Լրագրողի մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու համար 3 անձի մեղադրանք է առաջադրվել
Վայոց Ձորում Armday.am լրատվական կայքի լրագրող Փայլակ Ֆահրադյանի մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու համար հոկտեմբերի 19֊ին մեղադրանք է առաջադրվել 3 անձի ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը կամ նրան տեղեկություններ տարածելուն կամ տարածելուց հրաժարվելուն հարկադրելը): Այս մասին հայտնում է ՀՀ Քննչական կոմիտեն։
Հոկտեմբերի 7-ին Վայոց Ձորի Շատին գյուղ՝ բժշկական կենտրոնի տնօրեն Զոյա Մարտիրոսյանի հետ հարցազրույցի համար մեկնած լրագրողը տնօրենի հետ հանդիպել է կենտրոնի մասնաշենքում։ Հարցազրույցին ներկա է գտնվել նաև տնօրենի քույրը, ով աշխատում է նույն կենտրոնում որպես ընտանեկան բժիշկ։ Մասնաշենքում է գտնվել նաև վերջինիս ամուսինը՝ Քարագլուխ համայնքի ղեկավարը։
Հարցազրույցի ընթացքում լրագրողը Մարտիրոսյանին հարցեր է ուղղել նաև որոշակի գումարի դիմաց բժշկական տեղեկանքներ տրամադրելու վերաբերյալ, ինչը վրդովվեցրել է տնօրենին:
«Քննության տվյալներով՝ վերջինս քրոջ հետ միասին պահանջել է ջնջել հարցազրույցի տեսաձայնագրությունը և կանչել մոտակայքում գտնվող համայնքի ղեկավարին, որպեսզի թույլ չտան լրագրողին հեռանալ՝ նախքան հարցազրույցի ձայնագրությունը ջնջելու մասին իրենց պահանջը կատարելը՝ այդպիսով խոչընդոտելով լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը», ֊ նշում է ՀՀ Քննչական կոմիտեն:

Директора медцентра и главу армянского села обвиняют в воспрепятствовании работе журналиста
За препятствование в Вайоцдзорской области профессиональной деятельности корреспондента Armtoday.am Пайлака Фахрадяна троим предъявлено обвинение по статье «Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста», сообщает Следственный комитет Армении.
7 октября журналист отправился на встречу с директором местного медцентра Зоей Мартиросян. Встреча проходила в филиале Центра. На интервью присутствовала и сестра директора, которая работает здесь семейным врачом. В филиале находился и супруг последней, глава сельской администрации Караглух.
В ходе интервью Фахрадян, в частности, задал вопрос о необходимости платить за выдачу некоторых медицинских справок, что не понравилось директору.
«По данным следствия, сестры потребовали стереть запись интервью, позвали находившегося неподалеку главу общины, чтобы не дать журналисту уйти, пока не будет выполнено их требование, тем самым воспрепятствовав его законной профессиональной деятельности», - говорится в официальном сообщении.