Համահարթ հարկման համակարգը նպաստավոր է մեծ եկամուտներ ունեցողներին
Համահարթ հարկման համակարգն առավել նպաստավոր է ավելի մեծ եկամուտներ ունեցողների համար։ Ճիշտ է՝ այս դեպքում հարկային ընթացակարգերը պարզեցվում են, բայց ավելի շատ եկամուտ ունեցողների նկատմամբ կիրառվող բազային դրույքաչափը նվազում է։ Այս մասին «Հարկային համակարգ, արդարություն և տնտեսական զարգացում» միջազգային գիտաժողովի ժամանակ ասել է Հյուսիսային Մակեդոնիայի Հանրապետության ֆինանսների նախարար Դրագան Թևդովսկին Epress.am-ի հետ զրույցում։
2007 թվականին Մակենդոնիայում (Հյուսիսային) նորընտիր աջակողմյա կառավարությունն անցում կատարեց համահարթ հարկման տեսակին։ Բացատրութույնն այն էր, որ դա կիրառվում է Եվրոպայի շատ երկրներում, և իբր այդ դեպքում հաշվարկն ավելի հեշտ է պետության համար, ինչպես նաև կավելանա ՀՆԱ-ն։ Սակայն ընդամենը մեկ տասնամյակ անց` 2019 թվականին, երկիրը կրկին վերադարձել է պրոգրեսիվ հարկմանը։
«Համահարթ հարկման տեսակն առաջացրեց եկամտային շատ մեծ անհավասարություն։ Դրա հետևանքով պետբյուջեի եկամուտները նվազեցին, և մենք դարձանք Եվրոպայում ամենաշատ անհավասարությունն ունեցող երկիրը։ Դրա համար մենք հետ ենք վերադարձել պրոգրեսիվ հարկին, որի նպատակն էր պետբյուջեի համար ձևավորվել ավելի շատ մուտքեր, որը հնարավոր կլինի ուղղել այնպիսի ոլորտների զարգացման համար, ինչպիսին են կրթություն, առողջապահություն և սոցիալական ապահովություն», - նշել է Դրագան Թևդովսկին։ Նա շեշտել է, որ եվրոպական մի շարք այլ երկներ՝ Չեխիա, Սլովակիա, Ալբանիա, Լատվիա, Մոնտենորգո նույնպես անցել են պրոգրեսիվ հարկման եղանակին։
Նշենք, որ Կառավարությունը ցանկանում է անցնել համահարթ եկամտային հարկի ներմուծմանը։ Ներկայումս գործում է եկամտային հարկի եռաստիճան համակարգ՝ 23% (մինչև 150 հազար դրամի համար), 28% (150 հազարից մինչև 2 միլիոն դրամի համար) և 36% (2 միլիոն դրամից բարձր) դրույքաչափեր: Նոր նախագիծն առաջարկում է համահարթեցնել հարկերը՝ սահմանելով 23% միասնական դրույքաչափ, որը մինչև 2023թ․ կնվազեցվի մինչև 20%-ի։
Նախագիծը մի շարք քննադատությունների է արժանացել մասնավորապես. նախագիծը ենթադրում է հարկային բեռի փոխանցում՝ հարուստ փոքրամասնությունից աղքատ մեծամասնությանը։ Հարկային դրույքաչափերի համահարթեցումը սրում է եկամուտների անհավասարությունը, նպաստում է սոցիալական անարդարությանը։ Հայաստանում արդեն իսկ անընդունելի չափերի հասած սոցիալական բևեռվածությունը խորանալու է նախագծի ընդունմամբ։

A flat tax regime is more favorable for those who have higher income. While with such a system taxation processes are simplified, the ultimate outcome is that tax rates for those with high income are reduced, says Dragan Tevdovksi in an interview to Epress.am during the "Taxation, Justice and Economic Development” international conference held in Armenia on February 12, 2019.
In 2007, the newly elected right-wing government of Macedonia (Northern) made a transition to the flat tax. The justification was that it was being applied in many European states and that allegedly the tax calculation was becoming easier for the state, in addition to the expected GDP growth. Only a decade later, in 2019, Macedonia returns back to progressive taxation.
"The flat taxation regime caused a very big income inequality. It also resulted in public revenue reduction and we became the most unequal country of Europe. That is why we have returned back to progressive taxation, the aim of which is to generate more budget revenues in order to be able to direct them to development of such sectors as education, health and social security," says Dragan Tevdovski. He also emphasized that several other countries in Europe, such as the Czech Republic, Slovakia, Albania, Latvia, Montenegro shifted back to progressive taxation regime.
The Government of Armenia plans to transition into flat taxation. The current system for income taxation is a three-tier system with rates of 23% (for up an income up to 150.000 AMD), 26% (for an income between 150.000 and 2 mln AMD) and 36% (for an income above 2 mln AMD). The new draft law proposes flattening the rates to a unified 23%, which is planned to drop to 20% by 2023.
The proposal has received numerous criticisms, specifically as it entails relocation of the tax burden from the rich minority to poor majority. Flattening the tax rates widens income inequality and contributes to social injustice. The unacceptably wide social polarization in Armenia will further widen as a result of adopting these amendments.