Բուշերի ատոմակայանը պատրաստ է գործարկման
Իրանի Բուշեր քաղաքում գտնվող ատոմակայանը պատրաստ է գործարկման, հայտարարել է Իրանի ատոմային էներգետիկայի նախարար Մահմուդ Ջաֆարին: IRNA գործակալությանը տված հարցազրուցում Ջաֆարին նշել է, որ վերջին փորձարկումներն հաջողությամբ ավարտվել են:
«Բոլոր փորձարկումներն ու սարքավորմուների տեղադրումն արդեն ավարտվել է և ատոմակայանը պատրաստ է գործարկման», - ասել է Ջաֆարին:
Նշենք, որ Բուշերի ատոմակայանում փորձարկումներ էին անցկացվել նաև այս տարվա փետրվարին, սակայն այն ժամանակ որոշակի խնդիրներ էին առաջացել:
Հիշեցնենք, որ Բուշերի ատոմակայանը խնդրո առարկա է հանդիսանում արդեն տասից ավելի տարի: Այն պետք է կառուցվեր Ռուսաստանի օգնությամբ և պատրաստ լիներ 1999թ.: Սակայն միջազգային հանրության ճնշումների պատճառով Իրանը չէր կարողանում ավարտել աշխատանքները: Արևմուտքի կարծիքով` Բուշերի ատոմակայանը Իրանի միջուկային ծրագրի կարևորագույն մասն է կազմում:
Ամեն դեպքում, Ռուսաստանի մասնակի օգնությամբ Իրանն ավարտի հասցրեց ատոմակայանի կառուցումը և այն կարող է գործարկվել արդեն այս տարի:

Атомная станция в Бушере готова к запуску
Иранская атомная станция в Бушере готова к запуску, заявил министр атомной энергетики Ирана Махмуд Джафари. В интервью агентству IRNA Джафари отметил, что последние испытания успешно завершены.
«Все испытания и размещение оборудования уже завершены, атомная станция готова к запуску», - сказал Джафари.
Отметим, что испытания на атомной станции в Бушере проходили также в феврале текущего года, однако тогда возникли некоторые проблемы.
Напомним, что вопрос Бушерской АЭС стоит на повестке уже более десяти лет. Она должна была быть построена при помощи России и готова еще в 1999г. Однако в результате давления со стороны международного сообщества Иран не может завершить работы. По мнению Запада, Бушерская атомная станция составляет наиважнейшую часть ядерной программы Ирана. В любом случае, при частичной помощи России Иран достроил атомную станцию. Она может быть запущена уже в 2010г.