12 անձի առանց հիմնավորման արգելել են մտնել Սեֆիլյանի դատին
Ժիրայր Սեֆիլյանի եւ մյուսների գործով այսօրվա նիստին եկած մարդկանցից ոմանք հայտնաբերեցին, որ իրենք արգելված անձանց ցուցակում են։ Դատական կարգադրիչները 12 հոգու ներս չթողեցին՝ ասելով, որ դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանն իրենց դեմ սանկցիա է կիրառել:
Նիստին մասնակցել ցանկացողներից ակտիվիստ Ստելլա Աղաջանյանն Epress.am-ին ասել է , որ իրենց չի ներկայացվում որևէ հիմնավորում, ծանուցում չի ուղարկվել, տեղում են հայտնաբերել այդ սանկցիայի գոյության մասին։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը դիմում է գրել դատարանին՝ պահանջելով տալ դատարանի որոշման պատճենը:

Dozen People Denied Participation in Court Hearing on Sefilyan
Twelve people were today denied participation in the court hearing of the case of Karabakh war veteran, prominent oppositionist Zhirayr Sefilyan; the bailiff refused to let the people into the courtroom, citing a sanction imposed by presiding judge Tatevik Grigoryan.
Activist Stella Aghajanyan, one of the 12 people who were denied entrance, said in conversation with Epress.am that none of them had been notified about the sanction beforehand and were only told about it at the court.
Human rights advocate Artur Sakunts, head of the Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office, has filed an appeal with the court, requesting a copy of the judge’s decision.