Գյումրիում երիտասարդներին բերման են ենթարկում, պահանջում են չմասնակցել հավաքներին (թարմացված)
18։25 17֊ամյա Մելիքսեթ Մկրտչյանը ոստիկանությունում ենթարկվել է բռնության։ Ոստիկանները հարվածել են նրա կողերին և պահանջել են չմասնակցել հանրահավաքին։ Ավելի վաղ նա մասնակցել է Գյումրիի կենտրոնական հրապարակում կայացած հավաքին․ Մկրտչյանին բերման են ենթարկել տան ճանապարհին։
17:35 17-ամյա գյումրեցի Ռոբերտ Ավալյանին ոստիկանության «Կումայրի» բաժին էին տարել Գյումրիի կենտրոնական հրապարակից: Նրա խոսքով՝ բաժնի պետը պահանջել է տուն գնալ հակառակ դեպքում սպառնալով, որ եթե տեսնեն Աճեմյանի հրապարակում, կտանեն բաժին և բաց չեն թողնի։
16։35 15։10-ի սահմաններում Գյումրիի կենտրոնական հրապարակից՝ «Հոկտեմբեր» կինոթատրոնի շենքի մոտից, բերման են ենթարկվել 3 քաղաքացիներ։ Քաղաքացիական հագուստով ոստիկանները նրանց տարել են «Կումայրի» բաժին։ Այս պահին ցուցարարները նստած են Վարդան Աճեմյանի անվան թատրոնի մոտ, սպասում են մինչև կլրանա ոստիկանության բաժանմունքում պահելու օրենքով նախատեսված երեք ժամը։
Մի քանի տասնյակ քաղաքացիներ՝ հիմնականում աշակերտներ, այսօր առավոտից հավաքվել են Շիրակի մարզպետարանի շենքի մոտ։ Շենքը շրջափակել են մոտ 40 ոստիկաններ, որոնք թույլ չեն տալիս անգամ ակցիային չմասնակցող քաղաքացիների ներս մտնել մարզպետարանի շենք։
Մոտ մեկ ժամ առաջ տեղեկություն տարածվեց, որ քաղաքացիական հագուստով ոստիկանները դեպի մարզպետարան գնացող ճանապարհին բերման են ենթարկել 17-ամյա Արման Գևորգյանին և տարել ոստիկանության բաժանմունք։ Epress.am-ի թղթակցի տեղեկություններով՝ նրան հետագայում ազատ են արձակել։
Որոշ ժամանակ անց հավաքվածներին է մոտեցել մարզպետ Արթուր Խաչատրյանը։ Քաղաքացիները պահանջել են պաշտոնյայից հեռացնել քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններին։
Խաչատրյանը խոստովանել է, որ ինքն է հրաման տվել փակել շենքի դռները և քաղաքացիներին չթողնել մտնել մարզպետարան։ Նա, սակայն, չի կարողացել մեջբերել օրենքի այն կետը, որով ինքն իրավասու է արգելել մուտք գործել շենք։
Չինովնիկը հորդորել է նաև անչափահասներին քաղաքական ընթացքների մեջ չխառնվել։
Ցուցարարները ասել են մեզ, որ Գյումրիի դպրոցներում ծնողներին հորդորել են արգելել իրենց երեխաներին ցույցերի մասնակցել։
Այս պահին գնում են մարզպետարանի դիմաց հավաքված ցուցարարները ոստիկանների ուղեկցությամբ շարժվում են դեպի Ակադեմիական և Ֆոտոն վարժարաններ՝ միանալու իրենց ընկերներին։ Տեղեկություններ կան, որ դպրոցների դռները փակ են և աշակերտները չեն կարողանում դուրս գալ։

Протесты в Гюмри. Губернатор Ширака распорядился закрыть двери администрации (обновляется)
18:25 В отделении полиции подвергся насилию 17-летний Меликсет Мкртчян. Полицейские били его по ребрам и требовали не участвовать в митинге. Ранее он присутствовал на собрании на центральной площади Гюмри. Его задержали по дороге домой.
17:35 17-летнего Роберта Аваляна задержали на центральной площади Гюмри. По его словам, начальник отдела полиции, куда он был доставлен, призвал его отправиться домой, пригрозив, что, если его снова увидят на площади Ачемяна, заберут в отделение и не отпустят.
16:27 Час назад на центральной площади второго по величине армянского города Гюмри задержали троих граждан. Полицейские в штатском доставили их в отделение «Кумайри». В настоящее время протестующие находятся у театра им. Вардана Ачемяна, ждут истечения установленного законом срока содержания в отделении — 3 часа.
Несколько десятков граждан, в основном школьники, собрались утром 18 апреля перед зданием администрации Ширакской области. Территория оцеплена десятками полицейских, которые не впускают даже тех, кто не участвует в протесте.
В эти минуты массовые протесты в Ереване продолжаются.
Около часа назад появилась информация о том, что полицейские в штатском задержали на ведущей к администрации дороге и доставили в отделение 17-летнего Армана Геворгяна. По данным корреспондента Epress.am, он уже на свободе.
Через какое-то время к собравшимся вышел губернатор Ширака Артур Хачатрян. Люди потребовали устранить с территории полицейских в штатском. По признанию губернатора, закрыть двери администрации и никого не впускать распорядился он. Хачатрян, однако, не сумел процитировать пункт закона, наделяющий его такими полномочиями.
Чиновник призвал совершеннолетних не вмешиваться в политические процессы.
По сообщению демонстрантов, в школах Гюмри, административного центра Ширакской области, родителей призвали запретить своим детям участвовать в демонстрациях.
В эти минуты собравшиеся в сопровождении полицейских движутся к Академической гимназии, чтобы присоединиться к остальным. Есть информация о том, что учеников запирают в школах.