Այլընտրանքային ծառայությունը չպետք է տնօրինեն զինվորականները․ ՄԻԵԴ֊ի վճիռը Հայաստանի դեմ
Հայաստանում զինվորական ծառայության փոխարեն առաջարկվող այլընտրանքային ծառայությունը քաղաքացիական բնույթ չի կրում, քանի որ այն վերահսկվում է զինվորական ղեկավարության կողմից, իսկ այլընտրանքային ծառայողները ևս՝ զինվորական կարգապահության և պատիժների են ենթարկվում։ Այս հիմքով «Եհովայի վկաներ» կրոնական կազմակերպության 4 անդամներ հրաժարվել են անցնել այլընտրանքային ծառայության, և մեղադրվել են զինվորական ծառայությունից խուսափելու համար, դատապարտվել 2.5 տարի ազատազրկման։ Քաղաքացիներն Արթուր Ադյանը, Գարեգին Ավետիսյանը, Հարություն Խաչատրյանը և Վահագն Մարգարյանը դիմել են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ գանգատվելով, որ Հայաստանը խախտել է իրենց մտքի, կրոնի, խղճի ազատության իրավունքը։
ՄԻԵԴ֊ը հրապարակած վճռում նշում է, որ այլընտրանքային ծառայության ինստիտուտները, իրոք, անկախ չեն զինվորական ղեկավարությունից և դրան են ենթարկվում, և փաստորեն տարանջատումը բավարար չէ։
Սրա մասին է վկայում նաև Եվրոպական հանձնաժողով՝ Հայաստանում անցկացրած՝ ռասիզմի և անհանդուրժողականության վերաբերյալ ուսումնասիրությունները։
Միջազգային դատարանը պարտավորեցրել է Հայաստանին դիմումատուների խախտված իրավունքների դիմաց վճարել 12.000 եվրո փոխհատուցում։
Նշենք, որ վերոնշյալ անձինք համաներմամբ ազատ են արձակվել բանտից 2013 թվականին՝ ավելի քան 2 տարի այնտեղ անցկացնելուց հետո, իսկ «Այլընտրանքային ծառայության մասին» օրենքը նույն թվականին փոփոխությունների է ենթարկվել։

Армения заплатит свидетелям Иеговы, осужденным за отказ служить в армии
Предлагаемая в Армении вместо военной альтернативная служба не носит гражданского характера, так как контролируется военным руководством, а альтернативные военнослужащие также подчинены военной дисциплине и подвергаются наказаниям. В связи с этим четверо членов религиозной организации «Свидетели Иеговы» отказались от альтернативной службы и были обвинены в уклонении от военной службы. Их приговорили к 2.5 годам тюрьмы. Артур Адян, Гарегин Аветисян, Арутюн Хачатрян и Ваагн Маргарян обратились в Европейский суд по правам человека на основании нарушения Арменией их права на свободу мысли, религии, совести.
Согласно вердикту ЕСПЧ, институты альтернативной службы, действительно, зависимы от военного руководства, подчиняются ему и фактически разобщения недостаточно. Об этом также свидетельствуют исследования расизма и нетерпимости, проведенные в Армении Европейской комиссией.
Международный суд обязал Армению выплатить заявителям компенсацию в размере 12 000 евро за нарушение прав. Всех четверых освободили по амнистии в 2013-ом. Они отсидели более двух лет. В том же году в закон «Об альтернативной службе» были внесены поправки.