершенно упустят из виду. Протестующие против увеличения общин намерены добиться встречи с премьером Кареном Карапетяном. Региональная телекомпания
рассказала об опасениях местных жителей.
«Никогда крупные общины не станут ратовать за маленькие. В первую очередь будут думать о себе, потом – о нас», - на видео телекомпании рассказывает один из джраратцев.
По словам сельчан, общины побогаче не станут делиться с ними бюджетными средствами, а их село не может ничего предложить взамен. Джрарат уже имеет подобный неудачный опыт: много лет назад к селу присоединили соседнюю общину, которой и след простыл.
«Выше нашего было еще одно село - Ханвали. Решением правительства 53 года присоединили к нашему. Уже в 56-ом там не было ни жителей, ни построек», - говорят они.
В Басене также не хотят слышать об увеличении: «Обсудили всей общиной: мы не хотим».
Глава сельской администрации Гамлет Петросян не считает образцовым прецедент увеличения общин. Положительных сдвигов он не видит.
Согласно программе, Джрарат с населением 1000 человек и Басен с 1650 жителями должны присоединить к Ахуряну с 9000-тысячным населением.