Աշտարակում դասադուլ են անում՝ վթարային դպրոցը նորոգելու պահանջով
Աշտարակի Վարդգես Պետրոսյանի անվան հիմնական դպրոցի ծնողկոմիտեն անժամկետ դասադուլ է հայտարարել՝ պահանջելով հիմնանորոգել դպրոցի շենքը։ Դասադուլին միացել է նաև մանկավարժական անձնակազմը՝ տնօրենի գլխավորությամբ։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է դպրոցի Հայոց եկեղեցու պատմության ուսուցիչ Անահիտ Իսպիրյանը։
Նա պատմել է, որ 60֊ից ավել տարի առաջ կառուցված դպրոցի շենքն այսօր վթարային է և հիմնանորոգման կարիք ունի։
Բացի դրանից, 200 աշակերտի համար նախատեսված շենքն այսօր ունի մոտ 602 աշակերտ։ Աշակերտների մեծ թիվը կապված է նրա հետ, որ դա տարածաշրջանի միակ հիմնական դպրոցն է։
«1-ին և 2-րդ յուրաքանչյուր դասարանում սովորում է 38 աշակերտ, որը նորմայից բարձր է», -ասել է Իսպիրյանը։
Դպրոցի վերանորոգման խոստումներ չինովնիկները միշտ տալիս են․ անգամ նամակ են ուղարկել նախագահ Սերժ Սարգսյանին, սակայն այն անպատասխան է մնացել։
Իսպիրյանը նշել է, որ այս պահին դպրոցում է ԿԳ նախարարության ներկայացուցիչը և Արագածոտնի մարզպետարանի համապատասխան բաժնի ներկայացուցիչը։
«Խոստումներ միշտ են տալիս, բայց մեզ փաստ է պետք», -նշել է Իսպիրյանը՝ ընդգծելով, որ ռեալ քայլեր են ակնկալում։

В армянском городе проводится забастовка с требованием ремонта школы
Родительский комитет основной школы им. Вардгеса Петросяна в городе Аштарак (Арагацотнская область Армении) объявил бессрочную забастовку, требуя провести капитальный ремонт здания. Акцию поддержал и педагогический персонал во главе с директором. Об этом Epress.am сообщила Анаит Испирян, педагог истории армянской церкви.
По словам собеседницы, построенная более 60-ти лет назад школа – аварийная и нуждается в капитальном ремонте. Кроме того, в здании, рассчитанном на 200 учеников, учатся более 602 детей, так как это единственная школа в регионе.
«В каждом первом и втором классах по 38 детей, это больше нормы», - говорит Испирян. Обещания отремонтировать здание поступают от чиновников постоянно. Сотрудники даже написали письмо президенту, которое, однако, осталось без ответа.
26 сентября школу посетили представители министерства образования и науки и соответствующего отдела районной администрации.
«Обещания дают всегда, но нам нужны факты», - заявила Испирян, отметив, что школа надеется на реальные действия.