Լուկաշենկոն մեղադրել է Մեդվեդևին իր խոսքերն աղավաղելու մեջ
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ իր ռուս գործընկեր Դմիտրի Մեդվեդևն աղավաղել է Հարավային Օսիայի և Աբխազիայի անկախության ճանաչման վերաբերյալ իր արտահայտությունները:
Օգոստոսի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Մեդվեդևն ասել էր, որ Լուկաշենկոն ավելի վաղ խոսել է Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախությունը ճանաչելու մտադրության մասին: Նախագահի խոսքերով` Բելառուսի առաջնորդը նման խոստում է տվել ԱՊՀ մի շարք երկրների նախագահների առջև:
Այս առիթով Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ Ռուսաստանի նախագահը «կոնկրետ արտահայտություններ բացառել է»:
«Նա չի ներկայացրել ասվածի մնացած մասը: Այն ժամանակ ես ասել եմ, որ Բելառուսի համար խնդիր չէ ճանաչել Հարավային Օսիայի և Աբխազիայի անկախությունը: Բայց ես նշել եմ այն բոլոր խնդիրները, որոնք ի հայտ կգան այդ դեպքում, խնդիրներ` կապված Եվրամիության, ԱՄՆ-ի և ԱՊՀ-ի հետ», լրագրողների հայտնել է Լուկաշենկոն:

Lukashenko Blames Russia for Misquoting Him on Abkhazia & South Ossetia
Belarusian President Alexander Lukashenko has said that his Russian colleague, Dmitry Medvedev, distorted his statements on recognizing the independence of Abkhazia and South Ossetia,
During a meeting with journalists on August 3, Medvedev said that Lukashenko earlier promised to recognize the independence of Abkhazia and South Ossetia. Lukashenko made his promise in the presence of several CIS leaders, Russian President Dmitry Medvedev said.
Lukashenko, however, that the Russian president "excluded specific expressions."
"I told him: it's not a problem for Belarus to recognize South Ossetia and Abkhazia, even today it's not a problem. But I enumerated to him the problems that would arise for Belarus in its relations with the EU, the United States, the CIS etc.," Lukashenko said.