Մսավաճառները դժգոհ են սպանդանոցներից, բայց վարչապետի ազգականի նախագծի դեմ չեն բողոքի
Կառավարությունն առաջարկում է սպանդանոցային մորթը դարձնել պարտադիր, ոչ սպանդանոցային եղանակով մորթի ենթարկված կենդանական ծագման միսը շուկայում շրջանառելն արգելել։ Օրենքը խախտած ֆիզիկական անձանց առաջարկվում է տուգանել 20 հազար դրամի չափով, պաշտոնատար անձանց՝ 100 հազար դրամով։ Օրենսդրական փոփոխություններն այսօր Ազգային ժողովում ներկայացրել է ՀՀ Գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերիքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Իշխան Կարապետյանը։
«Կներդրվի պարտադիր պահանջ, ինչպես նաև կենդանական ծագման մթերքի մակնշման մեջ կլինի սպանդանոցի վերաբերյալ տեղեկակտվություն ներառելու պահանջ՝ սպանդանոցի անվանումը, սպանդի ամսաթիվը»,֊ ասել է Կարապետյանը։
Պաշտոնյան նշել է, որ այս պահին Հայաստանում գործում է 8 սպանդանոց, իսկ օրենքի ընդունումից հետո կկառուցվեն ու կգործեն մոտ 40-ը։
Epress.am֊ը զրուցել է մսի մանրածախ վաճառքով զբաղվող անձանց հետ, որոնք կիսվել են իրենց մտահոգություններով, սակայն խնդրել են չհրապարակել իրենց անունները։ Նրանց կարծիքով՝ սպանդանոցների ստեղծումը նոր թանկացումներ է բերելու մսի շուկայում։
«Այս վերջին թանկացումներն էլ արհեստական էին, ասում են՝ խոտ չկար, կամ արտահանումն էր շատ։ Ո՞նց եղավ, որ այս աղմուկից հետո էլի իջան գները։ Իրենք կոռուպցիան կառավարելով՝ թանկացնում֊էժանացնում են։ Այս թանկացումներն արվեցին, որ մարդիկ անասուները չմորթեն մինչև կլինեն սպանդանոցները՝ իրենց սպանդանոցները, բնականաբար»,֊ ասել է միս վաճառողներից մեկը։
Նա նշել է նաև, որ իրենք մի քանի ընկերներով դիմել են սպանդանոց կառուցելու համար, իրենց գյուղնախարարությունում մերժել են թույլտվություն տալ՝ ասելով, որ հայտ ներկայացնողը պետք է ունենա 100 հազար դոլար արժողությամբ գույք։
Մսի վաճառքով զբաղվողներից մեկն ասել է, որ իրենք չեն պատրաստվում որևէ կերպ բողոքել նոր օրենքի դեմ։
«Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Իշխան Կարապետյանը վարչապետ Կարեն Կարապետյանի քրոջ փեսան է։ Պարզ չէ՞, որ մեր բողոքելն անիմաստ է»,֊ ասել է նա։
«Սպանդանոցներ կան Ռուսաստանում, բայց էլի պարտադիր չի, ուղղակի գները նորմալ է, մարդիկ օգտվում են այդ ծառայություններից։ Կուզեն, չեն օգտվի։ էդ ինչ անասնապահություն, ինչ գյուղատնտեսություն ունի Հայաստանը, որ սպանդանոցները դարձնում է պարտադիր»,֊ ասել է մեկ այլ վաճառող։
Նա ընդգծել է, որ սպանդանոցների պարտադիր լինելու դեպքում փոքր բիզնեսով զբաղվողները կվերանան։
«Այստեղ մեկը թոք է վաճառում, մեկը կաշի, մեկը՝ լեզու։ Ռեստորանները մեր տեղը գիտեն, գալիս, մեզնից են առնում՝ մի քիչ էժան է, քան սուպերմարկետներում։ Սպանդանոցը լինի, միանգամից սպանդանոցից կառնեն՝ էդ ամեն տեսակի միսը՝ մեկ տեղից», ֊ ասել է մսավաճառը։

В Армении запретят забивать скот самостоятельно. Мясники недовольны, но жаловаться бесполезно
Правительство Армении предлагает запретить оборот мяса животных, забитых вне скотобойен. Нарушителей ждет штраф от 20 тысяч до 100 тысяч драмов (примерно 40-200 долларов). Мелкие торговцы жалуются на монополизацию сферы и родственные связи чиновников от сферы с премьером.
Соответствующий закон представил в парламенте начальник Службы безопасности продуктов питания министерства сельского хозяйства Ишхан Карапетян. По словам чиновника, сегодня в стране действуют 8 скотобойен, а после принятия закона их количество увеличится до 40. Сомневаться в принятии закона депутатами не приходится, поскольку парламент нынешнего (как и предыдущего) созывов, укомплектованный подавляющим республиканским большинством и лояльными к нему фракциями, в обязательном порядке утверждает законопроекты кабинета министров.
В беседе с Epress.am мелкие продавцы мяса сказали, что новый закон неминуемо приведет к росту цен. “Недавнее подорожание организовали искусственно: они говорят, что не хватало сена и вырос экспорт. Но как тогда цены снизились после шума вокруг этого вопроса? Это они повышают и понижают, контролируя коррупцию. Они подняли цены,чтобы люди не забивали, пока не появятся скотобойни, которые конечно же принадлежат им же”, - на условиях анонимности сказал один из мясников городского рынка.
Он и еще несколько продавцов обратились в министерство за разрешением строительства собственной скотобойни. Отказ был мотивирован тем, что заявитель должен предъявить оборудование на 100 тысяч долларов.
Другой мясник сказал, что они не собираются протестовать против нового закона: “Начальник государственной службы безопасности продуктов питания приходится зятем сестре премьер-министра Карена Карапетяна. Ясно ведь, что протестовать бесполезно”.
“В России тоже имеются скотобойни, но там никого не обязывают. Когда цены нормальные, то люди сами пользуются услугами скотобоен. Или не пользуются. А какие в Армении масштабы скотоводчества и сельского хозяйства, что скотобойни делают обязательными”, - сказал третий продавец мяса.
По его словам, новый закон прекратит существование мелкого бизнеса в этой сфере. “Тут кто-то продает легкие, другой – кожу, третий – язык. У нас отавариваются повара – тут немного дешевле, чем в супермаркетах. Будут скотобойни, и они станут покупать сразу оттуда”.