Հայաստանում հղիության արհեստական ընդհատումը ոչ բոլոր կանանց է հասանելի
ՀՀ Կառավարության 2015 թվականի որոշման համաձայն՝ մինչև հղիության արհեստական ընդհատում անելը, կնոջը տալիս են 3 օր սպասելաժամանակ։ Ոլորտի փորձագետների կարծիքով՝ դա մի շարք խնդիրներ է ստեղծում հատկապես գյուղաբնակ կանանց համար, որի պատճառով էլ նրանք հաճախ դիմում են տնային աբորտների։ Այս մասին «Մեդիա կենտրոն»-ում կազմակերպված քննարկման ժամանակ ասել է «Կանանց ռեսուրսային կենտրոն» ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Անուշ Պողոսյանը։
Չնայած մինչև 12 շաբաթական շրջանում հղիության ընդհատման մասին օրենքի առկայությանը, այնուամենայնիվ, ըստ բանախոսի, այն հայաստանյան շատ կանանց համար մնում է անհասանելի։
«Անցած ամառ քայլարշավ էինք անցկացրել Գեղարքունիքում։ Մի կին պատմում էր, որ քանի որ իրենց գյուղում հղիության արհեստական ընդհատումներ չէին իրականացնում, ինքը գնացել է կողքի քաղաք։ Այնտեղ նրան ասել են՝ գնա և երեք օրից հետո վերադարձիր։ Բայց քանի որ առատ ձյուն էր եկել և ճանապարհները փակ են եղել, նա միայն 2 շաբաթ անց էր գնացել։ Սակայն նրան ասել էին, որ արդեն ժամկետն անցել է, և չեն կարող հղիության արհեստական ընդհատում անել»։ Պողոսյանի խոսքով՝ կինը դիմել է տնային աբորտի, որը կարող է շատ անդառնալի հետևանքներ ունենալ։
Գյուղաբնակ կանանց համար խնդիր է ստեղծում նաև այն հանգամանքը, որ գյուղերում կա՛մ չկան դեղատներ, որտեղից կարելի է հակաբեղմնավորիչ միջոցներ գնել, կա՛մ եղած դեղատներում դրանք բացակայում են։
Հղիության ընդատումից առաջ տրվող 3-օրյա ժամկետը, գուցե, այնքան էլ նպատակահարմար չէ, կարծում է հանդիպման բանախոսներից «Իրավունքի զարգացման կենտրոն» ՀԿ նախագահ Վիոլետա Զոփունյանը․ «Նպատակահարմար կլիներ, եթե հենց այդ պահին բժիշկը կնոջից տեղեկանար, թե նա արդյոք կարիք ունի՞ եռօրյա ժամկետ վերջնական որոշում կայացնելու համար, թե ոչ։ Եթե հղիության արհեստական ընդհատումը դիտարկում ենք որպես կնոջ իրավունք, այն պետք է իրականացվի առանց որևէ լրացուցիչ նախապայմանի։ Իրավունքը իրացնելու խոչընդոտներ, դժվարություններ չպետք է ստեղծվեն»։
Նշենք, որ 2011 թվականից սկսած սեպտեմբերի 28-ը հղիության արհեստական ապահով ընդհատման և հասանելիության միջազգային օրն է։ Հղիության արհեստական ընդհատումն արգելվում է մի շարք աֆրիկյան երկրներում, որի պատճառով միլիոնավոր կանայք դիմում են հղիության տնային պայմաններում ընդհատմանը, և շատ հաճախ դա նրանց կյանք է արժենում։ Վերջին շրջանում մի շարք եվրոպական երկրներում և ԱՄՆ-ի մի շարք նահանգներում փորձում են առաջ տանել հղիության արհեստական ընդհատման մասին արգելող օրենք, որի դեմ մեծ շարժում է սկսել։

Не всем армянским женщинам доступно искусственное прерывание беременности
Решением правительства Армении от 2015 года, до проведения искусственного прерывания беременности женщине предоставляют трехдневный срок на обдумывание. По мнению экспертов сферы, это создает ряд проблем особенно для женщин из сельских общин, что вынуждает их делать аборты в домашних условиях. Об этом на пресс-конференции в Ереване в четверг, 28 сентября, заявила представитель общественной организации «Женский ресурсный центр» Ануш Погосян.
Несмотря на наличие закона, разрешающего аборты до 12-недельного срока, эта процедура остается недоступной для многих армянских женщин: «Прошлым летом мы организовали пеший ход в Гегаркуникскую область. Одна женщина рассказала, что отправилась в соседний город, так как в их селе эту процедуру не проводят. Там ей сказали прийти через 3 дня. Но из-за обильного снегопада и закрытых дорог она пошла только через 2 недели. Ей сказали, что срок уже истек и сделать искусственное прерывание беременности они не могут». По словам Погосян, женщина прибегла к аборту в домашних условиях, что может привести к непоправимым последствиям.
Отсутствие аптек, где можно было бы купить противозачаточные средства, или отсутствие в них необходимых медикаментов также является проблемой для сельских женщин.
Предоставление трехдневного срока до прерывания беременности можно считать нецелесообразным, говорит председатель общественной организации «Центр развития права» Виолетта Зопунян: «Было бы целесообразно, если бы врач тут же узнал у женщины, нужен ли ей этот срок для принятия окончательного решения. Если искусственное прерывание беременности рассматривать в качестве права женщины, его необходимо проводить без каких-либо предварительных условий. Нельзя чинить препятствия, создавать сложности на пути реализации права».
С 2011 года 28 сентября считается международным днем безопасного аборта. В ряде африканских стран искусственное прерывание беременности запрещено, и миллионы женщин делают аборты в домашних условиях, что зачастую стоит им жизни. В течение последних лет во многих европейских странах и американских штатах пытаются продвигать закон, запрещающий аборты, против которого началась масштабная кампания.