Հայաստանում հղիության արհեստական ընդհատումը ոչ բոլոր կանանց է հասանելի
ՀՀ Կառավարության 2015 թվականի որոշման համաձայն՝ մինչև հղիության արհեստական ընդհատում անելը, կնոջը տալիս են 3 օր սպասելաժամանակ։ Ոլորտի փորձագետների կարծիքով՝ դա մի շարք խնդիրներ է ստեղծում հատկապես գյուղաբնակ կանանց համար, որի պատճառով էլ նրանք հաճախ դիմում են տնային աբորտների։ Այս մասին «Մեդիա կենտրոն»-ում կազմակերպված քննարկման ժամանակ ասել է «Կանանց ռեսուրսային կենտրոն» ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Անուշ Պողոսյանը։
Չնայած մինչև 12 շաբաթական շրջանում հղիության ընդհատման մասին օրենքի առկայությանը, այնուամենայնիվ, ըստ բանախոսի, այն հայաստանյան շատ կանանց համար մնում է անհասանելի։
«Անցած ամառ քայլարշավ էինք անցկացրել Գեղարքունիքում։ Մի կին պատմում էր, որ քանի որ իրենց գյուղում հղիության արհեստական ընդհատումներ չէին իրականացնում, ինքը գնացել է կողքի քաղաք։ Այնտեղ նրան ասել են՝ գնա և երեք օրից հետո վերադարձիր։ Բայց քանի որ առատ ձյուն էր եկել և ճանապարհները փակ են եղել, նա միայն 2 շաբաթ անց էր գնացել։ Սակայն նրան ասել էին, որ արդեն ժամկետն անցել է, և չեն կարող հղիության արհեստական ընդհատում անել»։ Պողոսյանի խոսքով՝ կինը դիմել է տնային աբորտի, որը կարող է շատ անդառնալի հետևանքներ ունենալ։
Գյուղաբնակ կանանց համար խնդիր է ստեղծում նաև այն հանգամանքը, որ գյուղերում կա՛մ չկան դեղատներ, որտեղից կարելի է հակաբեղմնավորիչ միջոցներ գնել, կա՛մ եղած դեղատներում դրանք բացակայում են։
Հղիության ընդատումից առաջ տրվող 3-օրյա ժամկետը, գուցե, այնքան էլ նպատակահարմար չէ, կարծում է հանդիպման բանախոսներից «Իրավունքի զարգացման կենտրոն» ՀԿ նախագահ Վիոլետա Զոփունյանը․ «Նպատակահարմար կլիներ, եթե հենց այդ պահին բժիշկը կնոջից տեղեկանար, թե նա արդյոք կարիք ունի՞ եռօրյա ժամկետ վերջնական որոշում կայացնելու համար, թե ոչ։ Եթե հղիության արհեստական ընդհատումը դիտարկում ենք որպես կնոջ իրավունք, այն պետք է իրականացվի առանց որևէ լրացուցիչ նախապայմանի։ Իրավունքը իրացնելու խոչընդոտներ, դժվարություններ չպետք է ստեղծվեն»։
Նշենք, որ 2011 թվականից սկսած սեպտեմբերի 28-ը հղիության արհեստական ապահով ընդհատման և հասանելիության միջազգային օրն է։ Հղիության արհեստական ընդհատումն արգելվում է մի շարք աֆրիկյան երկրներում, որի պատճառով միլիոնավոր կանայք դիմում են հղիության տնային պայմաններում ընդհատմանը, և շատ հաճախ դա նրանց կյանք է արժենում։ Վերջին շրջանում մի շարք եվրոպական երկրներում և ԱՄՆ-ի մի շարք նահանգներում փորձում են առաջ տանել հղիության արհեստական ընդհատման մասին արգելող օրենք, որի դեմ մեծ շարժում է սկսել։

Abortion Not Accessible to Many Armenian Women
By an Armenian Government decision from 2015, before undergoing an abortion, a woman is given a three-day period for consideration. According to experts in the sphere, this creates a wealth of problems particularly for women from rural communities and forces them to resort to abortions at home, Anush Poghosyan, a representative of the Women's Resource Center NGO, said at a press conference in Yerevan on Thursday, September 28.
Despite the existence of a law permitting abortion before the 12-week period, this procedure still remains inaccessible for many Armenian women, Poghosyan added: “Last summer we organized a tour to Gegharkunik province. A woman told us that she had to go to a neighboring town to get an abortion because the procedure is not conducted in their village. There she was told to leave and return in 3 days. But because of heavy snow and blocked roads, she went back only in 2 weeks. She was told then that the term had already expired and that they could not carry out the abortion.” According to the expert, the woman had to resort to a home abortion, “which may lead to irreparable consequences.”
Giving women a three-day period before the termination of pregnancy might, after all, be inexpedient, Violeta Zopunyan, chairman of the Center for Rights Development NGO, believes: “It would be advisable for the doctor to try to immediately find out whether the woman needed this period for making a final decision. If abortion is considered a woman's right, it must be carried out without any preconditions. Women should not have to have any obstructions or difficulties when exercising their right.”