«Մեր ոսկին մեր բնությունն է»․ Լոռու 5 համայնքների բնակիչները տապալել են հանքի բացման լսումները
Լոռու մարզի 5 գյուղերի բնակիչներ այսօր բողոքի ակցիա են կազմակերպել իրենց հարևանությամբ ոսկու և բազմամետաղի հանքավայրը շահագործելու ծրագրի դեմ։ Այսօր Մղարթ համայնքի կենտրոնում պետք է կայանային հանրային լսումներ․ հանքարդյունաբերական «Միռամ» ՍՊԸ-ն պետք է ներկայացներ իր ծրագիրը։ Ադվին, Մղարթ, Արևածագ, Այգեհատ և Օձուն գյուղերի բնակիչները թույլ չեն տվել, որ լսումները կայանան՝ փակելով մուտքը դեպի քննարկման դահլիճ։
Բնակիչները պաստառներ ունեին՝ «Մեր ոսկին մեր բնությունն է», «Հեռու Արդվինից», «Արդվինը հայոց սրբավայր է» գրառումներով։
Բողոքի ակցիայի մասնակիցներից մեկը Epress.am-ին հայտնել է, որ այն բանից հետո, երբ իրենք փակել են քննարկման վայր տանող ճանապարհը, Բնապահպանության նախարարության աշխատակիցները և «Միռամ» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչները փորձել են այլ ճանապահով մոտենալ շենքին, ինչը ևս կանխվել է։
Օձուն համայնքի ղեկավար Արսեն Տիտանյանի հետ բնակիչները կազմել են արձանագրություն, որում գրել են, որ բնակիչները դեմ են Շեկաղբյուրի ծրագրի իրականացմանը։
Գյուղացիների հիմնական մտահոգությունն այն է, որ հանքի շահագործումը կազդի խմելու և ոռոգման ջրի վրա, և իրենք չեն կարողանա զբաղվել գյուղատնտեսությամբ։ «Հենց սկսեցին պայթեցնել, ջրերը կտրվելու են։ Նախկին գյուղապետի հետ ընկել էինք դռնեդուռ․ ո՞վ օգնեց, որ էս գյուղում ջուր քաշենք, ոչ մեկը չօգնեց»,֊ ասել է բնապահպաններից մեկը։

Residents of 5 villages in Armenia’s Lori province today held a demonstration against the exploitation of a gold-polymetallic mine at the mountain Shekaghbyur by MIRAM mining company. A group of villagers from Advin, Mghart, Arevatsag, Aygehat and Odzun blocked the entrance to a building in the center of Mghart, where representatives of MIRAM were to hold a public hearing to present their mining plans.
The demonstrators held placards reading “Nature Is Our Gold,” “Leave Ardvin Alone,” Ardin Is an Armenian Sacred Site.”
One of the protesting villagers said in an interview with Epress.am that upon seeing the blocked entrance, officials from the Ministry of Nature Protection and MIRAM representatives attempted to enter the building through another entrance, which was also prevented by the demonstrators.
One of the villagers’ main concerns is that after the mine is put into operation, their communities will be deprived of drinking and irrigation water, which will inevitably hinder the locals’ agricultural activities. “Water will be cut off once they start blasting. Together with the former village head, we’d in the past go door-to-door, asking for help in providing the village with sufficient water. Who helped us? No one,” of the protesters argued.