Հայաստանցի ֆուտբոլիստը չի ուզում վտանգել կյանքը բանակում․ նա փախստականի կարգավիճակի է սպասում
Անգլիայի Վիթչըրչ քաղաքի բնակիչները ստորագրահավաք են սկսել իրենց ֆուտբոլային ակումբի խաղացող, 23-ամյա Հովիկ Ներսեսյանի համար՝ Անգլիայի կառավարությանը խնդրելով փախստականի կարգավիճակ տալ նրան և թույլ չտալ նրա հարկադիր վերադարձը Հայաստան։
«Հովիկ Ներսեսյանն անկեղծ ու ազնիվ երիտասարդ է և մեր համայնքի մաս է կազմում։ Նրա կյանքը վտանգի տակ կլինի, եթե նրան կացարան չտան և նա վերադառնա Հայաստան, որտեղ նրան կարող են բանտարկել, ենթարկել վատ վերաբերմունքի և հարկադրել 2 տարի ծառայել բանակում։ Նա սոցիալական աջակցության, փողի կամ կացարանի կարիք չունի, ուղղակի հնարավորություն ստանալ կառուցելու կյանք՝ առանց վտանգի», ֊ ասված է ստորագրահավաքի տեքստում։
Հովիկ Ներսեսյանի նկատմամբ Հայաստանի կառավարությունը հետախուզում է հայտարարել, քանի որ նա զինապարտության տարիքում է և, մեկնելով երկրից, խուսափում է զինվորական ծառայությունից։ Հովիկ Ներսեսյանը դիմել է անգլիական դատարան։ Նրա գործը քննվելու է փետրվարի 19-ին։
Ներսեսյանն իր վիճակի վերաբերյալ զրուցել է Shopshire Star պարբերականի հետ։ Նա ասել է, որ Ադրբեջանի հետ պատերազմից հետո, Հայաստանն անգամ ֆուտբոլիստներին է ուղարկում ծառայության։
«Հիմա նրանք հաշվի չեն առնում, որ դու ֆուտբոլիստ ես։ Կառավարությունը տանում է բոլորին, ուղարկում է կռվելու։ Ադրբեջանական լուրերում ես կարդացել եմ, որ հայաստանցի զինվերները մահանում են ամեն օր։ Այստեղ՝ Շրոփշայրում ես ապահով եմ, ինձ դուր է գալիս այստեղ ապրելը։ Հուսով եմ՝ դատարանն ինձ համար դրական վճիռ կկայացնի»,֊ ասել է Ներսեսյանը։
Հայաստանցի ֆուտբոլիստի հետ կապված իրավիճակը մեկնաբանել է Հայաստանի Ֆուտբոլի Ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը՝ պնդելով, որ դա «դասալքության վառ օրինակ է»։ Միևնույն ժամանակ Հայրապետյանի պարզաբանման մեջ նշվում է, որ Ներսեսյանը տարեկետման իրավունք է ստացել ՀՀ պաշտպանության նախարարության բժշկական հանձնաժողովի կողմից։
Ֆեդերացիայի կայքը փոխանցում է Հայրապետյանի պարզաբանումները․ «Հովիկ Ներսեսյանը մինչև 2015 թվականը եղել է «Փյունիկ» ֆուտբոլային ակումբի անդամ, ընդգրկվել է Հայաստանի պատանեկան, ապա երիտասարդական հավաքականներում: 2015 թվականին՝ ձմեռային զորակոչից առաջ, Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան ՀՀ երիտասարդական հավաքականի ֆուտբոլիստների ցուցակը ներկայացրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարություն․ համաձայն ընդունված կարգի, այդ ֆուտբոլիստներն իրենց ծառայությունը պետք է անցկացնեին սպորտային վաշտում, որը գտնվում է Ադրբեջանի հետ հակամարտության սահմաններից շատ հեռու՝ Երևանում:
Ցուցակում ընդգրկված է եղել նաև Հովիկ Ներսեսյանը: Սակայն վերջինս հրաժարվել է ծառայել անգամ սպորտային վաշտում: 2015 թվականի աշնանը Հովիկ Ներսեսյանը ծնողների միջոցով՝ հիվանդության պատրվակով տարեկետման իրավունք է ստացել ՀՀ պաշտպանության նախարարության համապատասխան բժշկական հանձնաժողովի կողմից և 2016 թվականին մեկնել է Անգլիա, որից հետո Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան և «Փյունիկ» ակումբը ոչ մի կապ կամ տեղեկություններ չեն ունեցել նրանից:
Հիմա այդ երիտասարդը քաղաքական ապաստան է խնդրել այլ երկրից. կարծում եմ նրա միակ նպատակը Հայաստանից փախչելն է: Սա դասալքության վառ օրինակ է և ոչ մի կապ չունի նրա կողմից հնչեցրած պատճառնների հետ»։

Армянский футболист не хочет рисковать жизнью в армии и просит статус беженца
Жители английского города Уитчерч начали сбор подписей за игрока местного футбольного клуба, 23-летнего Овика Нерсесяна. Они просят правительство Англии предоставить ему статус беженца и не допустить принудительного возвращения в Армению.
«Овик Нерсесян – искренний и честный молодой человек и является частью нашей общины. Его жизнь окажется под угрозой, если ему не предоставят убежище и если он вернется в Армению, где может быть арестован, подвергнут плохому обращению и принужден к 2 годам службы в армии. Он не нуждается в социальном содействии, деньгах или жилье, ему просто нужна возможность устроить жизнь, не подвергаясь угрозе», - говорится в тексте для сбора подписей.
Правительство Армении объявило Нерсесяна в розыск, так как он достиг возраста воинской обязанности и, выехав из страны, уклоняется от службы. Овик Нерсесян обратился в английский суд. Следствие назначено на 19 февраля.
Подробности парень рассказал изданию Shopshire Star. Он сказал, что после войны с Азербайджаном Армения отправляет служить даже футболистов. «Сейчас они не учитывают, что ты футболист. Правительство забирает и отправляет воевать всех. Я прочел в азербайджанских новостях, что армянские солдаты погибают каждый день. Здесь в Шропшире я в безопасности, мне нравится жить здесь. Надеюсь, вердикт суда будет в мою пользу».
Ситуацию прокомментировал президент Федерации футбола Армении, бывший депутат, предприниматель Рубен Айрапетян. «Это явный пример дезертирства», - сказал он. В то же время, по его словам, Нерсесян получил право на отсрочку от медкомиссии при Минобороны Армении.
На сайте федерации представлены разъяснения Айрапетяна: «До 2015 года Овик Нерсесян был членом футбольного клуба «Пюник», вошел в состав юношеской, затем – молодежных сборных Армении. В 2015 году, до зимнего призыва, Федерация футбола Армении представила министерству обороны список футболистов молодежной сборной. По установленному порядку, эти футболисты должны прослужить в спортивной роте, расположенной на очень далеком расстоянии от зоны конфликта с Азербайджаном – в Ереване.
В список был включен и Овик Нерсесян. Однако он отказался служить даже в спортивной роте. Осенью 2015-ого Овик Нерсесян при содействии родителей получил от медкомиссии при министерстве обороны Армении право на отсрочку по болезни и в 2016 году отправился в Англию, после чего Федерация футбола Армении и клуб «Пюник» не имели никакой связи с ним или информации о нем.
Теперь молодой человек попросил у этой страны политического убежища. Думаю, единственная его цель – сбежать из Армении. Это яркий пример дезертирства, не имеющий никакого отношения к названным им причинам».