Հայաստանցի ֆուտբոլիստը չի ուզում վտանգել կյանքը բանակում․ նա փախստականի կարգավիճակի է սպասում
Անգլիայի Վիթչըրչ քաղաքի բնակիչները ստորագրահավաք են սկսել իրենց ֆուտբոլային ակումբի խաղացող, 23-ամյա Հովիկ Ներսեսյանի համար՝ Անգլիայի կառավարությանը խնդրելով փախստականի կարգավիճակ տալ նրան և թույլ չտալ նրա հարկադիր վերադարձը Հայաստան։
«Հովիկ Ներսեսյանն անկեղծ ու ազնիվ երիտասարդ է և մեր համայնքի մաս է կազմում։ Նրա կյանքը վտանգի տակ կլինի, եթե նրան կացարան չտան և նա վերադառնա Հայաստան, որտեղ նրան կարող են բանտարկել, ենթարկել վատ վերաբերմունքի և հարկադրել 2 տարի ծառայել բանակում։ Նա սոցիալական աջակցության, փողի կամ կացարանի կարիք չունի, ուղղակի հնարավորություն ստանալ կառուցելու կյանք՝ առանց վտանգի», ֊ ասված է ստորագրահավաքի տեքստում։
Հովիկ Ներսեսյանի նկատմամբ Հայաստանի կառավարությունը հետախուզում է հայտարարել, քանի որ նա զինապարտության տարիքում է և, մեկնելով երկրից, խուսափում է զինվորական ծառայությունից։ Հովիկ Ներսեսյանը դիմել է անգլիական դատարան։ Նրա գործը քննվելու է փետրվարի 19-ին։
Ներսեսյանն իր վիճակի վերաբերյալ զրուցել է Shopshire Star պարբերականի հետ։ Նա ասել է, որ Ադրբեջանի հետ պատերազմից հետո, Հայաստանն անգամ ֆուտբոլիստներին է ուղարկում ծառայության։
«Հիմա նրանք հաշվի չեն առնում, որ դու ֆուտբոլիստ ես։ Կառավարությունը տանում է բոլորին, ուղարկում է կռվելու։ Ադրբեջանական լուրերում ես կարդացել եմ, որ հայաստանցի զինվերները մահանում են ամեն օր։ Այստեղ՝ Շրոփշայրում ես ապահով եմ, ինձ դուր է գալիս այստեղ ապրելը։ Հուսով եմ՝ դատարանն ինձ համար դրական վճիռ կկայացնի»,֊ ասել է Ներսեսյանը։
Հայաստանցի ֆուտբոլիստի հետ կապված իրավիճակը մեկնաբանել է Հայաստանի Ֆուտբոլի Ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը՝ պնդելով, որ դա «դասալքության վառ օրինակ է»։ Միևնույն ժամանակ Հայրապետյանի պարզաբանման մեջ նշվում է, որ Ներսեսյանը տարեկետման իրավունք է ստացել ՀՀ պաշտպանության նախարարության բժշկական հանձնաժողովի կողմից։
Ֆեդերացիայի կայքը փոխանցում է Հայրապետյանի պարզաբանումները․ «Հովիկ Ներսեսյանը մինչև 2015 թվականը եղել է «Փյունիկ» ֆուտբոլային ակումբի անդամ, ընդգրկվել է Հայաստանի պատանեկան, ապա երիտասարդական հավաքականներում: 2015 թվականին՝ ձմեռային զորակոչից առաջ, Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան ՀՀ երիտասարդական հավաքականի ֆուտբոլիստների ցուցակը ներկայացրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարություն․ համաձայն ընդունված կարգի, այդ ֆուտբոլիստներն իրենց ծառայությունը պետք է անցկացնեին սպորտային վաշտում, որը գտնվում է Ադրբեջանի հետ հակամարտության սահմաններից շատ հեռու՝ Երևանում:
Ցուցակում ընդգրկված է եղել նաև Հովիկ Ներսեսյանը: Սակայն վերջինս հրաժարվել է ծառայել անգամ սպորտային վաշտում: 2015 թվականի աշնանը Հովիկ Ներսեսյանը ծնողների միջոցով՝ հիվանդության պատրվակով տարեկետման իրավունք է ստացել ՀՀ պաշտպանության նախարարության համապատասխան բժշկական հանձնաժողովի կողմից և 2016 թվականին մեկնել է Անգլիա, որից հետո Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան և «Փյունիկ» ակումբը ոչ մի կապ կամ տեղեկություններ չեն ունեցել նրանից:
Հիմա այդ երիտասարդը քաղաքական ապաստան է խնդրել այլ երկրից. կարծում եմ նրա միակ նպատակը Հայաստանից փախչելն է: Սա դասալքության վառ օրինակ է և ոչ մի կապ չունի նրա կողմից հնչեցրած պատճառնների հետ»։

Armenian Footballer Seeks Asylum in UK; Fears He Will Be Imprisoned if Deported
Whitchurch Alport FC and its supporters have started a petition to prevent 23-year-old player Hovik Nersesyan’s forcible return to Armenia.
“Hovik Nersesyan is a genuine and honest young man and a part of our community. His life is in danger if he is not granted asylum and returned to Armenia where he may face imprisonment, ill treatment and forced to 2 years armed service. He does not need social support, money or accommodation..... just a chance to build a life without danger,” the petition text says.
Shropshire Star reports that the Armenian government has ordered Nersesyan to return to Armenia for military service. The club has hired a lawyer to represent the 23-year-old in court on February 19; the petition, in turn, has already gotten more than 1,000 signatures.
“In my country they are looking for me. If I go back now they will put me in prison and then after the imprisonment, I have to go to the army and my life will be in danger,” Nersesyan told Shropshire Star. The footballer came to the UK two years ago, after being exempted from military service as a sportsman representing Armenia in a foreign country. “ they don't care if you are a footballer. The government is taking everyone and sending them to fight. I read in the Azerbaijan news that Armenian soldiers are dying every day,” Nersesyan added.
Ruben Hayrapetyan, the president of the Football Federation of Armenia (FFA), has commented on the situation, saying that “this is a blatant case of desertion.”
“Nersesyan played for Pyunik FC until 2015 and was included in the national youth football team. Before the 2015 winter draft, the Football Federation submitted the list of the youth team players to the Defense Ministry; the footballers were to carry out their military service in a sports company, which is deployed in Yerevan - nowhere near the conflict borders.
“Nersesyan, however, refused to serve in the sports company, and in autumn 2015, he was granted a deferment by a Defense Ministry medical commission due to a supposed medical condition. He left for England in 2016, and neither the Football Federation nor Pyunik FC has had any news from him every since.
“Now this young man is asking for asylum from England, which, I’m convinced, he is doing solely because he wants to flee Armenia. This is a blatant case of desertion, and has nothing to do with the reasons he has given,” Hayrapetyan said in a statement published on the official website of the FFA.