«Հայ կանանց ճակատ» նախաձեռնության անդամին հարվածել են կտրող գործիքով
«Հայ կանանց ճակատ» նախաձեռնության անդամ Հասմիկ Սարգսյանի վրա անհայտ անձը փետրվարի 24-ին հարձակում է գործել։ Բաց նամակում Սարգսյանը դա կապել է «Սասնա ծռեր» խմբին ցուցաբերած իր աջակցության հետ։
«Երեկոյան, երբ ես մոտենում էի իմ բնակության վայրին՝ Ա․Տիգրանյան 3 շենքի 1-ին շքամուտքին, ինձ արագ քայլերով մոտեցավ մի երիտասարդ տղամարդ, գլխարկը աչքերին քաշած, կարճ, մուգ գույնի բաճկոնով, և ձեռքի մեկ շարժումով հարվածելով ինձ՝ անմիջապես հեռացավ։ Ես, նրա հեռանալուց անմիջապես հետո, մտնելով շքամուտք, որտեղ լուսավորություն կար, նկատեցի, որ նրա հարվածի ուղղությամբ, այսինքն՝ թևիցս մինչև կուրծք ընկած հատվածում բաճկոնս կտրտված էր, որը կարող էր առաջանալ միայն սուր կտրող գործիքի միջոցով», - գրել է Սարգսյանը։
Կինն ընդգծում է, որ դա իր նկատմամբ կատարված արդեն 3-րդ մահափորձն է։ Առաջինը տեղի է ունեցել 2017 թվականի սեպտեմբերի 9-ին՝ Ժիրայր Սեֆիլյանի դատավարության ժամանակ, «երբ ոստիկանության բազմաթիվ ծառայողների աչքի առջև հանցագործը 7 սանտիմետր երկարություն ունեցող բիզ էր խրել Շենգավիթի դատարանի բակում կայանված իմ մեքենայի անիվի մեջ»։ Նրա փոխանցմամբ՝ երկրորդ մահափորձը տեղի է ունեցել 2017 թվականի դեկտեմբերի 12-ին՝ կրկին Շենգավիթի դատարանի բակում։
«Բոլոր երեք դեպքերը ես բացրատրում եմ միայն և միայն «Սասնա ծռերին» ցուցաբերած իմ աջակցությամբ։ Սրանով հանցագործ ռեժիմը մեկ անգամ ևս ցույց է տալիս իր հանցագործ և ճղճիմ էությունը, սակայն վստահեցնում եմ, որ դա ինձ երբեք չի կաշկանդելու», -գրել է Սարգսյանը։

Hasmik Sargsyan, a member of the Armenian Women’s Front, was on February 24 attacked by an unknown man. The woman describes the incident in an open letter, linking the attack to her support for the Sasna Tsrer group.
“In the evening, as I was walking to the entrance to my apartment building, a young man - with a hat over his face, wearing a dark-colored jacket - quickly approached me and hit me in one rapid movement. He then immediately ran away. Upon entering the building, I saw a cut on the breast of my jacket where he had hit that could only have been caused by a sharp-cutting object.” Sargsyan writes, stressing that this has been the third attack against her over the past year.
“The first attack took place on September 7, 2017 - during a hearing on Zhirayr Sefilyan’s case -  when the perpetrator stuck a 7-cm awl in front of multiple police officers into to the wheel of my car parked outside the Shengavit court,” according to the woman, the second attack occurred on December 12, 2017, in the same court.
“I can only explain all three incidents with my support for the Sasna Tsrer group. The criminal regime thus yet again shows its criminal and petty nature, but I assure you that they will never stop me,” Sargsyan writes.