Ցավալի է, որ Մարտի 1-ին տուժածների մի մասն այսօր դահճի կողքին է․ Սաքունց
Եթե իշխանությունների կողմից որևէ հարց չի բացահայտվում Մարտի 1֊ի հետ կապված, ուրեմն դա շոուի մաս է։ Այս մասին այսօր՝ «Մեդիա կենտրոնում» տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ հայտարարել է «Մարտի 1» հասարակական կազմակերպության համակարգող, «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության անդամ Առաքել Սեմիրջյանը։
«Եթե նույնիսկ շոու է կատարվում, ես պատրաստ եմ շոուի մաս դառնալ այն բանի համար, որ մարդիկ չմոռանան Մարտի 1֊ը։ Մեր խնդիրն այն է, որ երբեք մոռացության չմատնվի այդ հարցը, ամեն վայրկյան տաք պահվի։ Պետք է փորձել շոուն վերադարձնել իրական հարթություն, այն լրջացնել»,֊ ասել է Սեմիրջյանը։
Քննարկմանը ներկա բանախոսներից իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցի բնորոշմամբ՝ իրավական տեսանկյունից «Մարտի 1֊ի ահաբեկչության գործը լիովին բացահայտված է»։
«Դրա վերաբերյալ կան բազմաթիվ վկայություններ, տեսանյութեր, դատական գործերի ընթացքում արձանագրված ցուցմունքներ նույն գործի շրջանակներում, որը հարուցել էին խաղաղ ցուցարաների և քաղաքական ընդդիմադիրների նկատմամբ։ Դրանք արդեն բավական են, որ այլ քրեական գործ հարուցվի, որը պետք է ի սկզբանե հարուցվեր»,֊ ասել է Սաքունցը։
Նա ընդգծել է, որ քանի դեռ «պետական ահաբեկչության» փաստով Հայաստանում Մարտի 1-ի դեպքերին իրավական գնահատական տրված չէ, վտանգված է ՀՀ որպես պետության գոյությունը։
Սաքունցի գնահատմամբ՝ ցավալի է հատկապես այն փաստը, որ այսօր պետական ահաբեկչության զոհերի մի մասն իշխանության կողքին է։
«10 տարվա ընթացքում մենք տեսանք, որ այդ պետական ահաբեկչության զոհերի մի մասը հիմա, ցավոք սրտի, գտնվում է պետական ահաբեկչությունն իրականացնողների կողքին։ Իշխանությունը հույսը դրա վրա է դրել, որ տուժողների մի մասը երևի թե Ստոկհոլմյան սինդրոմի ուժով կամ դրա հետևանքով դահիճին կգովեն, կսիրաբանեն կամ կընկալեն որպես փրկարար»,֊ ասել է Սաքունցը։

Правозащитник: Часть жертв гостеракта в Армении примкнула к его исполнителям
«Если власти не раскрывают никаких обстоятельств касательно 1 марта 2008 года, значит, это – часть шоу», - на обсуждении в Ереване заявил координатор общественной организации «1 марта», член партии «Армянский национальный конгресс» Аракел Семирджян.
«Даже если проводится шоу, я готов стать его частью ради того, чтобы люди не забывали о 1 марта. Наша задача заключается в том, чтобы этот вопрос никогда не был предан забвению. Нужно постараться вернуть шоу в реальность, сделать процесс серьезнее», - добавил оппозиционер.
По мнению правозащитника Артура Сакунца, с юридической точки зрения «полностью раскрыто дело теракта 1 марта».
«Есть множество свидетельств, видеоматериалов, показаний, запротоколированных в ходе судебных заседаний в рамках дел против мирных демонстрантов и политических оппозиционеров. Этого уже достаточно для возбуждения другого уголовного дела, что должны были сделать с самого начала», - считает глава ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи.
По мнению Сакунца, существование Республики Армения в качестве государства под угрозой до тех пор, пока событиям 1 марта не дана правовая оценка по факту государственного теракта. Особенно прискорбным, по мнению правозащитника, является тот факт, что часть жертв государственного теракта оказалась рядом с властью.
«За 10 лет мы увидели, как часть жертв этого государственного теракта, к сожалению, оказалась рядом с осуществившими этот теракт. Власти на то и рассчитывали, что некоторые пострадавшие, наверное, силой Стокгольмского синдрома или вследствие него начнут восхвалять палача, флиртовать или принимать в качестве спасителя», - заключил правозащитник.