20 տարի ծառայելու պայմանով՝ սպաներին մատչելի բնակարաններ կվաճառեն
Ռազմական մասնագիտությունների գրավչությունը մեծացնելու հիմնավորմամբ՝ Պաշտպանության նախարարությունը բնակարան ձեռք բերելու նոր ծրագիր է առաջարկում սպաներին, ովքեր կպարտավորվեն 20 տարի մնալ ծառայության մեջ։ Այսօր Ազգային ժողովում Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը հայտարարել է, որ մինչ օրս անվճար բնակարան ստանալու համար կարող էին դիմել միայն այն սպաները, ում բնակարային պայմանները շատ վատ էին, սպաները հերթագրվում էին և տարիներով մնում անվճար բնակարան ստանալու հերթի մեջ։ Այժմ, ըստ նախարարության նոր ծրագրի, սպայի համար բնակարանի տեր դառնալը 3 տարվա պատմություն է լինելու։
«Շատ կոպիտ հաշվարկով այս ծրագրի գրանցումից հետո սպայի համար բնակարան ստանալը լինելու է երեք տարվա խնդիր։ Այդ բնակարանի համար վճարելու է միայն մայր գումարը, ընդ որում՝ որոշակի զեղչով՝ 20 տարիների ընթացքում։ Այսինքն ամսական 60-70 հազար դրամ, 3-րդ տարում կունենա բնակարան։ Ընդ որում՝ եթե սպան ծառայում է սահմանագծում, և ստանում է ծառայողական բնակարան, Երևանում ստացած բնակարանը հանգիստ կարող է տալ վարձով և 60-70 հազարը կարող է վճարել ոչ թե իր գրպանից, այլ վարձավճարից։ Իհարկե, կարևոր պայմանը 20 տարի ծառայության պարտավորությունն է»,֊ ասել է Վիգեն Սարգսյանը։
Այս ծրագիրը դեռ քննարկվում է, վերջնական տարբերակը պատրաստ կլինի նոյեմբերին։ Պաշտպանության նախարարը հայտարարել է նաև, որ սպաների համար մշակվում է կուտակային կենսաթոշակի մեխանիզմ։
«Ծառայության ընթացքում սպան կարող է իր թոշակը կուտակել և 65 տարեկանում սպայի թոշակը լինելու է հավասար իր պաշտոնում աշխատող սպայի աշխատավարձին», ֊ ասել է նա։
Զինված ուժերում ծառայության հանդեպ գրավչությունը մեծացնելու համար ՊՆ֊ն ավելի վաղ առաջարկել էր «Ես եմ» և «Պատիվ ունեմ» ծրագրերը։
«Ես եմ» ծրագրով մարտական հերթապահություն անցկացնելու մասին պայմանագիր կնքած զինծառայողներին 3 տարի ծառայելուց հետո կփոխանցվի 5 մլն ՀՀ դրամ, որը պետք է օգտագործվի ՊՆ սահմանած մի քանի նպատակներով։

Armenia’s Defense Ministry Promises Low-Price Apartments to Officers Who Agree to Serve for 20 Years
To make military professions more appealing to the public,  Armenia’s Ministry of Defense is offering a new housing acquisition program to officers who will pledge to remain in military service for 20 years. Defense Minister Vigen Sargsyan announced at the National Assembly on Wednesday that to date free apartments were only available to officers with a really dire housing situation; the officers would get on the list and for an apartment for years, he added. According to the ministry’s new program, meanwhile, officers not have to wait for more than 3 years to get an apartment.
“According to our very rough estimates, it will take three years at most for the officers to get an apartment. They will have to pay only 60-70 thousand drams per month for 20 years, and by the third year, they’ll have their apartments. Moreover, if officers serve on the front-line and live in apartments given to them by the military, then they will be free to rent out the new Yerevan apartment and pay the AMD 60-70 thousand from the rent money. Of course, the main condition is their commitment to a 20-year service,” Sargsyan said., adding that the final draft of the program will be ready in November.