«Իմ քայլ»-ի նորընտիր պատգամավորը ցիտում է Արփինե Հովհաննիսյանին
«Իրազեկ քաղաքացիներ միավորման» ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում նշել է, որ իրենց տեղեկությունների համաձայն՝ «արդեն հայտնի ախրանիկ-պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը ընտրվել է Գեղարքունիքում վարչական ռեսուրսի բազմաթիվ չարաշահումներով։ Շուտով նյութերը կուղարկենք Հատուկ քննչական ծառայություն։ Բայց եթե այդ մասին տեղեկություններ ունեք, գրեք ինձ, որ ավելի հիմնավոր լինի։ Աղբյուրների գաղտնիությունը երաշխավորում եմ»։
«Իմ քայլը» դաշինքի նորընտիր պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում պատասխանել է իրավապաշտպանին՝ ցիտելով ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Արփինե Հովհաննիսյանի բառերը, որով ժամանակին վիրավորել էր Իոաննիսյանին։
2018 թվականի հուլիսի 17-ին Ազգային ժողովում Ընտրական օրենսգրքի քննարկման ժամանակ, Արփինե Հովհաննիսյանը, հավանաբար չնկատելով, որ տեսախցիկն ուղիղ եթերով նկարահանում է քննարկումը, վիրավորել էր Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների կառավարական հանձնաժողովի քարտուղար Դանիել Իոաննիսյանին: Հովհաննիսյանն իր դժգոհությունն է հայտնում ՀՅԴ-ական ու ՀՀԿ-ական գործընկերներին. «Տանք իրենց, թող իրենք սարքեն: Թե չէ էս մտավոր հետամնացի հետ ի՞նչ քննարկենք»։ Հետագայում Հովհաննիսյանը հերքել էր, որ իր խոսքերն ուղղված են եղել Իոաննիսյանին։
Հայկ Սարգսյանի գրառումը․
«Հարգելի ընկերներ, ոչ անհայտ Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր պատին գրել է, թե իրենք տեղեկատվություն ունեն, որ ես պագամավոր եմ ընտրվել վարչական ռեսուրսի բազմաթիվ չարաշահումներով և շուտով նյութերը կուղարկեն Հատուկ քննչական ծառայություն: Միաժամանակ, էդ խեղճուկրակն իր փորած փոսը չընկնելու համար, հայտնում է՝ «Բայց եթե այդ մասին տեղեկություններ ունեք` գրեք ինձ, որ ավելի հիմնավոր լինի։ Աղբյուրների գաղտնիությունը երաշխավորում եմ»:
Իր արարքին պատշաճ դիմելաձև էի մտածում, մեկ էլ հիշեցի ոչ հեռավոր անցյալում նրա հետ ուղիղ առնչություն ունենցած մեկի՝ Դանիելին բնութագրող դիպուկ ձևակերպումը:
Հուսամ, չեք մոռացել, որ ԱԺ-ում քննարկումների ժամանակ նրան անմեղսունակ որակեցին, սակայն նա չփորձեց հակադարձել կամ վիճարկել: Հավանաբար, շատ փաստարկված էր բնութագիրը և նա անհեռանկար համարեց վիճարկելը: Ուստի, այսուհետ՝ ես նրան կդիմեմ այ ոչ հարգելիս կոչականով, բայց նկատի կունենամ վերոհիշյալ արտահայտությունը՝ չվիճարկելով հեղինակային իրավունքը:
Եվ այսպես, այ ոչ հարգելիս, որ այդպիսի բազմաթիվ տեղեկատվություններ ունեիք, ինչու՞ էիք դրել տակներդ և չէիք հրապարակում՝ իրազեկելու հանրությանը, որ անաշխատ չլինեին ձեզ տրամադրվող գրանտները և, որ ունեք՝ ինչու՞ եք այդպիսի տեղեկություններ մուրալու կոչով դիմում: Ավելի հիմնավորը ո՞րն ա, այ ոչ հարգելիս:
Լայն տարածում ստացած արդի բառապաշարով ասած՝ այ կլասիկ զրպարտիչ, եթե իսկույն ևեթ չհրապարակես, իբրև ձեռքներիդ տակ եղած, տեղեկությունները և, խոստացածիդ համաձայն, դրանք չհանձնես Հատուկ քննչական ծառայություն, որ պատկան մարմինները դրանց գնահատական տան, ես քեզ դատի կտամ՝ ինձ զրպարտելու նպատակով ակնհայտ սուտ տեղեկություններ տարածելու համար: Այ ոչ հարգելիս, չուշացնես, բաճկոնիցս վառվածներն էլ են դարակազմիկ «բացահայտմանդ» սպասում»:

Newly Elected MP of "My Step" Quotes Arpineh Hovhannisyan or RPA
Daniel Ioannisyan, project coordinator of the "Union of Informed Citizens" has made a post on Facebook, where he has written: "Famous body-guard MP Hayk Sargsyan was elected by massively abusing administrative resources in Gegharkunik Marz. We will soon send the materials to the Special Investigative Service. However, if you have information about this, write to me, to make more grounded. Confidentiality of sources is guaranteed."
Newly elected MP Hayk Sargsyan of "My Step" responded to human rights defender Ioannisyan's post on his FB page and quoted former MP of the Republican Party, Arpineh Hovhannisyan's words by which she had insulted Ioannisyan.
On July 17 2018, during the deliberations of the new electoral code, Arpineh Hovhannisyan failed to notice the livestreaming by the video-camera and insulted Daniel Ioannisyan on air, who was at that time the secretary of the government committee drafting the new electoral code. As a matter of complaining to her colleagues from the ARF and RPA, she said: "Let's give it to them and let them make it. Why should we bother to discuss with this mental retard?" Later on Hovhannisyan denied that her words were directed at Ionnisyan.
Hayk Sargsyan wrote:
"Dear friends, not infamous Daniel Ioannisyan made a post on his FB wall that contains information that I was elected through abuses of administrative resources and soon the materials will be sent to the Special Investigative Committee. At the same time, this poor one, in order not to fall in the hole he's dug up himself, is writing: "But if you have information about this, write to me, to make more grounded. Confidentiality of sources is guaranteed."
I was thinking of an appropriate way to respond to this, then I recalled someone who had an interaction with Daniel Ionnisyan in not far past and made a precise characterization of him. I hope you remember that during the National Assembly deliberations he was qualified insane to which he didn't even attempt to resist or argue. It was perhaps that the characterization was grounded in facts and he found it futile to disagree. Therefore, I will address him like this: "Non dear, if you have so much information, why did you pee in your pants and were not publicizing this information to inform the public. So that you could justify your grants? If you have such information, why are you begging for it from others? What does it mean 'more grounded', my non dear?
In contemporary language, you, classical slanderer, if you don't disclose the materials at hand, as you're saying and as you've promised, if you don't give them to the Special Investigative Committee for appropriate investigation, then I will sue you for defaming me and spreading blatantly false information. Non dear, hurry up, those who are burning with anger because of my costume are also waiting for your "groundbreaking" discovery."
Around a dozen organizations working on disability rights and inclusivity have appealed to the new parliament to set up an ad hoc committee of ethics to discuss MP Sargsyan's behavior. In their statement of January 14, they claim that the attempt to use a disability trait to insult someone is an act of discrimination that deepens stigma against people with (mental) disabilities.  They also called on all officials to stay away from reproducing historical stigma, to respect and defend everyone's dignity.