Սադրանք․ Մաշտոց֊Թումանյան խաչմերուկում անհայտ անձինք փորձել են անկառավարելի վիճակ ստեղծել (թարմացվող)
00։15 Նիկոլ Փաշինյանը Ֆեյսբուքում ուղիղ եթեր է մտել և մեկնաբանել միջադեպը․
«Հիմա Մաշտոցի պողոտայում տեղի են ունենում ինչ-որ իրադարձություններ։ Ես հանրահավաքին իմ ելույթում ասել էի, որ Հանրապետական մի շարք խմբավորումներ կրիմինալ խմբեր են ձևավորել, որոնց նպատակն է եղել ժողովրդի նկատմամբ ուժ կիրառելու հիմքեր տալը, և հիմա վստահ եմ ես, որ հենց այդ Հանրապետականի կողմից ձևավորված խմբերն են սադրանքներ հրահրում Երևանի կենտրոնում։
Ես դրա մասին խոսել եմ հանրահավաքում․ բոլոր նրանք, ովքեր բռնի պայքարի կողմնակից են, չեն կարող կապ ունենալ մեր շարժման մեջ։
Եթե կան քաղաքացիներ, որոնք իրավիճակի թյուրըմբռման հետաևանքով հայտնվել են դեպքի վայրում, կոչ եմ անում հեռանալ դեպքի վայրից, քանի որ դրանք Սերժ Սարգսյանի և նրա խմբի կազմակերպած սադրանքն է, և կապ չունի մեր հռչակած ոչ բռնի թավշյա հեղափոխության հետ»։
00։05 Մաշտոցի պողոտա֊Թումանյան խաչմերուկ են եկել լրագրողներ, դիտորդներ և իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը։ Իրավիճակը հանգիստ է։ 23։58 «Մերժիր Սերժին» նախաձեռնության ներկայացուցիչ Դավիթ Սանասարյանը 23:52-ին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Օպերայում էս պահին տեղի ունեցողը սադրանք է, որի մասին նախապես ինֆորմացիա կար։ Կոչ ենք անում, որ եթե մեր կողմնակիցներից մարդ կա, լքի տարածքը։ Մենք խաղաղ ենք մեր լեռների պես»։ 23։50-ի սահմաններում Epress.am֊ի թղթակիցը ֆիքսել է, թե ինչպես մի քանի ոստիկան մոտեցել են Թումանյան փողոցի SAS սուպերմարկետի մոտակայքում կայանած մի մեքենայի մոտ կանգնած երկու երիտասարդի։ Ոստիկանները հայհոյելով ծեծի են ենթարկել նրանց, ապա ստիպել են նստել մեքենան և հեռանալ տարածքից։ Այդ ամենն ընդամենը 1-1,5 րոպե է տևել։ 23։45 Մի խումբ մարդիկ այս պահին հավաքված են Թումանյան֊Մաշտոց խաչմերուկում, բայց երթևեկություն կա և իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է, հայտնում է դեպքի վայրում հասած Epress.am֊ի թղթակիցը։ Նշենք, որ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ անցկացված երթն ավարտվել էր և մարդիկ լքել էին Երևանի փողոցները մինչև միջադեպի մեկնարկը։ 23:31 Անհայտ պատանիները հայհոյում էին, փողոցը փակելու իմիատացիա են փորձում ստեղծել։ Նրանք տապալել են լուսաֆորներից մեկը։ Ժամանած ոստիկանները սկսել են հարվածել նրանց։ 23։30 Այս պահին Թումանյան֊Մաշտոցի պողոտա խաչմերուկում անկառավարելի վիճակ է։ Անհայտ անձինք՝ պատանիներ, որոնք դիմակներով են, ճոճում են լուսաֆորներից մեկը, լսվել է պայթյունի ձայն։ Ոստիկանների մոտենալուն պես՝ նրանցից մի քանիսը վազելով հեռացել են։ Սակայն ոստիկանական մեքենաները չեն կանգնել, և նրանցից մի քանիսը սկսել են ճայտրուքներ գցել։ Նրանք պահանջում են չնկարել, գոռում տեսանկարահանողների վրա։

Disorder and Confusion in Downtown Yerevan; Opposition Leaders Urge Supporters to Stay Away from Provocations
12:15am: Opposition leader Nikol Pashinyan went live on Facebook to comment on the incident: “There are some events currently happening on Mashtots Avenue. I said in my speech at the rally that a number of Republican groups had formed criminal groups whose purpose was to create grounds for the use of force against the people. I am convinced the disorder in downtown Yerevan was provoked by these groups.
“I said at the rally that supporters of a violent struggle do not belong with our movement. If there are citizens who accidetally happened to be at the scene, I urge you all to leave immediately, because this is a provocation organized by Serzh Sargsyan and his group. This has nothing to do with our nonviolent velvet revolution."
A group of suspiciously aggressive young men started unexpectedly breaking ad stands and traffic lights late on Tuesday at the Mashtots-Tumanyan intersection in downtown Yerevan. They tried to pick fights with passersby and reporters filming the incident. Some of them fled the scene when they heard police cars approaching; others went ahead cussing at everyone aggressively and randomly and at some point tried to create an imitation of blocking the street. They subsequently clashed with the officers who had arrived at the scene.
12:05am: Journalists, public observers and human rights defender Avetik Ishkhanyan have arrived at the Mashtots-Tumanyan intersection. The situation has calmed down.
11:58pm: Reject Serzh initiative member Davit Sanasaryan writes on his Facebook page: “What happened near Opera was a provocation that we'd known beforehand would happen. We urge all our supporters at the scene to leave the area.”
At around 11:50pm, our reporter witnessed several police officers approaching two young men standing next to a car by the SAS supermarket at Tumanyan street. The officers attacked the men, hit them and cursed at them, then made them get into the car and leave. The whole incident didn't last 2 minutes.
11:45pm: A group of people remain at the Mashtots-Tumanyan intersection. Traffic, however, is not blocked and the situation is relatively calm, our correspondent reports from the scene.
Note, Nikol Pashinyan’s post-rally march had already ended and people had dispersed by the start of the disorder.