Արայիկ Հարությունյանն արգելել է պատմության դասագրքերի տպագրությունը
Հայոց պատմության դասագրքերի բովանդակության հետ կապված քննարկումներ են սկսվել։ Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում խոսել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Շատ բարդ քննարկումներ են, հանձնաժողովը չի կարողանում եզրակացության գալ, որոշ մասնագետներ 180 աստիճանով այլ բաներ են գրում այդ նյութերում», - նախարարի խոսքերն է մեջբերում Aysor.am-ը։
Արայիկ Հարությունյանի խոսքով քննարկումները հիմնականում կապված են մարտի 1-ի, ընտրությունների և քաղաքական գնահատականների հետ:
«Բովանդակությունն այլ կերպ շարադրելու խնդիր կա: Ես թույլ չեմ տվել առայժմ դասագրքերի տպագրումը, քանի դեռ հանձնաժողովը չի եկել որոշակի եզրակացության»:
Հարությունյանը հավաստիացրեց, որ դասագրքերի ուշ տպագրությումը չի ազդի դասապրոցեսի վրա.
«Այն թեմաները, որոնք խնդրահարույց են, դրանք անցնում են երկրորդ սեմեստրում, գուցե սկսեն հին գրքերով առաջին թեմաներն անցնել, մինչև կհասնեն այդ թեմաներին»:
Նախարարը նաև անդրադարձավ մարտի 1-ի գործով ընթացիկ քրեական գործին, ինչը ևս խնդիրներ է առաջացնում այդ թեման գրքերում շարադրելու համար:

Arayik Harutyunyan Has Suspended Printing of History Textbooks
The contents of the Armenian history textbooks have become subject of deliberations, said Minister of Education Arayik Harutyunyan.
"Very complicated discussions are taking place, the committee is not coming to a unified conclusion, some specialists are writing 180% different things in the materials" quotes Aysor.am from the Minister.
According to Arayik Harutyunyan, the discussions are mainly around March 1, elections and political judgements.
"The issue is to formulate the contents in a different way. I have not allowed printing of textbooks yet, as long as the committee has not reached a certain conclusion".
"These problematic themes are normally scheduled for the second semester, therefore the students might start with the old textbooks and shift to the newer ones before they reach those themes."
The minister also talked about the ongoing March 1 criminal case, which is another reason for difficulties formulating this topic in the textbooks.