Արայիկ Հարությունյանն արգելել է պատմության դասագրքերի տպագրությունը
Հայոց պատմության դասագրքերի բովանդակության հետ կապված քննարկումներ են սկսվել։ Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում խոսել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Շատ բարդ քննարկումներ են, հանձնաժողովը չի կարողանում եզրակացության գալ, որոշ մասնագետներ 180 աստիճանով այլ բաներ են գրում այդ նյութերում», - նախարարի խոսքերն է մեջբերում Aysor.am-ը։
Արայիկ Հարությունյանի խոսքով քննարկումները հիմնականում կապված են մարտի 1-ի, ընտրությունների և քաղաքական գնահատականների հետ:
«Բովանդակությունն այլ կերպ շարադրելու խնդիր կա: Ես թույլ չեմ տվել առայժմ դասագրքերի տպագրումը, քանի դեռ հանձնաժողովը չի եկել որոշակի եզրակացության»:
Հարությունյանը հավաստիացրեց, որ դասագրքերի ուշ տպագրությումը չի ազդի դասապրոցեսի վրա.
«Այն թեմաները, որոնք խնդրահարույց են, դրանք անցնում են երկրորդ սեմեստրում, գուցե սկսեն հին գրքերով առաջին թեմաներն անցնել, մինչև կհասնեն այդ թեմաներին»:
Նախարարը նաև անդրադարձավ մարտի 1-ի գործով ընթացիկ քրեական գործին, ինչը ևս խնդիրներ է առաջացնում այդ թեման գրքերում շարադրելու համար:

Министр запретил печать учебников истории Армении из-за политических разногласий
Министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян заявил о начале обсуждений вокруг содержания учебников истории Армении.
«Это сложные обсуждения, комиссия не может прийти к заключению. В материалах некоторых специалистов отражены диаметрально противоположные данные», - заявил министр в беседе с журналистами.
Как сообщает Aysor,am, по его словам, обсуждения в основном затрагивают события 1 марта, выборы и политические оценки. Перед ними, отметил Арутюнян, стоит задача изложить содержание иначе. Печать учебников приостановлена до тех пор, пока Комиссия не придет к заключению.
На учебный процесс задержка не повлияет, заверил он: «Спорные темы проходят во втором полугодии, возможно, первые темы начнут изучать по старым учебникам, пока не перейдут к новым темам».
Также по словам министра, незавершенность уголовных дел, в рамках которых рассматриваются события 1-2 марта 2008 года, также создает проблемы с точки зрения их изложения в учебнике.