Համահարթ հարկման համակարգը նպաստավոր է մեծ եկամուտներ ունեցողներին
Համահարթ հարկման համակարգն առավել նպաստավոր է ավելի մեծ եկամուտներ ունեցողների համար։ Ճիշտ է՝ այս դեպքում հարկային ընթացակարգերը պարզեցվում են, բայց ավելի շատ եկամուտ ունեցողների նկատմամբ կիրառվող բազային դրույքաչափը նվազում է։ Այս մասին «Հարկային համակարգ, արդարություն և տնտեսական զարգացում» միջազգային գիտաժողովի ժամանակ ասել է Հյուսիսային Մակեդոնիայի Հանրապետության ֆինանսների նախարար Դրագան Թևդովսկին Epress.am-ի հետ զրույցում։
2007 թվականին Մակենդոնիայում (Հյուսիսային) նորընտիր աջակողմյա կառավարությունն անցում կատարեց համահարթ հարկման տեսակին։ Բացատրութույնն այն էր, որ դա կիրառվում է Եվրոպայի շատ երկրներում, և իբր այդ դեպքում հաշվարկն ավելի հեշտ է պետության համար, ինչպես նաև կավելանա ՀՆԱ-ն։ Սակայն ընդամենը մեկ տասնամյակ անց` 2019 թվականին, երկիրը կրկին վերադարձել է պրոգրեսիվ հարկմանը։
«Համահարթ հարկման տեսակն առաջացրեց եկամտային շատ մեծ անհավասարություն։ Դրա հետևանքով պետբյուջեի եկամուտները նվազեցին, և մենք դարձանք Եվրոպայում ամենաշատ անհավասարությունն ունեցող երկիրը։ Դրա համար մենք հետ ենք վերադարձել պրոգրեսիվ հարկին, որի նպատակն էր պետբյուջեի համար ձևավորվել ավելի շատ մուտքեր, որը հնարավոր կլինի ուղղել այնպիսի ոլորտների զարգացման համար, ինչպիսին են կրթություն, առողջապահություն և սոցիալական ապահովություն», - նշել է Դրագան Թևդովսկին։ Նա շեշտել է, որ եվրոպական մի շարք այլ երկներ՝ Չեխիա, Սլովակիա, Ալբանիա, Լատվիա, Մոնտենորգո նույնպես անցել են պրոգրեսիվ հարկման եղանակին։
Նշենք, որ Կառավարությունը ցանկանում է անցնել համահարթ եկամտային հարկի ներմուծմանը։ Ներկայումս գործում է եկամտային հարկի եռաստիճան համակարգ՝ 23% (մինչև 150 հազար դրամի համար), 28% (150 հազարից մինչև 2 միլիոն դրամի համար) և 36% (2 միլիոն դրամից բարձր) դրույքաչափեր: Նոր նախագիծն առաջարկում է համահարթեցնել հարկերը՝ սահմանելով 23% միասնական դրույքաչափ, որը մինչև 2023թ․ կնվազեցվի մինչև 20%-ի։
Նախագիծը մի շարք քննադատությունների է արժանացել մասնավորապես. նախագիծը ենթադրում է հարկային բեռի փոխանցում՝ հարուստ փոքրամասնությունից աղքատ մեծամասնությանը։ Հարկային դրույքաչափերի համահարթեցումը սրում է եկամուտների անհավասարությունը, նպաստում է սոցիալական անարդարությանը։ Հայաստանում արդեն իսկ անընդունելի չափերի հասած սոցիալական բևեռվածությունը խորանալու է նախագծի ընդունմամբ։

Система уравнения подоходного налога ударит по неимущему большинству
Система уравнения подоходного налога наиболее благоприятна для людей с хорошей прибылью. И хоть в этом случае налоговые процедуры упрощаются, базовая ставка, применяемая к людям с большим доходом, снижается. Об этом в беседе с Epress.am заявил министр финансов Македонии Драган Тевдовски в ходе международной научной конференции «Налоговая система, справедливость и экономическое развитие».
В 2007 году избранное правое правительство Македонии (Северной) перешло на систему уравнения подоходного налога. Объяснялось это тем, что она действует во многих европейских странах и якобы в этом случае для государства расчет бывает проще, а также растет ВВП. Однако уже в 2019-ом страна вернулась к прогрессивному налогообложению.
«Уранение подоходного налога привело к очень большому неравенству. Вследствие этого сократились доходы бюджета, и мы превратились в страну с самым высоким показателем неравенства в Европе. Поэтому мы вернулись к прогрессивному налогу, целью чего было обеспечить больше поступлений в госбюджет, который можно будет направить на развитие таких сфер, как образование, здравоохранение и социальное обеспечение», - сказал Тевдовски. Ряд других стран Европы — Чехия, Словакия, Албания, Латвия, Монтенегро — также перешли на прогрессивное налогообложение.
Правительство Армении хочет внедрить уравнительный налог. В настоящее время действует трехступенчатая система подоходного налога — 23-процентная ставка (до 150 000 драмов), 28% (от 150 000 до 2 миллионов драмов) и 36% (свыше 2 миллионов драмов). В новом проекте предлагается уравнять налоги, установив 23-процентную единую ставку, которая к 2023 году снизится до 20%.
Проект подвергся критике: он, в частности, предполагает передачу налогового груза с плеч богатого меньшинства на неимущее большинство. Уравнение налоговых ставок обостряет неравенство доходов, способствует усилению социальной несправедливости. С принятием проекта социальная поляризация, и без того достигшая в Армении недопустимого уровня, усугубится.