39 օր հացադուլի մեջ գտնվող դատապարտյալի վիճակը ծանր է․ փաստաբան
39 օր հացադուլի մեջ գտնվող «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պահվող դատապարտյալ 43-ամյա Արկադի Պապյանի վիճակը երեկ կտրուկ վատացել է և նրան տեղափոխել են քաղաքացիական հիվանդանոց։ Epress.am-ի հետ զրույցում նրա պաշտպան Ամրամ Մակինյանը նշել է, որ հիվանադանոցում կաթիլային ստանալուց հետո Պապյանին կրկին տեղափոխել են ՔԿՀ, սակայն, ըստ փաստաբանի, նրա վիճակը շարունակում է ծանր մնալ։
Սպանության մեղադրանքով 9 տարվա ազատազրկման դատապարտված Պապյանի դեմ նոր մեղադրանք է առաջադրվել։ Ըստ դրա՝ նա մի քանի ամիս շարունակ «Վանաձոր» ՔԿՀ պետ Գևորգ Մկրտչյանին կաշառք է տվել և դրա դիմաց նրան արտոնություններ են տրվել: Գործը գտնվում է դատարանում (նոր գործով պայմանավորված Պապյանին «Վանաձոր» ՔԿՀ-ից տեղափոխել են «Նուբարաշեն» ՔԿՀ֊խմբ․)։
Հացադուլով Պապյանն իր բողոքն է արտահայտում վարույթ իրականացնող մարմնի  և նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի դեմ։ Նա պնդում է, որ առաջադրված մեղադրանքը քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորված չէ:
Հարցին, թե ինչի հետ է կապում Պապյանն իր նկատմամբ այս հետապնդումը, պաշտպանը նշել է, որ իր պաշտպանյալն ունի իր վարկածը, սակայն դեռ չի ցանկանում դրա մասին բարձրաձայնել։
«Բայց ամեն դեպքում նշեմ, որ Պապյանը ասում է՝ այդ մեղադրանքը ինչ-որ մարդկանց պատվերն է», - եզրափակել է պաշտպանը։

Arkadi Papyan, a 43-year-old inmate of the Nubarashen prison in Yerevan, suffered serious health deterioration on Sunday and had to be transferred to a civilian hospital, his lawyer Amram Makinyan informed Epress.am today. Papyan, who has been on a hunger strike for 39 days, was taken back to the prison after receiving an IV treatment, the lawyer added.
Papyan has been serving a nine-year prison sentence for murder and was recently charged with bribing Armavir prison chief Gevorg Mkrtchyan in order to receive special privileges in jail. The case is currently pending in court; in the meantime, Papyan has been sent to continue serving his sentence in Nubarashen.
The prisoner went on a hunger strike over a month ago to protest against the actions of the body conducting the proceedings and the prosecutor responsible for overseeing the preliminary investigation process. Papyan insists that the newly-filed criminal charge is not supported by any substantial evidence.
“My client has his own version of why he’d be persecuted in this way; he has, however, decided not to talk about it just yet. I can nonetheless say Papyan is convinced this charge was ordered by certain people,” the lawyer told us.