Հայ առաքելական եկեղեցին մոնոպոլացնելու է կրոնական դաշտը․ օրենք ընդդեմ կրոնական կազմակերպությունների
Արդարադատության նախարարությունը «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու առաջարկությամբ է հանդես եկել։ Իրավապաշտպանները, «Մեդիա կենտրոն»-ում կազմակերպված քննարկման ժամանակ, մտահոգություն են հայտնել, որ այսուհետ ավելի կամրապնդվի Հայ առաքելական եկեղեցու դիրքը, և կարող են սահմանափակվել կրոնական միավորումների խոսքի ազատությունը։ Նշենք, որ նախագծի լրամշակված տարբերակը հանրությանը հասանելի չէ։
Բացի Հայ առաքելական եկեղեցուց՝ կրոնական մյուս կազմակերպությունները չեն կարող արտասահմանից ֆինանսական օգնություն ստանալ, միության բոլոր անդամները հաշվառվելու են անուն առ անուն, դրանց գործունեությունն ամեն րոպե կարող է կասեցվել պետական անվտանգության հիմնավորմամբ։
Եթե օրենքի նախագիծն այս ձևով ընդունվի, ապա, ըստ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցի, այն լրջորեն կվտանգի խղճի, դավանանքի, համոզմունքների ազատությունը Հայաստանում։
«Փաստորեն սա սահմանափակող օրինագիծ է բոլոր կրոնական կազմակերպությունների նկատմամբ, և այդ պարագայում Հայ առաքեալական եկեղեցին բացարձակապես անվերահսկելի գործունեության դաշտ է ունենում։ Համոզմունքների դաշտում սա Հայ առաքեալական եկեղեցու մոնոպոլիզացիան ապահովող օրինագիծ է», - նշել է Սաքունցը։
Արդարադատության նախարարության պաշտոնական հիմնավորման մեջ նշվում է, որ «Օրենքը պարունակում է մի շարք թերություններ, հակասություններ և չի համապատասխանում ներկա իրավիճակին, երբ ՀՀ-ում իրականացվել են Սահմանադրական բարեփոխումներ, ՀՀ-ն միացել է միջազգային համաձայնագրերին և ստանձնել որոշակի պարտավորություններ»:
Նախագծի շուրջ քննարկումները սկսվել էին դեռևս 2017 թվականի հունիս ամսվանից, երբ Արդարադատության նախարարությունը ներկայացրել էր այն իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական E-draft.am կայքում։
«Ընդամենը մեկ ամիս է տրվել հանրային քննարկման համար։ Սակայն այդպես էլ, ըստ էության, քննարկում չի եղել, որտեղ բոլոր շահագրգիռ կողմերը կարող էին կարծիքներ հայտնել», - ասել է քննարկման մասնակից, Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի մարդու իրավունքների փորձագետ Անուշ Մարգարյանը։
Հիմնադրամը սեփական նախաձեռնությամբ դեռ անցյալ տարվանից սկսել էր հանրային քննարկումներ, որոնց ներկա է եղել նաև Արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչը, կրոնական և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։ Դրա արդյունքում ԵԱՀԿ- ԺՄՀԻԳ-ը ներկայացրել է նաև իր կարծիքը։ Դրանից հետո նախարարությունը լրամշակման է ենթարկել նախագիծը, սակայն այդ տարբերակը այդպես էլ չի հրապարակվել E-draft.am կայքում։
«Գուցե, դիմել նախարարությանը և այն կտրամադրի լրամշակված տարբերակը։ Ամեն դեպքում չի եղել հանրայնացված»։ Մարգարյանը ծանոթացել է լրամշակված տարբերակին և նրա խոսքով՝ այն էլ ավելի խնդրահարույց է։
Ճիշտ է, նոր տարբերակում, Մարգարյանի հավաստմամբ, կան մի շարք բարելավվումներ։ Մասնավորապես, հանվում է այն կետը, ըստ որի, ուժային կառույցներում չեն կարող աշխատել այլ կրոնական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, սակայն կան շատ մտահոգիչ կետեր։
Լրամշակված նախագծի համաձայն՝ կրոնական կազմակերպության գործունեությունը կարող է արգելվել, եթե այն ուղղված է «Պաշտպանությունը թուլացնելուն, կրոնական մոլեռանդություն քարոզելուն, հակաբարոյական արարք կատարելուն»։
«Ի՞նչ է նշանակում պաշտպանությունը թուլացնել։ Ինչպե՞ս է որոշվում հակաբարոյական արարքը։ Դա իրավական կատեգորիա չէ», - նշել է Մարգարյանը։
Գործող օրենքը, որն ընդունվել էր 1991 թվականին, նույնպես ունի մի շարք բացեր, կարծում է քննարկման մասնակից Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը․ գործող օրենքով՝ Հայ առաքելական եկեղեցին բարեգործություն անելու մենաշնորհ ունի․ «Փաստորեն, Ծառուկյանը և մնացածները բարեգործություն անելով օրենքից դուրս են եղել․․․ ծիծաղելի բաներ կային այդ օրենքում, որ, ըստ էության, չէին գործում»։
Իշխանյանը մտահոգություն է հայտնել, որ այսպիսով Հայաստանը, կարծես, գնում է դեպի միջնադարյան հավատաքննություն։
Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ, պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը օրենքի փոփոխությունների հետ կապված կարծիք էր հայտնել, որ «օրենքով պետք է ամրագրել և կտրականապես արգելել տոտալիտար աղանդների և դեստրուկտիվ սեկտաների գործունեությունը»:
Իշխանյանը նշել է, սակայն, որ Աշոտյանի հայտարարությունը մարդկանց վախեցնելու քարոզչական բնույթ ունի, իսկ Հայաստանում գրանցված կրոնական կազմակերպությունները չունեն տոտալիտար բնույթ։
Բանախոսը հիշեցրել է այն ՀՀԿ-ական պաշտոնյաների մասին, որոնք խորհրդային ժամանակաշրջանում եղել են աթեիստ չինովնիկներ, իսկ հիմա մոլեռանդ քրիստոնյաներ են դարձել։
Համաձայն նոր օրենքի նախագծի, եթե կրոնական կազմակերպությունը գրանցվում է և նշում, որ ինքը քրիստոնեական կառույց է, գրանցողը պետք է որոշի՝ դա իրոք քրիստոնեական կազմակերպություն է, թե ոչ։

Армянская церковь монополизирует сферу в ущерб религиозным организациям
Министерство юстиции Армении предложило поправки в закон «О свободе совести и религиозных организациях». На пресс-конференции в понедельник, 12 февраля, правозащитники выразили обеспокоенность тем, что позиции Армянской Апостольской церкви укрепятся еще больше, а свобода слова религиозных единиц может быть ограничена. Дополненный вариант проекта обществу недоступен.
Финансовую помощь из-за границы можно получать только Армянской Апостольской церкви. Все члены той или иной религиозной организации будут поименно становиться на учет, их деятельность может быть остановлена в любой момент под предлогом госбезопасности.
Если законопроект примут в таком виде, то, по мнению главы ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артура Сакунца, это станет серьезной угрозой для свободы совести, вероисповедания, убеждений.
«Фактически, это законопроект ограничений для всех религиозных организаций, и в таком случае Армянская Апостольская церковь оказывается на совершенно неконтролируемом поле деятельности. Законопроект обеспечивает монополизацию ААЦ в сфере убеждений», - заметил Сакунц.
В официальном обосновании Минюста говорится, что «закон содержит ряд изъянов, противоречий и не соответствует существующей ситуации, когда в Армении проведены конституционные реформы, Республика присоединилась к международным соглашениям и взяла на себя определенные обязательства».
Обсуждения проекта начались в июне 2017 года, когда министерство юстиции представило его на сайте публикации проектов правовых актов E-draft.am.
«На общественные обсуждения выделили только месяц. Но, по сути, обсуждения, в ходе которого все заинтересованные стороны смогли бы выразить свое мнение, не было», - заявила эксперт Фонда «Евразия-сотрудничество» Ануш Маргарян.
В прошлом году Фонд по собственной инициативе начал общественные обсуждения, на которых присутствовали представители министерства, религиозных и общественных организаций. Своей позицией поделилась и ОБСЕ/БДИПЧ. Министерство внесло изменения в проект, однако на E-draft.am новый вариант не появился.
«Может, обратиться в министерство, и оно предоставит измененный вариант? В любом случае, обществу он представлен не был». Маргарян ознакомилась с обновленным вариантом проекта и, по ее словам, он еще более проблематичен. Правда, здесь она обнаружила ряд улучшений, в частности, был устранен пункт о том, что представителям религиозных организаций нельзя работать в силовых структурах. Но многие из пунктов, тем не менее, вызывают беспокойство, говорит она.
Согласно новому варианту, деятельность религиозных организаций могут запретить в случае, если она направлена на «ослабление обороны, пропаганду религиозной фанатичности, совершение аморального проступка».
«Что значит «ослабить оборону»? Как определяется аморальный проступок? Это не правовая категория», - отметила Маргарян.
В принятом в 1991-ом действующем законе также есть упущения, считает председатель Хельсинкского комитета Аветик Ишханян: по закону, Армянская Апостольская церковь владеет монополией на благотворительность: «Фактически, Царукян и другие, занимаясь благотворительностью, действовали вне закона. В этом законе было много смешных пунктов, которые, по сути, не действовали».
Ишханян выразил обеспокоенность тем, что таким образом Армения, похоже, возвращается к средневековой инквизиции.
Ранее поправки к закону прокомментировал зампред правящей Республиканской партии Армении, депутат Армен Ашотян, по мнению которого, «необходимо закрепить законом и категорически запретить деятельность тоталитарных и деструктивных сект». Заявление политика правозащитник Ишханян назвал пропагандистским, направленным на запугивание людей.
Он напомнил о чиновниках-республиканцах, которые в советский период были атеистами, а теперь превратились в фанатичных христиан.
Согласно новому законопроекту, если при регистрации религиозная организация отмечается в качестве христианской структуры, регистратор должен определить, так это или нет.